Autor Tema: Sonar KRUPP  (Pročitano 197 puta)

0 člana i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Sonar KRUPP
« poslato: 12. Januar. 2018. / 00:18:57 »
Ovo je sonar sa bivšeg vojnog broda - sadašnji Istraživač
Kažu da je odličan i za pronalaženje ribe i u dobokom moru.
Trenutno van funkcije zbog nemogućnosti da se nabavi traka.

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
  • Osp: Skipper 100 Gt
Odg: Sonar KRUPP
« Odgovor #1 poslato: 12. Januar. 2018. / 19:11:20 »
Krupp Atlas je 1991 postao Atlas Elektronik. Dakle sprava je stara barem 27 godina, ako ne i više.
Ne bih se kladio da joj samo papir fali, ali je moguće da će uz pravu sondu ipak da radi.
Papir je običan termopapir kao za fiskalne kase i stare faks mašine, samo u određenoj širini a tu spravu.
Tu i tamo nam uvale da popravljamo slična s#anja, uglavnom ih osposobimo ako je iskrivljena termo igla ili neki sitniji kvar, ali ih najčešće samo bacimo... ne bih se kladio da je baš dobar za traženje ribe. Možda je samo dobar za nostalgiju...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #2 poslato: 12. Januar. 2018. / 22:38:54 »
Svakodnevno sam na Istraživaču. Tu ispijamo jutarnju kaficu.
Sonar radi ali papir je na kraju.
Naravno, nije ni blizu bilo kom modernijem sonaru.
Ovaj ima mnogo više od 27 godina i na brodu je samo zato što vlasnik neće da kvari originalan izgled komandnog mosta. Ne prodaje se.
Slikaću i ostale uredjaje (žiroskop, radar, komande...)

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #3 poslato: 14. Januar. 2018. / 22:55:21 »
Traka verovatno može da se nabavi kod nekoga ko radi trake za fiskalne štampače, ista je stvar u pitanju, samo je treba dobiti u odgovarajućoj širini za taj sonar.... stavi poneku sliku starih instrumenata...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #4 poslato: 14. Januar. 2018. / 23:42:02 »
Pozdrav Petre,

Koristim priliku što si se uključio u vezi Krup sonara da i meni pomogneš da rešim problem mog sonara.
Na Milvi imam od prvog dana Fishfinder Raymarine L365 (Frenin izbor) i radio je sve dosad bez greške. Od ove godine mi ne pokazuje temperaturu vode i brzinu, ostalo je OK. Čitajući po netu razne forume, shvatio sam da se to ne popravlja, nego se sonar mora zameniti. Problem je u tome što je to stari model i nisam siguran da se više i proizvodi. Slao sam meilove nekolicini zastupnika, pa ili nije bilo odgovora, ili su oni bili negativni.
Zamolio bih te kad imaš malo vremena pogledaš na internetu (ti ćeš bolje znati gde) da li se to može nabaviti.
Radi se o M78898 Transom-mount transducer . šaljem ti i sliku.

Unapred hvala i pozdrav
Milivoj

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #5 poslato: juče u 20:42:57 »
Milivoje,
pozdrav sa kamena usred Mediterana :)

Da li je problem u sondi ili sonaru nije baš lako utvrditi bez nove sonde.
Možda da se izmeri da li su pinovi 4 i 7, i 6 i 7 u kratkom spoju:  http://www.airmartechnology.com/uploads/wiringdiagrams/91_606.pdf

Lako može da se dogodi da je zaista sonar crkao, i tu popravke nema. Dokle pokazuje dubinu koristi ga.

Sonda je standardna, stari model Airmara P65, koja se lako može zameniti bilo kojom 50/200 kHz sondom sa temperaturom i brzinom. Najalkše je naći novu verziju te sonde P66, verovatno se još može se od Airmara poručiti sa 9 pin Raymarine konektorom, Airmar part no: 31-681-1-01

Alternativa bi bila uzeti neku od standardnih Garmin 50/200 KHz sondi bez senzora brzine (verujem da ih Info team ima na stanju) pa odseći konektor i povezati na konektor sa stare sonde. Tako bi se rešilo pitanje temperature, ako je do sonde problem...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
« Odgovor #6 poslato: juče u 22:13:59 »
Kako radi taj stari sonar i kako prikazuje dubinu, kakv to papir spominjete nije valjda da crta dubinu.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #7 poslato: juče u 22:17:10 »
Petre,
lep je taj tvoj kamen usred mediterana, obišao sam ga celog pre desetak godina, i jako mi se dopao. Ti si očito spojio dve stvari, ugodno sa korisnim. Uživaj.

Hvala ti na ovim detaljnim informacijama o sonaru. Kada o svemu još jednom razmislim, verovatno ću ići na tu varijantu novog Airmarovog sonara. Jedino još nisam uspeo da doznam, da li Raymarine još prodaje (stare zalihe) ovog mog sonara, jer sigurno ga više ne proizvode.
I još nešto, da li postoji opcija da ugradim neki od sonara koji ima temperaturu vode, i iskoristim NMEA 2000 koji imam na mom Garminu, a ovaj Raymarine ostavim takav kakav je (brzinu ionako imam na Garminu).

Pozdrav
Milivoj

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #8 poslato: juče u 22:31:32 »
Kako radi taj stari sonar i kako prikazuje dubinu, kakv to papir spominjete nije valjda da crta dubinu.

Da, crta dno i sve što se nalazi izmedju dna i broda (ribe) . Probali mi u mestu, na Istraživaču.

Sve isto kao i klasični sonari. Razlika je samo u onome u šta se gleda. Ekran ili papir :)

NF servisi

Video

Vodostaj

Plovila članova foruma

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika