Autor Tema: kako poceti varalicariti?  (Pročitano 6743 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
  • Brod tip: Passat 735
  • Dužina: 8m
  • Osp: UMČ
Odg: kako poceti varalicariti?
« Odgovor #15 poslato: 24. Septembar. 2016. / 09:06:16 »
Ma ja sam uzeo 2 komada samo iz razloga što su jeftini. Kad mi dođe neko u goste da možemo zajedno da pecamo  lkjhgfvh

Taj kolega je u pravu, i ozbiljni štapovi jesu dvodelni, dužina ti je sa obale 3 metra, za pecanje iz čamca / broda 2,4 - 2,7 sasvim dovoljno (čak sam pre za 2.4). Ali takvi ozbiljni štapovi su ti bitni za muvanje / džigovanje smudja gde ti treba preko štapa da osetiš dno, granu, da li je riba uzela kedera / varalicu i slično. Daleko si ti od toga, a pitanje je da li ćeš ikada i doći na taj nivo da ti je to bitno. Za sve drugo, a pogotovo za prve korake će ti ovi štapovi koje sam predložio biti više nego dovoljni.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #16 poslato: 24. Septembar. 2016. / 20:37:59 »
  Pa sta cu kad volim malo da se udubim u problematiku kad se odlucim da nesto radim   lkjhgfgfd. A znam da generalno o tome nemam bas puno pojma, ali racunam pecao sam na plovak i dubinca kao klinac, hteo bih sad nesto drugo, a cenim da je najbolje da uskocim u vatru i steknem znanje kroz iskustvo. Pa nek i nista ne upecam i to je iskustvo  lkjhgfvh.

Evo kupio nesto pa reci jesam ok odlucio? Hteo bih sto pre to da probam pa sam malo i zbrzio mozda. Kupio dva novija stapa, a odlucio da ipak iskoristim stare dedine masinice. Jesu starinske, ali lepo rade i sluzice dok vidim da li mi to prija i da li zelim da ulazem u to. A kako citam i pricam sa pecarosima, zvuci mi da uspesnost prilicno zavisi od stapa da bih shvatio VREMENOM sta se desava. Jedna masinica je Quick Finessa od proizvodjaca DAM, za koju nadjoh gomilu na netu da se prodaju i danas polovne, za samo 10USD   jhgfdfc, ali valjda nesto znaci i kad radi od 60-tih do danas po pitanju kvaliteta. Druga je neka Fisherman 5105, za nju nisam nasao nikakav podatak na netu, ali je i ona sigurno bliski vrsnjak Quick-ove. Obe su metalne, neki prodavci kazu da su iako stare bolje nego one najjeftinije plasticne sada, pa sto da ne iskoristim. Mana im je sto su teske kako kazu prodavci, pogotova ova Quick, posto je od galvazniovanog celika. Ova Fisherman je laksa, nisam siguran od kog je materijala, zuta je kao mesing, ali vidim da je sivkasto ispod gde je izguljeno pa sad pojma nemam, moze biti bilo sta, a ona je i manja. Kazu da nijedna nije bas za varalicarenje zbog oblika spulne (ako sam dobro potrefio naziv dela masinice, a ne samo kotura najlona) pa ne moze daleko da se zabaci ako sam dobro razumeo. U svakom slucaju receno mi je da bih pre sa tom manjom Fisherman mogao da pokusam, pre nego sa ovom Quick. Obe sam odneo na servis/kontrolu. Na Qucik-ovoj samo zamenjena jedna gumica jer preklopna "zica" (ne znam kako se to zove jos uvek, ne zamerite) nije drzala lepo poziciju nego je bila malo nize i sad je super. Na Fishermanovoj mi falio onaj sraf odozgo sto drzi spulnu, pa sam nasao polovni i ona sad radi ok, a zamenio i onaj potrosni tockic preko koga kliza najlon, bio je malo zasecen, radio je dosta ocito.

Stap naravno polovan, pa je i cena ispala taman kao taj najjeftiniji sto si preporucio, odabrao neki Shakespeare ugly stick od 2.4m dvodelni. Delovao mi pristojno, a i kolega mi taj preporucio. Drugi uzeo jos upola cene ovoga neki isto od 2.4m dvodelni, bas sto kazes ako neko krene sa mnom na pecanje. Oba stapa su 20-50grama ili je ovaj jeftiniji do 60grama, nisam sad siguran. Kupio neke razne varalice jos da mogu da kompletiram i zamenio najlone za nove (uzeo 0.35mm po preporuci prodavca). E sad, pretpostavljam da cu na ovaj malo bolji stap da stavim ovu Fisherman masinicu po preporuci, a na ovaj jeftiniji ovu Quick. Da li je to ok? Meni se cini dosta kvalitetnija ova Quick na oko, a i ima vise podataka o njoj na netu, ali mozda gresim posto je to samo moj subjektivni osecaj? Ima li neka preporuka? Ili da posaljem sliku kad uslikam ovu Fisherman? Mozda jeftiniji stap stavim i na plovak ili dubinsko...Ali dobro je pitanje zna li neko nesto o toj masinici Fisherman 5105?

Eh, samo da stignem jos do reke da probam, nestrpljiv sam, sto bas i nije dobra osobina za pecarosa, al sta cu  nbvc

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
« Odgovor #17 poslato: 28. Septembar. 2016. / 10:28:49 »
Vidi, te stare mašinice jesu kvalitetne, ali za varaličarenje baš i nisu. Ajde što im je težina velika, slaganje najlona je takodje diskutabilno u odnosu i na neke jeftine modele, sve imaju one duboke i uske špulne što onemogućuje daleki zabačaj, a i prenos im je vrlo "spor" pa moraš mnogo da vrtiš i umaraš se pri varaličarenju.

Takođe, najlon 0,35 je predebeo za varaličarenje. 0,20 - 0,25 bi ti bio mnogo bolji.
Razmisli o stavljanju strune za varaličarenje, recimo ova struna

https://www.aliexpress.com/item/2616-New-Poseidon-Brand-300M-4-Strands-Weaves-Braided-Fishing-Line-Strong-PE-Multifilament-fishline-6/32600137020.html

je bolja od mnogih izvikanih kod nas, u nekoj debljini 1.0 (što mu dodje 0,17) je mnogo jača od najlona i omogućava dosta komotnije pecanje. Pri kačenju izbegavaš kidanje najlona i gubljenje varalice, jer sa tom strunom izvučeš i poveće grane. Taj fisherman 5105 mi je nepoznat, deluje kao neki plastičnjak, ali ima širu špulnu i mislim da bi ti varaličarenje sa njom bilo dosta komotnije. Drugar mi je skoro poklonio neku mašinicu baš za štap koji mi stoji na brodu za varaličarenje, kupljenu u formaxu, ne verujem da je bila više od oko 1000 dinara, iznenadila me kako lepo radi i slaže najlon za te novce. Sad pitanje je koliko dugo će da traje, ali koliko se koristi i hoće. Mogu da ti pogledaj koji je model u pitanju ako te zanima.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #18 poslato: 29. Septembar. 2016. / 09:56:08 »
  Quick masinicu sam stavio za sad na klizeci plovak na "losijem" stapu da mogu da uhvatim i neke kedere ponekad umesto varalice. To je verovatno "overkill", ali zavrsice taj posao lako. Tu sam stavio neki najlon od 0.3mm. Plovak od 5gr i dve suze olova od po 2gr, ali sam dodao i uz olovo stoper gumice da mogu da setam i dubinu olova pa cu videti da li sam potrefio tezine, nisam probao to, a procitah negde da se moze najlakse probati u flasi vode.

Pa kako dalje citam da su te grabljivice ostrovide i da ljudi krate i sajlice da se ne bi primetile, uzecu u obzir to za tanji najlon za varalicarenje. U pravu si za Fisherman masinicu da je spora, ima prenosni odnos samo 2.9:1. Na spulni jos pise da u nju staje 160m najlona 0.25mm. Nikako da se setim da je uslikam.

Strunu ne bih za sada posto mi kaze kolega da je sva sansa da polomim stap dok ne steknem osecaj, pa mi je jeftinija poneka izgubljena varalica.

Bio sam samo jednom na vodi za vikend, nisam nista upecao, ali promenio tri varalice, gledao kako se ponasaju tik ispod vode, malo zabacivao i pokusavao da vidim kako to sve funkcionise. Probao sam kasiku, tvistera i glavinjaru. I da, moram prilicno brzo da je zavrtim zbog  prenosnog odnosa da bi varalica malo "nategla" stap da mogu da osetim sta se desava. Sto se tice zabacivanja, masinica i nije tako losa sto se mene licno tice, ali da, verujem da nove sigurno izbacuju mnogo dalje. Slobodna procena je da mogu da zabacim izmedju 15m i 20m, mozda 25m, kako kad. Mislim da mi je brzina masinice veci problem.

Iako nista nisam upecao taj dan, bilo je zato i lepo druzenje sa prijateljima iz marine na lepom mestu na obali, mozda je to cak i trajalo vise nego samo pecanje. Naravno, ne bih sad poredio njihov uspeh pecanja sa mojim posto matematicari kazu da deljenje sa nulom nije dozvoljeno  uygjnh  nbvc. Ali kako vidim da svi pecarosi imaju opravdanje kad nesto ne ulove, eto ja sam kasno dosao, nisam poranio pa verovatno zato nista ulovio nisam  nbvc.

E pa bio bih ti zahvalan za oznaku modela te jeftine masinice pa da uzmem kad budem u prilici, najvise zbog brzine ako ima veci prenosni odnos.

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
« Odgovor #19 poslato: 29. Septembar. 2016. / 10:06:24 »
To je FORMX Master 3003, ali koliko vidim, više je nemaju u ponudi.

Međutim, za početak bi ti i nešto ovako završavalo posao:

http://www.formaxstore.com/product/thunder-30/10964/

NF servisi

Video

Vodostaj

Plovila članova foruma

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika