Autor Tema: Folija umesto farbanja čamca  (Pročitano 14486 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
  • Brod tip: samogradnja
  • Dužina: 7.50
  • Osp: UMČ
Odg: Folija umesto farbanja čamca
« Odgovor #15 poslato: 31. Avgust. 2014. / 15:05:45 »
Nigde nisam nasao konkretan odgovor u vezi antialgina . Objasnjenje je da je antialgin fizicka zastita izmedju slojeva boje i vodenog okruzenja u ovom slucaju je to folija, nigde nisu pominjali posebnu foliju za deo korita koje ide ispod vodene linije mada pominju tip folije 3M kao kvalitetniji.Folija neispusta nikakve hemikalije u odnosu na klasicni antialgin pa je ekoloski prihvatljivija.
Sto se tice cene u odnosu na klasicno farbanje , sto je vece plovilo razlika je veca . Konkretno za plovila do 10 m duzine usteda je 50% u odnosu na profesionalno farbanje ,ako je plovilo vece usteda ide i do 65%.
To su cene na zapadu ako uopste mogu da se porede sa nasim uslovima i cenom farbanja kod nas.
Inace kad je plovilo pripremljeno kazu da se posao zavrsi u roku od 2-3 dana sto je dosta brze nego klasicno farbanje

Van mreže Bakara

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Albin 25
  • Dužina: 8.3
  • Marina: Stari Slep
« Odgovor #16 poslato: 08. Mart. 2016. / 10:38:35 »
Da li ima nekih novih iskustava u vezi ovoga, Maverick, da li se jos drzi folija na onom camcu sto si pominjao?

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #17 poslato: 08. Mart. 2016. / 23:44:57 »
Sa mnogo zakašnjenja... Mezija, folija se ne stavlja na podvodni deo trupa. Tu i dalje mora antialgin.

Bakara - nemam iskustva sa presvlačenjem kompletnog korita folijom. Ali imam sa folijom koju sam postavljao u vidu ukrasnih traka celom dužinom trupa. Nikada se nije odlepljivala. Čak ni posle 5 godina. Ošteti je neki udarac ali to ne prouzrokuje nikakvu veću štetu na samoj foliji. Nema razloga da nije isto i sa folijom kojom bi se obložio ceo trup. Naročito danas kada je i folija kvalitetnija.
Čak i najobičnija od koje pravimo registarske brojeve drži i teško je skinuti je.
A da čamac može lepo da izgleda sa folijom... može i te kako !!

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
« Odgovor #18 poslato: 09. Mart. 2016. / 01:44:40 »
Fotka koju sam okacio prikazuje foliju ispod vodene linije. Stvar izbora, al to se navodi kao jedna od prednosti.
U medjuvremenu sam lepio par reklama sa pvc foliom,
Koja se koristi samo za ravne povrsine, mi ih koristimo za reg. oznaku.
Ako radite sa folijom povrsina mora biti idealno cista i suva.
To je preduslov da bi se lepo zalepila i trajala.
U zavisnosti od podloge nekim lepkovima na foliji treba i dva do tri dana da prionu na podlogu , npr staklo.
Temperatura je jako bitna , oko 20 bilo bi idealno.
Nemojte lepiti ako je jako sunce jer se podloga ugreje, bez obzira na temperaturu vazduha.
Priprema je najbitnija (ciscenje) i obavezno pre samog lepljenja prebrisite suvom krpom zbog prasine.
Za zakrivljene povrsine koristi se auto folija.

Van mreže Bakara

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Albin 25
  • Dužina: 8.3
  • Marina: Stari Slep
« Odgovor #19 poslato: 09. Mart. 2016. / 08:38:58 »
Dobro, znaci da je definitivno izdrzljiva. Minimum 5 godina trajanja, ako cena nije velika se itekako isplati, a i smanji posao. Posto je proslo neko vreme, sigurno da i tu ima nekih inovacija vezano za folije. Za neko manje plovilo, mislim da bi vredelo probati pa videti kako se ponasa i koliko se alge hvataju za taj materijal.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
« Odgovor #20 poslato: 09. Mart. 2016. / 09:29:29 »
Kako se ponaša folija na mestima gde stoje bokobrani? Da li se tu oštećuje i koliko brzo, jer to su najugroženija mesta?

juhgfd

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
« Odgovor #21 poslato: 09. Mart. 2016. / 11:22:35 »
Ako je stampana verovatno se malo razmlja.
Nemam iskustva sa auto folijama.
Nije lako pravilno postaviti foliju. Za vece povrsine trebalo bi angazovati profesionalce
Veliki je problem i odlepiti i ocistiti od lepka ako nesto nevalja ili odlucite da farbate plovilo.
Vecina firmi koje se bave lepljenjem folije , odlepljivanje i ciscenje naplacuje isto kao i lepljenje..

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #22 poslato: 09. Mart. 2016. / 21:52:35 »
Imam prijatelja koji se bavi izradom reklama. Naravno, većina su od samolepljive folije.
On me je naučio kako se pravilno lepe slova (registarski brojevi)
Površina se očisti.
Zatim se navlaži (nafajta) vodom sa deterdžentom za sudje.
Preko mokre površine se nalepe slova i mogu da se pomeraju ako slučajno nisu baš tamo gde želite.
Kada ste sigurni da su na mestu krpom se pritiskaju i istiskuje tečnost ispod njih.
Skine se transparentna folija i ostavi da se osuši.
Kada se osuši nema mehurića ispod a tako zalepljena slova je baš teško skinuti.

Ako se nanosi preko suve površine nema mesta grešci a i ostaće po neki mehurić vazduha.

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
« Odgovor #23 poslato: 09. Mart. 2016. / 22:59:10 »
Tacno ali to vazi kada je mala povrsina na transparentnoj foliji i potrebno je poravnati npr slova.
Kada su u pitanju velike povrsine lepi se na suvoj podlozi i komadi su iz rolne . lepi se ne vise od 20 tak santimetara odjednom i folija se drzi nategnuta, sa rakelom (parce tvrde gume sa zaobljenim ivicama) se polako folija prislanja na podlogu. Kada bi kvasili ispod velike povrsine nebi mogli da istisnemo tecnost ispod folije i ona bi ostala zarobljena a lepak nebi uhvatio dobro.U isto vreme na nekim  mestima  bi se folija presavila i ostale bi one ruzne crte, isfaltano.Mehurici neostaju jer se folija drzi nategnuta i polako se prijubljuje na povrsinu a kasnije kad se cela zalepi ponovo se ispritiska da se lepak bolje i brze uhvati. Obicno je to posao za dvoje ljudi
Nema mesta za greske ako budem stavljao foliju sigurno cu zvati nekog ko se time bavi.
Meni su interesantnije Stampane cirade od kojih moze da se napravi interesantna tenda.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #24 poslato: 09. Mart. 2016. / 23:07:49 »
Štampane cerade sad rade svi. Ja oko celog lokala imam štampu na platnu (ceradno). Komadi su 2,5 X 2m. To stoji već 6 godina i nije ni malo izbledela boja. A radili su na štampaču. Firma je na karaburmi. Cena je bila oko 12 evra po kvadratu. I to sa ringlicama :)
Tako da nije skupo a kvalitetno je i platno i štampa.

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
« Odgovor #25 poslato: 09. Mart. 2016. / 23:09:29 »
To je to cena je skroz ok. Cirade tzv 450 gramske. Mislim da je to tezina po kvadratu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #26 poslato: 09. Mart. 2016. / 23:20:11 »
Video si one cirade oko lokala. Mislim da je to ta težina.

Van mreže Mezija

• NF clan
  • *
    • Mezija
« Odgovor #27 poslato: 10. Mart. 2016. / 00:03:44 »
Naravno odlicno se drzi. Jos samo da smislim  koji bi motiv stavio na tendu.

Van mreže Svaba

• NF clan
  • *
    • Orinda
  • Brod tip: Heck cruiser 8.35
« Odgovor #28 poslato: 10. Mart. 2016. / 14:27:46 »
Drzi se odlicno zato sto stoji naspanovana. Ako bi se svaki dan rolala, pola stampe bi se ogulilo i samo platno bi jako brzo puklo. U stamparijama se koriste cirade , koje pored toga sto su tanke, vremenom (jako kratkom) postanu krte, sto nije slucaj sa pravom kamionskom. Prave kamionske  koristi  http://www.kinko.co.rs/en/kamionske_cerade.php , koje mogu da se koriste za tende na camcima  juhgfd

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika