Autor Tema: Gravitacioni indikator polozaja kormila  (Pročitano 3783 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: Gravitacioni indikator polozaja kormila
« Odgovor #15 poslato: 23. Oktobar. 2017. / 23:53:52 »
Taj uredjaj ne pokazuje položaj lista kormila niti položaj Z noge.
Za to postoje posebni uredjaji a indikatori se ugradjuju na nogu ili osovinu lista kormila.
Još jedna igračka koja bi trebalo da zameni prave uredjaje.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #16 poslato: 24. Oktobar. 2017. / 20:29:50 »
Pokazuje okvirno, i nije nesto merodavan u voznji, tad uglavnom po osecaju i znas gde je, ali nije lose u startu ako izlazis sa svog mesta iz marine krmom da znas od prilike u kom je  polozaju ostalo. Moje ocekivanje je bilo da je to zaista i jeftinije, reda do maksimalno 1000,00din (igracka kao sto kazes), ovako jeste jeftinije, ali je vec na 50% od cene pravog indikatora sa senzorom o kome ti pricas, onda nema greske (ali treba sprovesti par kablova i mehanicki povezati senzor za nogu/kormilo). Opet, sceka je to probao i bio je zadovoljan, da li i sad koristi, ne znam, mogao bi sam da kaze kakvo mu je iskustvo i da li ga je zadrzao ili izbacio.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #17 poslato: 24. Oktobar. 2017. / 20:34:03 »
10 cm lepljive trake na kormilu je skoro besplatno a radi isti posao.
Ili možda ovaj dodatak koji se postavi na odredjeno mesto i uvek znaš koliko je kormilo zaokrenuto a i olakšava korišćenje istog.
Kod Z noge je manje bitno. Kod osovinskog voda gde imate i do 7 punih okreta kormila je druga stvar bez obzira da li je mehaničko ili hidraulično upravljanje. Potreban je pravi pokazivač položaja lista kormila.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #18 poslato: 24. Oktobar. 2017. / 21:00:59 »
Godinama sam imao plovila sa Z nogom. I uvek sam pri ulasku na isto prvo pogledao Z noge. Ne zbog položaja već da se nije zakačilo nešto. Granje, kese, trava, masna mrlja od ulja koje curi...
Tada se uoči i položaj. U plovidbi svakako nije bio potreban. Na sidru takodje pre kretanja uvek pogled na iste iz istih razloga.
Kod osovinskog voda je to mnogo teže pa je pokazivač dobrodošao.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #19 poslato: 25. Oktobar. 2017. / 10:13:59 »
Godinama sam imao plovila sa Z nogom. I uvek sam pri ulasku na isto prvo pogledao Z noge. Ne zbog položaja već da se nije zakačilo nešto. Granje, kese, trava, masna mrlja od ulja koje curi...

Pa i iz tog razloga sam i odustao od tog pokazivaca, a pogotovo jer je to jedini momenat kad mi i znaci da je noga postavljena bar priblizno ravno (pri isplovljavanju sa relativno uskog mesta krmom).

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
« Odgovor #20 poslato: 25. Oktobar. 2017. / 12:19:05 »
Meni taj pokazivač pomaže jer sam naknadno nadogradio dodatnu platformu pozadi tako da sa čamca nemogu da vidim položaj noge (osim da legnem na platformu). Dule je u pravu: u vožnji nije potreban (jedino proverim da li je dobro namešten - vozim pravo i ako on pokazuje isto onda je OK) ali prilikom manevrisanja u marini ume da pomogne.

Što se cene tiče nija baš ni jeftin ja sam moj platio oko 30e  shgfasy

NF servisi

Video

Vodostaj

Plovila članova foruma

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika