Autor Tema: AIS prijemnik baziran na DVB-T USB  (Pročitano 3035 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
AIS prijemnik baziran na DVB-T USB
« poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:44:28 »
Čime

Ovo je varijanta AIS prijemnika baziranom na jeftinom DVB-T USB uredjaju koji uz adekvatne drajvere i programe moze da sluzi kao Software Defined Radio prijemik za opseg od 50MHz do 1700MHz a uz male  prepravke i za  oseg od 0Mhz do 28.8MHz. Uredjaj je prvestveno namenjen za prijem FM Radia i digitalne televizije po DVB-T standardu, sto znaci da u ovoj njegovoj osnovnoj funkciji on kod nas nec raditi jer smo mi iz nekog razloga prihvatili drugi standard.

Sama spravica iako je mala uopste nije naivna I u sprezi sa drajverima I softverom moze posluziti za razne zanimljive namene. Komercijalno cela prica pocinje kada se u ovo umešao jedan od većih proizvodjač čipova Realtek koji je izbacio na trziste RTL2832U chipset i automatski doveo do drasticnog obaranja cene ovakvih gotovih uredjaja. Koga zanima na netu se moze naci sta u sebi sadrzi ova spravica.

Onda su pametni ljudi igrajuci se sa ovim cipovima došli do zaključka da ovaj RTL2832U moze da radi AD konverziju i da izlazne podatke izbacuje kao RAW (ne procesiran/ne kompresovane) zapis te da se daljim procesiranjem, demodulacijom i dekodiranjem korišćenjem raznih softvera moze dobiti čarolija, te otud ova spravica u SDR svetu. Ova mala igračka u sprezi sa odgovarajućom antenom svašta zanimljivo može, npr slušanje nebeskih tela i slične SF stvari

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
Odg: AIS prijemnik baziran na DVB-T USB
« Odgovor #1 poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:45:33 »
Šta je potrebno od hardvera

1.Kompijuter – sa win7/8/10 – moguce je i na XP ali sa posebnom verzijom drajvera, Cela prica funkcionise i na Linuxu ali to nisam radio pa ovo vazi samo za win. Preporuka je da u masini bude vise od 2giga rama
2. DVB-T USB baziran na RTL2832U chipsetu. Moguce ga je kupiti i kod nas po nesto vecoj ceni ili naručivanje sa e bay-a ili alija. Ja sam koristio malo kvalitetniji R820T2 RTL2832U  TCXO V3 Dongle sa metalnim kucistem, Sma konektorom i malo kvalitetnijim delovima, cena ako 20 usd ili u Beogradu 4000 rsd
3. Antena - sto je prica za sebe ali za pocetak  svaka koja je VHF opsegu ce raditi. Ono sto je potrebno obratiti paznju da je malo cimanje male konektore sa plasticnjih i jeftinijih tunera naterati i povezati sa antenom pa je bolje onda ici na ove malo skuplje tjunere koji na sebi imaju SMA konektore koji se u svakoj radnji koja prodaje elektronske komponente moze kupiti.
4. 50omski koaksialni kabl kojim ce se tjuner povezati sa antenom.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #2 poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:46:15 »
Programi: drajeveri i SDR#

Da se ne davi sada puno da bi ovaj USB dongl proradio za početak je potrebno naci i instalirati drajvere, to se radi preko programa Zadig. Sledeci korak je skidanje programa SDR Sharp (SDR#) koji ce služiti za finu kalibraciju uredjaja kao i pronalaženja i provere antene i sl. U ovom programu se sve jako lako i vizuelno utvrdjuje i jednom kada smo sigurni da hvatamo AISsignale na njihovim frekvencijama ovaj program mozemo zatvoriti.

Programi: dekoder

Sami signali koje vidimo i donekle cujemo u programu SDR# su u tom obliku neupotrebljivi te je te signale potrebno na neki način dešifrovati  i prevesti. Za dekodiranje AIS poruka moguće je koristiti nekoliko programa ali se uglavnom predlažu dva. Na netu preporučuju Aisdeco2 a za njim je program Aismon. Ovaj prvi je izgleda definitivno bolje rešenje jer za prikazivanje meta na karti sem njega i karte nije ništa više potrebno, pri čemu vrši skeniranje obe ais frekvencije.

Aismon je alternativa ovom prvom, prati samo jednu frekvenciju i za njega je potrebno instalirati virtualni kabl. Pored toga za rad je neophodno da radi program SDR#  i vrši skeniranje samo jedne od dve frekvencije. Kako je više stvari upošljeno na računaru vrlo verovatno je da je i potrošnja struje veća a i refreš meta je definitivno sporiji u odnosu na Aisdeco2

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #3 poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:46:56 »
Dekoder: aisdeco2

Instalacija Aisdeco2 je lagana ali je pokretanje programa prvi put malo čupava jer po difoltu ne dostaje nekoliko .dill fajlova, te ih je neophodno skinuti i u baciti u folder gde je skinut dekoder. Pre prvog pokretanja potrebno je editovati .bat fajl sa komandom u ovoj formi:

@echo off
cmd /c aisdeco2.exe --device-index 0 --gain 42.1 --freq-correction 5 --freq 161975000 --freq 162025000 --net 30007 --udp 127.0.0.1:4159
PAUSE
exit

Gain kao I freq-correction je ranije utvrdjena u programu SDR#., net i udp su veze za povezivanje sa opncpn-om
Kada se ovo unese sejvira se ovaj fajl a zatim sa duplim klikom ponovo pokrece (.bat) i program počinje da vrši dekodiranje.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #4 poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:47:26 »
Povezivanje aisdeco2 i Opncpn

Sama dekodirana poruka ništa ne znači i da bi se mete pojavile na karti potrebno je povezati ova dva programa. To se radi tako što se otvori OpenCPN a zatim ode na option/connection pa na add new connection

U properties treba cekirati Network, u protokolu treba staviti UTP, adresa staviti  127.0.0.1, data port staviti 4159, prioritet 0 (mada izgleda da nije bitno)

Apply pa OK

Ako nije pokrenut AISdeco onda zatvoriti opncpn, Startovati bat fajla na aisdeco2 a zatim startovati opncpn. Ako je sve uradjeno kako treba na mapi će početi da se pojavljuju AIS mete.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #5 poslato: 14. Decembar. 2017. / 14:51:27 »
To je uprosceno procedura, moguci su problemi u neuskladjenosti 32bitnih programa sa 64 bitnim, posebno kod programa aisdeco2 ali se sve moze resiti uz malo ili vise muke. To je to pa ako treba opsirnije možemo,  uključiće se i drugi koji su se zezali sa ovim, dobro je zezanje za ove zimske dane, nije skupo a može biti korisno

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #6 poslato: 14. Decembar. 2017. / 18:57:10 »
Svaka čast na detaljnom uputstvu.
Ko ima laptop ne mora da kupuje ploter. Uz karte plovputa komp postaje pouzdan navigacioni uredjaj.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 17. Decembar. 2017. / 12:39:40 »
Pošto praviš i antenu mogu da ti predložim nešto.
Iskoristi polovan teleskopski štap za pecanje kedera. Jači je, ne savija se, lakši je i možeš da ga laminiraš za neko postolje. Možeš da biraš i debljinu prema anteni a i sužava se prema vrhu. 

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #8 poslato: 17. Decembar. 2017. / 14:51:00 »
Moze i tako, napravio sam dve za sada pa hocu da ih istestiram,ova sa radijalima je definitivno bolja ali malo idiotski izgleda. Na brodu ima onu belu glomex za stanicu pa cu bas probati kakva je razlika. Mada je najrealnije da je stavim na jarbol pa ako tu bude bice neka obicna za vhf opseg. Cekam da mi stigne jedna dodatna sprava koja ide na tjuner i predstavlja uskopojasni filter na 162Mhz, mislim da ce tada biti ozbiljana sprava:)

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #9 poslato: 17. Decembar. 2017. / 15:28:07 »
Ako već nabavljaš antenu onda kupi onu jedriličarsku za jarbol. Nesalomiva je, uvija se i neprimetna je.
Filter je odlična stvar. Na kraju će to izaći kao da si kupio gotov prijemnik. :)

zankiki

• Gost
« Odgovor #10 poslato: 01. Februar. 2018. / 15:15:29 »
I ja sam napravio AIS prijemnik od DVBT2 risivera koji sam imao kući (taj risiver nikad nije proradio za gledanje TV-a, ne znam zašto ga nisam bacio), ali je kao AIS risiver proradio...

Bez antene, sa ogoljenim koaksijelnim kabelom sam imao domet od oko 4km, što je opet ne reci dovoljno.
E sad, gledao sam kako izgledaju te AIS antene, sve su ili dugačke ili velike...

Imate li predlog za neku antenu (neko je spominjao neke pečurke?) koje nisu prevelike, preskupe... Na kraju mi nije bitan preveliki domet, samo da to radi, i da ne ulažem stotine eura u antene?

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #11 poslato: 01. Februar. 2018. / 15:42:10 »

Meni AIS uredjaj radi na običnoj anteni za radio stanicu. Glomex.
Imam spliter koji signal deli na AIS, VHF i AM/FM
Zakačeni su radio stanica, radio prijemnik i AIS.
Sve radi bez greške. Jedina mana je to što radio prijemnik ima malo slabiji prijem kada emituješ preko stanice ali to traje par sekundi.
Obične nautičarske antene za VHF rade i u opsegu na kojem radi i AIS.
Najjeftinija i ništa lošija je žičana antena za jedrilice.
Imam i antenu koju sam dobio uz AIS primopredajnik. Nju koristim za drugu radio stanicu zato što je na vrhu jarbola i ima veći domet.
Dokaz da sam u pravu je i veliki broj radio stanica koje imaju ugradjen AIS uredjaj. Sve one rade na običnoj Glomex anteni za nautičarski opseg.
Jedriličarska antena košta izmedju 2 i 3000 dinara.
Ako imaš antenu kupi samo spliter i uživaj.
https://www.waveinn.com/nautical-fishing/glomex-splitter-vhf---am-fm-radio---ais-splitter/136274364/p

zankiki

• Gost
« Odgovor #12 poslato: 01. Februar. 2018. / 15:51:48 »
Nemam antenu, a tu bih koristio samo za AIS, pa mi spliter ni ne treba.

Znači da potražim nautičarsku VHF antenu? Po čemu se ona razlikuje od redovne?
Sa ovom materijom sam baš slab... Šta je to jedriličarska antena?

Ako mi pustiš neki link... Da znam šta da tražim

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #13 poslato: 01. Februar. 2018. / 16:25:23 »
Nautičarski kanali su u osegu od 156 do 162,25 MHZ. AIS je na tih 162,25.
Nautičarske antene su napravljene za taj opseg.
Ima ih više modela ali sve pokrivaju taj opseg i mogu se koristiti i za AIS.
Jedriličarska (ja je tako zovem) je obična žičana antena koja neće pući pri savijanju, kao one koje koriste taksisti. Mnogo je jeftinija od onih u pvc cevima kod kojih i nosač kupuješ posebno a košta 50 evra.
Ja sam jednu ručne izrade kupio od čoveka na Miljakovcu. Davao je oglas na kupujem prodajem.
Četiri alu cevčice na alu nosač, konektor i eto antene. Odlično je radila.
Mislim da može i jedna cevčica prečnika 3-4mm i odredjene dužine.
Može i to što si napravio od koaksijalnog kabla samo ga smesti u neku plastičnu cev i stavi na dnu konektor.
Ako hvata na 4 km hvataće i dalje ali moraš da je staviš na veću visinu.
Domet zavisi od snage predajnika na brodovima i položaja tvoje antene. Ona ili radi ili ne radi. Ili je u opsegu ili nije.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #14 poslato: 01. Februar. 2018. / 16:32:21 »

NF servisi

Plovila članova foruma