Autor Tema: Radio stanica West Marine  (Pročitano 1525 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Radio stanica West Marine
« poslato: 25. Decembar. 2017. / 20:18:47 »
Nautička radio stanica West Marine.
Ispravna i očuvana.
Radi na 12 v.
Zbog boje koja mi ne odgovara menjao bih je za istu ili sličnu u crnoj boji.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
Odg: Radio stanica West Marine
« Odgovor #1 poslato: 13. April. 2018. / 22:41:25 »
Да ли је дуал банд?

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #2 poslato: 14. April. 2018. / 12:41:53 »
Da.
I nije na prodaju. :)

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #3 poslato: 14. April. 2018. / 13:05:31 »
Нисам због тога питао, мада је станица океј.  rfcdvb
Мој чамац је мали и одлучио сам се за ручну станицу.
Видим да ти не одговара боја...   :)
Сређивао сам раније доста техничких уређаја тако што их раставим, припремим и обојим у жељену боју, однесем на сито штампу, затим нанесем безбојним мат и након тога саставим. Има посла, али ко воли и има времена...

Сам Баофенг кошта 26 евра без наведене додатне опреме. Купио сам ово, јер желим тестирати кинеза. Лова не игра примарну одлуку у избору.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #4 poslato: 15. April. 2018. / 19:37:21 »
Šta je zabavno u testiranju kineza?
Radiće godinu dve dobro a onda ....
Ako ostane dugo na suncu loši elektroliti će oslabiti, plastika postati krta, displej će delimično raditi, baterija stradati...
Nekima traje duže ali to je samo zato što se retko upotrebljava  i čuva isključena u nekoj fioci.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #5 poslato: 15. April. 2018. / 19:56:03 »
Ништа посебно.

Како радио станицу нећу употребљавати често, ето да видим да ли нова од 26 евра мења нову од 200 евра колико кошта маркирана.

Прича се да не ваљају, да ни фреквенцију не можеш наместити, лош сквелч и друго. Колико видим из личног искуства -станица ради, лако се подешава, сквелч добар...

За разлику цене, купићу прохромски уводник-носач сидра и прохромско сидро.

zankiki

• Gost
« Odgovor #6 poslato: 16. April. 2018. / 16:16:30 »
Dule, ja ne znam nikog ko često koristi stanicu.

U današnje vreme kad svi imamo hiljade besplatnih minuta, uvek mi je konfornije da sa nekim pričam telefonom, a i da ne gnjavim druge...

I ljudi koje znam a da imaju ozbiljne stanice na brodovima ne koriste radio stanicu.

Za 99% rekreativaca, ona ima samo jednu svrhu - da u slučaju kvara i problema mogu da komuniciraju sa brodom koji dolazi, kako bi sprečili sudar, i eventualno se dogovorili oko tegljenja.

Ja imam zontona već 3 godine, jednom godišnje ga upalim da vidim da radi i dopunim bateriju (mada se, neverovatno, baterija ni ne isprazni za godinu dana stajanja). Verovatno mi za života neće ni zatrebati, ali neka ga, neka stoji, ovim tempom može mi trajati zauvek.

I naravano da je zabavno testirati Kineza, za kog ne znaš kako radi.
Šta je zabavno u tertiranju brend stanice, kada znaš da je sve odlično?

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 17. April. 2018. / 15:26:41 »
Radio stanica ne menja mobilni telefon. Nije za ćaskanje i priču. Ne treba nam za kontakt sa prijateljima. Radio stanicu upalim kad dodjem na plovilo i ugasim kad sa njega odlazim. Ona ne služi samo za to da čuješ brodove koji plove ili šta ko kome ima da poruči.
Najvažnija funkcija radio stanice je sigurnost. Ne samo tvoja nego i svih kojima si u dometu.
Setite se kako je prošle godine jedan naš član slao poziv u pomoć kada je čovek upao u Dunav.
Niko nije odgovorio, niko nije čuo.
Da je neko sa uključenom stanicom bio u blizini i da je mogao da čuje poziv priskočio bi u pomoć.
Po meni i svaka marina bi morala da ima radio stanicu i da ista bude stalno uključena kao i svako plovilo bez obzira na veličinu.
Na vodi si oslonjen samo na druga plovila. I ako moraš da potražiš pomoć to možeš samo putem VHF-a. Tako će ti oni najbliži priskočiti u pomoć. Ako si na deset-dvadeset km od grada i zadesi te nevolja džaba zoveš policuju ili vatrogasce.

Kad si na plovilu radio stanica treba da bude upaljena. Možda ćeš nekome spasiti život. Možda ćeš čuti obaveštenje da je otkačila barža i proslediti poziv, možda ćeš čuti neko obaveštenje kapetanije....

To nije igračka i važno je da je pouzdana.

Svi koji kažu da radio stanicu kupuju samo da mogu da je uključe ako sami budu u nevolji misle samo na svoju sigurnost.
Bolje da ne pričaju o kolegijalnosti i solidarnosti na vodi jer se baš u ovakvim temama sve vidi.
Jedno je na rečima biti solidaran a drugo je uključiti radio stanicu i biti tu ako nekome možeš pomoći.

Zato propagiram prave nautičke stanice. Mogu da rade neprekidno, pouzdane su i služe svrsi.

zankiki

• Gost
« Odgovor #8 poslato: 17. April. 2018. / 16:27:03 »
I kad izađeš na obalu da napraviš roštilj i da leškariš u pesku ne čuješ ih, za razliku od ove kineske koju možeš da poneseš sa sobom i za 26e te baš briga ako je i zaboraviš u pesku.

Da ne karikiramo dalje, mislim da preteruješ u želji da dokažeš neki svoj stav.
Sada svi koji nemaju stanicu nisu solidarni na vodi, jer da jesu, kupili bi neku poznatog proizvođača i držali je stalno uključenu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #9 poslato: 17. April. 2018. / 16:36:06 »
Ne karikiram niti isterujem nešto svoje.
Svako ima svoje shvatanje i pravo na njega. Ja to ne osporavam. Mnogi nemaju prvu pomoć, pojas, obruč pa čak ni rezervno sidro ili dovoljno kanapa i konopaca. Sve je to stvar ličnog izbora.
Ono što ja zastupam i branim je da se na forumima propagira ono što je po zakonu i što je ispravno.
Ako neko želi da deli savete neka ti saveti budu u skladu sa propisima.
Kao što sam protiv toga da se silikonom krpi rupa u koritu tako sam i protiv toga da se koriste netestirane radio stanice a još više se protivim neadekvatnoj upotrebi istih.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #10 poslato: 17. April. 2018. / 16:40:22 »
Kada nisi na plovilu radio stanica ti nije potrebna.
To je čak i zabranjeno. Brodska radio stanica je brodska i ne sme se koristiti van njega.

Za taj vid komunikacije se koristi voki - toki.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #11 poslato: 17. April. 2018. / 21:29:37 »
Ukoliko si na obali u blizini plovila, nije na odmet ostaviti upaljenu stanicu sa prikačenim eksternim zvučnikom koji je postavljen negde na kabini i usmeren na obalu. I tada se može čuti poziv u pomoć i priteći ako si u mogućnosti.
Naćiće se već neko ko će preuzeti brigu o roštilju.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #12 poslato: 17. April. 2018. / 22:20:37 »
Ако роштиљџија није фокусиран на свој примарни задатак већ на радио станицу, усмерававајући звучник тражећи идеалан акустички положај, ми га бацимо у воду и дозволимо један радиостанични позив: "Mayday,  Mayday!"

zankiki

• Gost
« Odgovor #13 poslato: 18. April. 2018. / 09:06:18 »
Zorteru ne preteruj molim te... Da mi neko na plaži ostavi upaljenu stanicu da smara ceo dan mislim da bi zaplivao zajedno sa njom. Pa idem na Duanv da slušam vetar u krošnjama, bućkanje talasa i cvrkut ptica a ne radio stanicu  lkjhgfvh 

Sa druge strane, razumem Duletovu želju da se na forumu propagira ono što je po zakonu, ili što je ispravno. Ali ipak, dolazimo do sukoba između onog što je ispravno i onog što nam donosi sigurnost. Na šta mislim?

Pa eto, mnogi, tj. velika većina nema plovilo na koje može da se stavi ozbiljna stanica, nema novaca za takvu stanicu, onda opet za takvu stanicu (ako ćemo po propisima) ti treba neka obuka i dozvola za korišćenje (što opet nešto košta)...

Sa druge strane imamo stanicu od 26e koju stavimo u fioku, i možemo da zatražimo pomoć ili upozorimo nekog ako se za to ukaže potreba. Pošto nemamo papire ni obuku nije red da je koristimo, pošto zbog slabijeg kvaliteta verovatno pravi i neke smetnje pri predaji.

Da su je imali ono dvoje što su poginuli nedavno, verovatno bi mogli da upozore baržu da im je motor u kvaru.

I koliko god to ne bilo ispravno i po propisima, tako je sigurnije.

Mene je malo "zabolelo" kad je Dule napisao kako mi nismo solidarni na vodi jer ne držimo upaljenu stanicu. Kao kad bi vozaču automobila (opet karikiram) rekao da nije solidaran jer eto ima u automobilu prvu pomoć, a koristi ga samo da ode na posao, umesto da se celu noć voza gradom i traži treba li nekog previti  lkjhgfvh

Mislim da je sve jasno, da ne produbljujemo raspravu...

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #14 poslato: 18. April. 2018. / 14:24:26 »
Kiki,
nisam rekao da je to obaveza ili praksa, već mogućnost ukoliko neko želi. Samo konstatacija da kad je neko na obali ne mora biti ugašena. Ništa više.
Pozzzz

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika