Autor Tema: BREMERHAVEN  (Pročitano 6036 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Marina: Marina Porto Carras
  • Osp: UMČ
BREMERHAVEN
« poslato: 21. Mart. 2014. / 21:11:15 »
Pre par dana sam se vratio iz Bremena gde sam bio sluzbeno. Jedan dan sam iskoristio da poslovne partnere povedem u posetu Bremerhavenu - luci na Severnom moru.

Bremerhaven je grad i morska luka. Zajedno s većim gradom Bremenom, koji se nalazi oko 60 kilometara južnije, Bremerhaven čini saveznu državu Bremen. Njegovo ime doslovno znači bremenska luka. Grad se nalazi na istočnoj strani ušća reke Weser u Severno more. Područje grada predstavlja enklavu države Bremen unutar države Donje Saksonije.

Bremerhaven je osnovan 1827, iako su naselja na ovom području postojala i znatno ranije. Grad Bremen je te godine otkupio teritorije oko ušća Wesera od kraljevine Hannover. Bremerhaven je tako postao druga luka Bremena. Grad je napredovao kao centar trgovine i emigracije prema Americi. Kraljevina Hanover je 1845. osnovala rivalski grad Geestemünde (od 1927. Wesermünde) odmah pored Bremerhavena. Godine 1939. Bremerhaven je ujedinjen sa ovim gradom pod imenom Wesermünde.

Veći deo grada je uništen u Drugom svetskom ratu, ali su luku savezniici namerno poštedili da bi im služila nakon rata. Godine 1947. grad je postao deo nemačke savezne države Bremen, i uzeo staro ime Bremerhaven.

Neke od zanimljivosti su: to je najveca evropska luka za transport automobila. U samom gradu se nalaze Pomorski muzej, Akvarijum, Klima Hause.

Evo par slika starih brodova iz luke:

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
Odg: BREMERHAVEN
« Odgovor #1 poslato: 21. Mart. 2014. / 21:23:13 »
Slike Bremerhavena kao luke zaista nije moguce napraviti jer je luka ogromna i sa zemlje ju je tesko celu sagledati. Puno slika imate ovde: https://www.google.com/search?q=bremerhaven&rlz=2T4MXGB_enRS0537RS0545&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dp4sU53gE-rnywOpuoLQCw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=589#imgdii=_

U sledecim postovima cu objaviti neke slike koje sam napravio ranijih godina u podmornici pomorskog muzeja i neke slike sa ovogodisnje posete Klima Hausu.

juhgfd

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
  • Brod tip: salveta
« Odgovor #2 poslato: 22. Mart. 2014. / 09:20:59 »
Uh. Hbo ga patak, pa ovo još malo kao Beograd na vodi...  defgvbn

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #3 poslato: 22. Mart. 2014. / 18:00:27 »
Kruna celog pomorskog muzeja u Bremerhavenu je podmornica Wilhelm Bauer U-2540, koja je prepravljena da sluzi kao eksponat.

Malo o istoriji te podmornice: Projektovanje U-2540 je pocelo 28/29 October 1944 kod Blohm & Voss u Hamburg-Finkenwerder. Porinuta je 13 Januara 1945 i uvrscena u ratnu flotilu 24 Februara 1945 kao deo 31 U-boat Flotile kao brod za obuku. U Aprilu 1945 brod je poslat na front gde je i potopljen 4 Maja 1945.

U Junu 1957, posle vise od 12 godina na dnu Baltickog mora je izvadjena, popravljena u Kielu, i uvrscena kao istrazivacki brod u Bundesmarine, sluzila je od 1 Septembera 1960 do 28 Avgusta 1968 kao test brod (klasa 241). Prilikom ponovnog porinuca uzela je ime Wilhelm Bauer, prvog nemackog projektanta podmornica u Kielu 1850. Od Maja 1970 ponovo ulazi u sluzbu ali ovaj put sa civilnom posadom i sluzi kao eksperimentalni brod za klasu 206 U-boat. Nakon podvodnog sudara sa razaracem Z-3 (D172) dana 6 Maja 1980 podmornica Wilhelm Bauer je demobilisana i 15 Marta 1982 definitivno napusta sluzbu.

Ja sam podmornicu obisao nekoliko puta i ono sto je mene narocito ipresioniralo je prostor na kome je boravilo 57 ljudi toliko dugo vremena (par meseci). To zaista nije za slabe ljude. Provesti 3 meseca u skucenom prostoru u kome ima jedva mesta da se covek okrene, ne videti dana ni noci, bez svezeg vazduha i sve to pod borbom (iz zvucnika se stalno pustaju zvuci borbe pod vodom), i ne poludeti je ...!!!!

Slike koje sam postavio su snimljene 2007g jer kasnijih godina ili nisam imao aparat ili me je nesto drugo sprecilo da ih napravim ali da znate da sve to izgleda i danas. Detalnije tehnicke podatke o podmornici mozete pronaci ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/German_submarine_Wilhelm_Bauer

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #4 poslato: 22. Mart. 2014. / 18:08:53 »
Evo jos malo slika izlozenih brodova iz iste godine:

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #5 poslato: 22. Mart. 2014. / 18:48:10 »
Ove godine smo posetili najnoviju atrakciju Bremerhavena - Klima Hause. O cemu se radi: Bremerhaven se nalazi na meridijanu 8 stepeni i 24 minuta istocne geografske duzine. Klima Hause je zamisljen kao virtuelni put duz tog meridijana oko zemljine lopte sa akcentom na klimu i klimatske promene (http://www.klimahaus-bremerhaven.de/en/home/home.html?no_cache=1).

Vi pratite stazu i ona vas vodi kroz sobe koje su napravljene kao specificna mesta oko zemaljske kugle koja su napravljena identicno kao i ta stvarna mesta sa kompletnom klimom koja tu vlada. O svakom o tih mesta mozete cuti pricu kada udjete u tu sobu (soba je relativan pojam posto su te prostorije razlicitih dimenzija).

Evo nekih slika koje smo tada napravili (mnogo vise cete naci na sajtu jer smo mi bili dosta fascinirani pa smo i zaboravili da sve slikamo), okacio sam samo one koje se odnose na more:

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #6 poslato: 22. Mart. 2014. / 18:56:01 »
I da ne bude da je sve u Nemackoj med i mleko evo i jednog teskog zadatka koji se nasao predamnom, ali da vam se pohvalim, osvetlao sam nam obraz i njega sam sa uspehom resio (kolenica sa crvenim kupusom i krigla belog piva):

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #7 poslato: 22. Mart. 2014. / 22:57:39 »
Pa Sceka nije ti bilo lako, ali bitno je da si "zadatak" obavio do kraja i uspešno. Samo mi nije jasno gde se sakrila ta krigla, ja vidim samo čašu piva. Izgleda da je ona bila aperitiv, dok ste čekali kolenicu... jhgf

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #8 poslato: 23. Mart. 2014. / 14:08:11 »
Obicno u kriglama sluze klasicno toceno pivo. Ja volim njihovo belo (Weißbier) i ono se umesto u kriglama uglavno toci u ove case, ja ih zovem vaze (kao za cvece). Pa posto mi je bilo malo glupo da kazem "vaznu piva" ja rekoh kriglu piva!

Inace nije bila imperativ (aperitiv) nego u toku i posle kolenice, sa zavrsetkom na Jagermeister-u! Imperativ je bila ledena Linie aquavit-a .

jhgf

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #9 poslato: 26. Avgust. 2015. / 20:48:57 »
Jedan fantastican video koji je napravio tip na kontejnerskom brodu. On je tamo bio na nekom studijskom putovanju i snimio je sve i svasta. Brod, njegovu unutrasnjost, zivot na njemu, luke koje je posetio, ... Kako pred kraj snimka ima i snimaka Bremerhavena odlucio sam da postavim u ovoj temi da ne bi otvara novu.

Uzivajte u snimcima jer je verovatno da to sve necete nikada biti u mogucnosti da vidite iz ovog ugla (doduse nikada ne reci nikada, ali ...)

juhgfd

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika