Autor Tema: Pravilan priključak na naizmeničnu struju  (Pročitano 5336 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
Odg: Pravilan priključak na naizmeničnu struju
« Odgovor #15 poslato: 05. Januar. 2018. / 12:43:40 »
Da ja bas vodim racuna o tome, tihi mi je ugradio taj indikator samo tada nisam znao a on mi nije rekao da postoje osiguraci koji prekidaju oba voda a ne samo jedan kao u kucnim instalacijama. Mislim da je to razlog sto sam spalio jedan invertor iako je sklopka na kojoj biram izvor bila na invertoru. Od tada preventivno invertor palim samo ako je obala fizicki iskljucena.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #16 poslato: 05. Januar. 2018. / 18:36:32 »
A šta je sa uzemljenjem na plastičnim plovilima? Kako ti izvesti a da buge efikasno.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #17 poslato: 05. Januar. 2018. / 23:36:21 »
Kao i na svakom drugom. Skupiti vodove uzemljenja u jedno čvorište i preko utičnice imaš vezu sa uzemljenjem. Na vodi.........metalna ploča što je moguće veće površine zaroniti u vodu (što u usidrenom položaju i nije teško).

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #18 poslato: 06. Januar. 2018. / 01:55:26 »
Da ja bas vodim racuna o tome, tihi mi je ugradio taj indikator samo tada nisam znao a on mi nije rekao da postoje osiguraci koji prekidaju oba voda a ne samo jedan kao u kucnim instalacijama. Mislim da je to razlog sto sam spalio jedan invertor iako je sklopka na kojoj biram izvor bila na invertoru. Od tada preventivno invertor palim samo ako je obala fizicki iskljucena.
Ja sam ugradio grebenasti prekidač posle spaljivanja invertera. Prekidač ima tri položaja. 1  - 0 - 2 . Na 1 je struja spolja i sa generatora. Na 2 je struja sa invertera. I više nemam problema.
Svaka škola se plaća.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #19 poslato: 06. Januar. 2018. / 01:59:29 »
Dule, FID sklopka nema funkciju ako nema uzemljenja. Ne može da reague jer nema razlike potencijala između nule i uzemljenja.
Reagovaće ti samo kod priključka na obali. Kod agregata i invertera neće. Ti možeš, ako hoćeš, da reku, vodu, koristiš kao uzemljenje postavljanjem jedne ploče ispod čamca, naravnon neofarbane. I korito broda je uzemljenje kad tu ploču zavariš, učvrstiš, za brod. Mada bih ja pre nulovao takav sistem nego se uzdao u "vodeno" uzemljenje.
Poslušaću te. Nije mi problem da nulujem uzemljenje.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #20 poslato: 10. Januar. 2018. / 15:18:48 »
Vodi racuna kako nulujes uzemljenje. Naime nula i zemlja treba da budu spojene samo u jednoj tacki i nigde vise, ne dva puta tj. kad dobijas sa obale napon, taj spoj je na obali, a ne na camcu i to tamo gde je fizicki spojena nula sa zemljom, ali samo kada je odspojen napon sa obale, samo tada treba spojiti na camcu nulu i zemlju, tako je jedino pravilno. Npr u onim Victron inverterima i slicnim to radi relej automatski. Potrosaci to najcesce ne primete jer taj prekid traje reda 0.02 sekunde. Dakle kad nestane struja sa obale (pregori osigurac, nestalo struje, neko izvukao uticnicu) relej unutar invertera odspoji sva tri voda od obale, a kratko spoji nulu i zemlju camca i tu napravi nulovanje, isto tako kada prepozna da se vratio napon obale, taj relej prvo odspoji nulu i zemlju na camcu, a zatim spoji na camac nulu, zemlju i fazu sa tri provodnika sa obale. Kod onih skupljih sinsunih se cak vodi racuna da naponi pri prelazu ostanu u fazi za slucaj da su prikaceni neki motori kao potrosaci.

Zato je najskuplje, ali bi bilo jedino pravo resenje koristenje izolacionog trasnformatora jer bi zemlja obale uvek bila samo na strani obale, a na camcu bi uvek bile iza trafoa nulovane zemlja i nula tj. kratko spojene. Da ne pricam da na metalnom brodu ne bi nikad imao problem galvanske korozije u odnosu na obalu i druge camce.

Osim metalne ploce, ljudi zemlju improvizuju i preko metalnih usisnih korpi, ali naravno da to moze da utice opet na galvansku koroziju istih.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #21 poslato: 10. Januar. 2018. / 23:14:08 »
Nulovanje se, u svim uslovima, vrši u ormanu gde je smeštena FID sklopka. Ni na jednom drugom mestu. Na obali može biti ispravno/neispravno uzemljenje, nije bitno. Na ovaj način si uvek siguran da će FID odraditi svoj zadatak.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #22 poslato: 10. Januar. 2018. / 23:25:51 »
Ajde da čujem rešenje za jednu situaciju.
Na pristanu je priključak koji nema uzemljenje.
Kako je najbolje rešiti to sa FID sklopkom  i uzemljenjem.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #23 poslato: 11. Januar. 2018. / 09:34:10 »
Nebezbedno ti je na strani obale onda svakako!!! Kod mene u marini prikljuci sa obale imaju FID klopke, a i ja na camcu imam FID sklopku. Inverter vodi racuna o tome da ako je prikljucak sa obale onda je i zemlja sa obale, a ako nema prikljucka sa obale onda se automatski nuluje jedan pol invertera (tj taj pol se na strani camca kratko spoji sa provodnikom uzemljenja), kao sto ranije opisah. Zbog toga kod mene nije bitno kako je okrenuta uticnica. (Na izlazu invertera ne postoji faza i nula pre tog nulovanja, postoje samo dva ravnopravna pola izmedju kojih se generise AC napon, tek nakon nulovanja postoje nula i faza, tim dodeljivanjem prvodnika zemlje je to odredjeno).

Ako si napravio takav kabl da ne uzimas zemlju sa obale, onda ti je isto u svim marinama i nebezebedno sa strane obale! Za tvoj slucaj ako planiras da tako ostavis, na samom camcu i to samo na jednom mestu tamo gde ti je nula kratko spojis jos jedan vod i taj vod vuces dalje svuda kao zemlju koja ce omoguciti FID sklopki da iskoci. FID sklopka se spaja na fazu i nulu, ali taj spoj nule i "nove" zemlje mora da bude ispred/pre FID sklopke (dakle na njenom ulazu ka obali, ne na njenom izlazu ka potrosacima). U principu/teoriji i da ne vodis racuna o rotaciji prikljucka (da se zamene nula i faza), FID ce raditi ispravno, jer ako dodirnes "novu" zemlju i fazu, izmedju njih ce biti naponska razlika nula iako su na oba kraja zapravo 220V i nije smtno opasno, ali prakticno je za taj tvoj slucaj OBAVEZNO po meni da vodis racuna o prikljucku da faza bude na fazi, a nula na nuli!!! Recimo dok si na brodu je OK, ali zamisli da se jednom rukom drzis za ponton (koji je uzemljen i to ne za "novu" zemlju na camcu), a drugom se uhvatis za brod koji je na 220V!!! Opasno po zivot!!! Parazitne i galvanske struje su u drugom planu spram zivotne opasnosti.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #24 poslato: 11. Januar. 2018. / 13:54:33 »
Slazem se sa  Nidžom.
Evo kako to izgleda

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #25 poslato: 11. Januar. 2018. / 23:28:12 »
Nema životne opasnosti jer brod meni ne služi kao uzemljenje za 220.
Čak i da na nekom uredjaju dodje do proboja imaću problema samo sa masom tih uredjaja.
U svakom slučaju pozvaću nekog električara da proceni šta je najbolje jer je došao red da i to odradim po propisima. Zato sam ponovo pokrenuo ovu temu. Znam da ovde ima ljudi koji su stručnjaci.
Kod mene je sledeća situacija.
Uzemljenje sa svih utičnica je do table. Sa table ide do priključka spolja. Ne ide do priključka na kom je inverter.
Na pristanu imam monofazan priključak bez uzemljenja. Ovih dana ću to rešiti. Spremio sam cev koju ću pobiti u zemlju i spojiti je na priključak.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika