Autor Tema: Pitanje za Peru... GPS antena  (Pročitano 6270 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Pitanje za Peru... GPS antena
« poslato: 24. Maj. 2014. / 16:30:46 »
GPS antena Navioniks u sebi ima Garmin cip. Interesuje me da li je raspored pinova na sedmopolnom prikljucku isti kao kod Garminove antene.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
Odg: Pitanje za Peru... GPS antena
« Odgovor #1 poslato: 20. Januar. 2015. / 21:33:38 »
Pošto se Pera pojavio da obnovim pitanje :)

Antena ima oznaku GPS 35/36 TracPak.
Ima isti broj žica sa istim rasporedom boja kao i antena 17x.
Da li je treba isto vezati?

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
  • Osp: Offshore Skipper
« Odgovor #2 poslato: 21. Januar. 2015. / 15:01:08 »
Malo se razlikuju boje žica između 35ice i 17ice..

http://www.tramsoft.ch/downloads/garmin/tracpak_tech-specs.pdf

Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #3 poslato: 23. Januar. 2015. / 22:58:50 »
Hajde da uprostimo.
Ovu antenu treba da vežem na Navionics 11c.
On ima NMEA 0183 ulaz.
Kako da to uradim?
Da iskoristim NMEA izlaz ili TX RX i da li on može na računar preko COM porta?
Tu je i ljubičasta žica koja bi trebalo da služi za uključenje antene...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #4 poslato: 23. Januar. 2015. / 23:05:57 »
Da iskoristim priliku... :)
Da li smem da radar povežem na 24V a ploter na 12V?
Ili da i ploter i radar vežem na 24V?

To mi je važno jer bih najradije da neke uredjaje napajam sa startnih baterija jer će raditi samo dok je motor u pogonu. A neki uredjaji će raditi i dok motor miruje a tada je bolje da se troši struja sa kućnih baterija koje puni agregat i solarne ćelije.
Pravi mi mali problem ta kombinacija i hoću da to rešim kako treba.
Sonar mi, recimo radi samo na 12V.
Imam pretvarače sa 24 na 12 v. Jedan od 15 A i drugi od 7A. Da li je pametno da njih iskoristim i da sve vežem na 12v?

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #5 poslato: 24. Januar. 2015. / 17:52:42 »
Hajde da uprostimo.
Ovu antenu treba da vežem na Navionics 11c.
On ima NMEA 0183 ulaz.
Kako da to uradim?
Da iskoristim NMEA izlaz ili TX RX i da li on može na računar preko COM porta?
Tu je i ljubičasta žica koja bi trebalo da služi za uključenje antene...

Dule,
Navionicsu je svejedno da li ćeš da priključiš NMEA out ili Tx sa antene. Obzirom da on neće ništa slati anteni, bolje je da ga vežeš na NMEA out, a da Tx-Rx par ostaviš za vezu sa PC-om preko serijskog porta (zbog updatea softwarea na primer)...

Ljubičasta žica na anteni?
Ako je na anteni, onda treba da ide na minus da bi se antena uključila (mada je to obično narandžasta ili žuta kod Garmina)
Ako je na Navionicsu, onda nemam pojma...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #6 poslato: 24. Januar. 2015. / 17:54:26 »
Da iskoristim priliku... :)
Da li smem da radar povežem na 24V a ploter na 12V?
Ili da i ploter i radar vežem na 24V?

To mi je važno jer bih najradije da neke uredjaje napajam sa startnih baterija jer će raditi samo dok je motor u pogonu. A neki uredjaji će raditi i dok motor miruje a tada je bolje da se troši struja sa kućnih baterija koje puni agregat i solarne ćelije.
Pravi mi mali problem ta kombinacija i hoću da to rešim kako treba.
Sonar mi, recimo radi samo na 12V.
Imam pretvarače sa 24 na 12 v. Jedan od 15 A i drugi od 7A. Da li je pametno da njih iskoristim i da sve vežem na 12v?

Radar i ploter ne moraju da budu na istom napajanju da bi radili. Mada i ploter možeš da povežeš na 24V kako bi smanjio opterećenje na 24/12 DC/DC konverterima. Ne moraš radar da vezuješ na 12V... hm... dobro razmisli...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 24. Januar. 2015. / 20:25:28 »
Evo šta piše za ožičenje antene:

Red: VIN - Unregulated 10 - 30VDC 200 mA (maximum). Typical operating current is 150 mA.
Black: GND - Power and Signal Ground White: TXD1 - First Serial Asynchronous Output. RS-232 compatible electrical specification. This output normally provides serial data which is formatted per “NMEA 0183, Version 2.0”. Switchable to 1200, 2400, 4800 and 9600 BAUD. This output functions
in parallel with the NMEA output.
Blue: RXD1 - First Serial Asynchronous input. RS-232 compatible with maximum input voltage range-25<V <25. This input may be used to receive serial initialization/configuration data, as specified in Section
Purple: TXD2 - Second Serial Asynchronous Output. Electrically identical to TXD1.
Green: RXD2 - Second Serial Asynchronous Input. Electrically identical to RXD1. This input may be used to receive serial differential GPS data formatted per “RTCM Recommended Standards For Differential Navstar GPS Service, Version 2.0” (see Section 4 for more details).
Gray: NMEA-NMEA0183, Version 1.5 electrical specification compatible serial output. This output is also CMOS compatible with a no load voltage swing of 0.2Vdc to 4.8Vdc. This output normally provides ASCII sentences formatted per “NMEA 0183, Version 2.0”. User selectable baud rates of 1200, 2400, 4800, and 9600 are available. The data output on this pin is identical to the data output on TXD1.
Yellow: VAUX - Optional External Backup Power Connection. This is an optional connection. Internal battery capacity is 180 mA hour. Typical current requirement is 65 uA @ 5VDC. If used, a 4VDC to 30 VDC power source is required.

A ovo je šema ožičenja na Navionicsu.

Ja bih vezao sivu na anteni sa braon na navionicsu. Samo se pitam da li to da uradim na sedmopinskom ili devetoinskom konektoru na ploteru. Vidiš na slici kako to izgleda kao i raspored... Fotka će se uvećati ako klikneš na nju.
Dobro će ti doći ova vežba. Dosta je Navionicsa u upotrebi na Sredozemlju.  tfrdx

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #8 poslato: 25. Januar. 2015. / 00:49:13 »
Može siva sa antene na braon na navionicsu, a može i bela sa antene, svejedno je.

A možeš da iskoristiš i plavu i zelenu sa Navionicsa za napajanje antene, pa će se antena uključivati samo kad radi ploter.
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #9 poslato: 25. Januar. 2015. / 08:58:57 »
.....
A možeš da iskoristiš i plavu i zelenu sa Navionicsa za napajanje antene, pa će se antena uključivati samo kad radi ploter.

Ovo je najbolja kombinacija. rfcdvb

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #10 poslato: 25. Januar. 2015. / 23:06:02 »
Da, najbolja.
Hvala Pero

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #11 poslato: 07. Mart. 2015. / 23:57:24 »

Još jedno pitanje za Peru... :)Zakuvava se oko Garmina ali mi nije jasno šta se dešava. Pogledaj ove komentare pa nam reci da li to Garmin stvarno menja politiku. Komentari su od juče tako da je to nešto novo.
http://www.panbo.com/archives/2015/03/the_navionics_sonarcharts_for_garmin_conflict_messy_business.html#comments

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
« Odgovor #12 poslato: 08. Mart. 2015. / 00:17:22 »
uz svo uvazavanje ka brendu Garmin ( iako nisam bas neki veliki  poznavalac ove teme ) u Srbiji brend Garmin je znacio PERA Garmin .
Covek koji je i srcem i dusom bio u poslu 110 %  i uvek  dao kompletnu podrsku u svakom smislu pa je samim tim bio i najbolji izbor .
Informisuci se na stranim forumima i od korisnika van nasih prostora sticem utisak da ima mnogo boljih brendova  ... ali  nema podrske kod nas ...

Pero , sve najbolje !  jhgf

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
« Odgovor #13 poslato: 08. Mart. 2015. / 10:23:42 »
Još jedno pitanje za Peru... :)Zakuvava se oko Garmina ali mi nije jasno šta se dešava. Pogledaj ove komentare pa nam reci da li to Garmin stvarno menja politiku. Komentari su od juče tako da je to nešto novo.
http://www.panbo.com/archives/2015/03/the_navionics_sonarcharts_for_garmin_conflict_messy_business.html#comments

Zanimljivo je da se u diskusiju umešao i Giuseppe Carnevali, osnivač Navionicsa... ovde je čini se mnogo više sujete nego poslovnih odluka u reakciji Navionicsa, možda je razlog što je glavni evropski kartograf u Garmin prešao sa vodeće pozicije Navionicsa pre desetak godina. Ne bi me čudilo da je Garmin već razvio nešto slično opensource mapingu, i da čeka svojih 5 minuta da udari ... rukom o sto. Samo što neće biti prvi put da to urade kasno u odnosu na konkurenciju.

Ali ako pogledam odnos performansi Panoptixa sa ostalim najavljenim Forward looking sonarima, možda i sa kartama bude iznenađenja. Videćemo...

Kao i do sada, amerikanci ćute i rade.

uz svo uvazavanje ka brendu Garmin ( iako nisam bas neki veliki  poznavalac ove teme ) u Srbiji brend Garmin je znacio PERA Garmin .
Covek koji je i srcem i dusom bio u poslu 110 %  i uvek  dao kompletnu podrsku u svakom smislu pa je samim tim bio i najbolji izbor .
Informisuci se na stranim forumima i od korisnika van nasih prostora sticem utisak da ima mnogo boljih brendova  ... ali  nema podrske kod nas ...

Pero , sve najbolje !  jhgf

Busa, hvala na pohvalama, siguran sam da se u INFO TEAM-u nautičkom Garminu i dalje pristupa podjednako ozbiljno, i sa podjednako (ako ne i više) energije. Čak se i Evropski Garmin potrudio da podrži INFO TEAM u daljem radu, što se videlo na prethodnom sajmu nautike, ponosan sam kako je izgledao štand INFO TEAM-a...
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
« Odgovor #14 poslato: 08. Mart. 2015. / 15:54:23 »
pa vidi , izlagao sam sada na sajmu pored Info Tima i ljudi se trude, to stoji ali bez uvrede takvog sektaša kao sto si ti ni jedna bransa nece skoro videti ... rec sektaš tumacite iskljucivo u pozitivnom kontekstu ... mnogo ima ne upucenih ljudi po pitanju opreme o kojoj pricama a jos manje onih koji znanje zele da prenesu na takav nacin kakav si ti prezentovao na svim nasim forumima ... ja odlicno znam o cemu pricam, jer znam koliko vremena moram da posvetim posecivanju , pregledu  samo na ova dva foruma ... A kada sam saznao gde si ti sve bio prisutan i odgovarao ... onda je rec sektas za tebe blaga ...

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika