Autor Tema: Ugradnja filtera za tehnicku vodu umesto rezervoara  (Pročitano 527 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mezija

• NF - tim
  • *
    • Mezija
  • Brod tip: samogradnja
  • Dužina: 7.50
  • Osp: UMČ
Ugradnja filtera za tehnicku vodu umesto rezervoara
« poslato: 22. Avgust. 2017. / 22:29:25 »
Ugradnjom filtera obicno su tri u nizu koji se koriste za filtriranje vode iz vodovoda  i pumpe koja vuce vodu iz reke dobija se nepresusan izvor tehnicke vode.
Sale NB mi je pricao o ovome i da je na regati sretao ljude koji imaju ovakav sistem .
Takvi filteri kostaju oko 7-8 hiljada din i pumpa za prljavu vodu na 12 v kosta oko 2500. Mislim da je interesantna ideja posto
I pravljenje rezervoara kosta sigurno vise pritom se otezava plovilo za 100 .200. Kg. i zauzima dosta prostore .
Verovatno tu vodu iz rezevoara nekoristite za pice.
Kazu da su filteri efikasni i da mogu da koriste vodu cak i za kuvanje. Filteri su u obliku patrona ima ih za razne namene stim da je prvi u nizu mehanicki filter koji otklanja krupne cestice i pesak. Patroni kostaju oko 1000 din komad.
Intersuje me da li imate iskustva ili saznanja o uspesnosti ovakvok sistema posto mu to nije prava namena.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
Odg: Ugradnja filtera za tehnicku vodu umesto rezervoara
« Odgovor #1 poslato: 23. Avgust. 2017. / 19:32:54 »
Slucajno znam nesto o preciscavanju voda jer sam radio na nekim projektima na tu temu.

To bi moglo da prodje ako bi zagadjenje bilo cisto mehanicke prirode i tada se koriste filteri sa cesticama uglja, nekoliko stepeni sa razlicitim finocama, ali nakon nekog vremena taj ugalj se cisti pekuvavanjem kao u ves masini na visokoj temperaturi, sto bi na camcu znacilo zamena filtera. Ali ako je voda npr teska tj ima neke hemijske elemente koji je cine teskom onda ne pomaze filtracija vec se vrsi postupak jonizacije i to je slozen proces. Zato nije preciscavanje vode svuda isto vec zavisi kakva je gde voda.

Problem je na camcu kako ces znati gde je kakva voda? U prevodu, da za pranje stvari sudova, palube, ali ne za ishranu.

Imam pumpu recne/morske vode i koristim je za pranje, ali samo na cistijim vodama i opet isprem posudje na kraju sa vodom iz rezervoara. Mozda zvuci suludo,ali je usteda vode anormna jer se najvise vode na camcu upravo trosi a pranje sudova.

Ono gde koristim tu vodu obilatije je za pranje palube i hladjenje,wc,pranje lanca sidra i sidra.

U svakom slucaju treba biti svestan i da sistem recne vode vremenom dobija specifican miris,posebno na moru sistem morske vode i neki zbog toga striktno ne zele taj sistem spoljne vode.

Valjda sam ti malo pomogao sa informacijama.

Van mreže Popaj

• NF clan
  • *
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Dužina: 6,5m
« Odgovor #2 poslato: 12. Septembar. 2017. / 08:26:16 »
Kapiram da Mezija misli da u ovom slucaju nije potreban tank. Što bi znacilo da je ceo sistem protočan. Postavlja se pitanje koji je kapacitet vode u jedinici vremena?
Slični filteri se već uveliko koriste za vodu koja se ipak skladišti u tankove..

Van mreže Mezija

• NF - tim
  • *
    • Mezija
  • Brod tip: samogradnja
  • Dužina: 7.50
« Odgovor #3 poslato: 12. Septembar. 2017. / 10:10:33 »
Kapiram da Mezija misli da u ovom slucaju nije potreban tank. Što bi znacilo da je ceo sistem protočan. Postavlja se pitanje koji je kapacitet vode u jedinici vremena?
Slični filteri se već uveliko koriste za vodu koja se ipak skladišti u tankove..
Da a pored protoka potreban je i pritisak od oko 2 do 5 bara da
bi filteri imali funkciju. Zanima me da li recimo potapajuca na 12 v  ostvaruje dovoljan protok i peitisak.

Van mreže Popaj

• NF clan
  • *
    • Popaj
« Odgovor #4 poslato: 13. Septembar. 2017. / 11:33:37 »
12V je napon. Na tržištu postoje razne pumpe koje rade na 12V. Postoje razlike u snazi (W). Tako da ta snaga, kao i sama konstrukcija pumpe odredjuje, npr, na koju visinu pumpa može da baci vodu. Takve pumpe u nautici koristimo kao kaljužne, za tuševe i sl.
Kada je filtracija vode u pitanju nailazimo na veći otpor, nego što je visinska razlika. To je neki filter, u vidu neke membrane. Tu treba obratiti pažnju. Deklaracija samog filtera. Tj, koliki je pritisak potreban da bi dobili filtriranu vodu. Naveo si od 2- 5 bara. Kada je pritisak vode u pitanju to je velika razlika u praksi.
Predpostavljam da već postoje pumpe i filteri za ovu namenu.

Van mreže Popaj

• NF clan
  • *
    • Popaj
« Odgovor #5 poslato: 13. Septembar. 2017. / 11:46:05 »
Ako želimo da izbegnemo tank, što znači da vučemo vodu iz reke, to zahteva jaču pumpu.
Konstruciski različitu nego što je potapajuća

NF servisi

Video

Vodostaj

Plovila članova foruma

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika