Autor Tema: Upotreba garmin uredjaja sa lap topom za navigaciju na rekama  (Pročitano 3815 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Dužina: 9m
  • Marina: NERK Liman - Novi SAd
  • Osp: UMČ
Upotreba garmin uredjaja sa lap topom za navigaciju na rekama
« poslato: 29. Mart. 2016. / 01:45:13 »
Zanima me da li bi Garmin nuvi 255w 4.3 inca GPS uredjaj mogaoda se prikopca na lap top i da se koristi kao navigacija na brodu? Na uredjaju su instalirane mape scg route pa me zanima da li bi one radile i na racunaru a da sam uredjaj bude kao gps prijemnik za racunar. Pitanje se pre svega odnosi na gospodina Peru ali pomoc od bilo koga ko se razume je dobro dosla...

zankiki

• Gost
Odg: Upotreba garmin uredjaja sa lap topom za navigaciju na rekama
« Odgovor #1 poslato: 29. Mart. 2016. / 08:18:32 »
Ako ćeš već da radiš na laptopu, lakše je da na sam laptop instaliraš potrebne mape i na njega zakačiš eksterni GPS prijemnik koji košta oko 20-30e...

Onda lepo instaliraš karte plovputa i miran si... A možeš da koristiš i garminove scg route ili waterways... Ima pisano već dosta o tome.

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
« Odgovor #2 poslato: 29. Mart. 2016. / 23:04:02 »
Da bih koristio Garminove mape moram kupiti garminov eksterni gps sto je 100 eu i jos moram kupiti oreginalne scg route sto je jos 100 eu a ovako kupim polovan nuvi sa instaliranim mapama za 40 eu. Plov putove mape nemaju kanale a i nemaju bas nikakav poi i nemaju nazive ada i....  Mada njih vec imam instalirane na lap topu i koristim gps poziciju tableta koju salje lap topu preko blue tootha

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #3 poslato: 29. Mart. 2016. / 23:41:18 »
Al si ga iskomplikovao. Ne mora Garminova GPS antena. Može bilo koja i koristi se programčić kako smo već opisali. Može da se koristi i gps sa plotera pa imaš paralelan prikaz i na ploteru i na računaru. Što se mapa tiče... instalacijom MapSource programa instalira se i mapa.

Na ovom linku imaš sve o tome a kad odlučiš šta želiš kao konačno rešenje javi se i pomoći ću u instalacijama.
http://www.nautickiforum.com/Forum/index.php?topic=399.0

zankiki

• Gost
« Odgovor #4 poslato: 30. Mart. 2016. / 10:11:26 »
Dobro kaže Dule, pisali smo o tome naširoko, prelistaj malo.

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
« Odgovor #5 poslato: 30. Mart. 2016. / 23:40:17 »
ok iscitao sam onu temu dva puta i dalje mi nista nije jasno map source, scg roue, nrute, virtualni port... ne razumem za sta je koji softver i kojim redosledom ih treba instalirati i odakle ih skidati... takodje ne znam odakle mogu skinuti  scg rute mape besplatno. znam da sam dosadan ali ne znam koga bih drugog pitao nego vas... dcfvb

Ja bih najvise voleo kada bih mogao da imam SCG rute mape na androidu (samsung galaxy tab 7 inca) i plovputove mape sa open cpn  jer tablet moze da mi stane na upravljacko mesto i na njemu mi besprekornoradi google earth. open cpn mi lepo radi na lap topu ali na tabletu radi sve dokle ne pokusam da ucitam mape onda jednostavno zapuca nakon 2 ucitana fajla... U slucaju da to nije moguce koristio bih lap top.

zankiki

• Gost
« Odgovor #6 poslato: 31. Mart. 2016. / 08:10:07 »
Prepraviše upravljačko mesto da stane mali laptop od 10". Mnogo je dobro iz 2 razloga:

1. Eksterni GPS je mnogo, mnogo precizniji od onog u tabletu. Tablet pri tim malim brzinama promašuje i po 20-30-50 metara, što nekad može biti presudno - nađeš se po mrklom mraku ili magli u nepoznatom kraju, a moraš ploviti. Takođe kad stojiš u mestu, tablet će (pošto ti svakih par sekundi izbacuje drugu poziciju, koja se razlikuje od prethodne i po 50 metara) nakucati da se prešao kilometre a nisi se ni makao. Ovo i nije tako bitno, ali mene je nerviralo.

2. Kada ploviš po 5-10 sati u kontinuitetu, mnogo je zgodno imati laptop sa mišem za surf po netu i zezanje, možda sam ja u pitanju, ali mi tablet i touch screen nikako ne nude konfor na koji sam navikao.

U svakom slučaju, ako se gleda uloženo - dobijeno, mislim da neki mali laptop + eksterni GPS nema premca. Ako ti nešto nije jasno dogovorićemo se da dođeš do marine i vidiš kako to kod mene radi.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #7 poslato: 31. Mart. 2016. / 22:16:06 »
Zoki,

dolazi još jedan zainteresovan. Reci koji eksterni GPS si uzeo, ili koji preporučuješ.  lkjhgfgfd

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
« Odgovor #8 poslato: 31. Mart. 2016. / 23:30:56 »
Bas bih voleo da naidjem, da vidim kako sve to funkcionise i da se upoznamo i malo ispricamo, naravno uz jhgf... Javi kada si od ponedeljka slobodan pa da se izdogovaramo...

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
« Odgovor #9 poslato: 31. Mart. 2016. / 23:35:12 »
Uspeo sam na lap topuda pokrenem n rute i waterways mape, ali nikako ne mogu da dodjem do scg rute... A waterways ima ocajno odradjenu okolinu NS. Nema kompletnih velikih ostrva na kojima je suma   uygjnh uygjnh uygjnh za ostatak plovnog puta ne znam kakva je/ako neko zna odakle moze da se skine scg route neka baci link

zankiki

• Gost
« Odgovor #10 poslato: 01. April. 2016. / 08:12:24 »
Ni na plovputu nema tih istih ostrva... Pisao sam o tome negde već. Verovatno misliš na ono donje ostrvo kod Subića.

Ja imam ovakav reciever:

http://www.aliexpress.com/item/GlobalSat-BU-353S4-USB-GPS-Receiver-SiRF-Star-IV-with-Cable-G-Mouse-For-Laptops-PC/1798864655.html?spm=2114.01010208.3.2.yKigd6&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_10036_10035_301_10034_507_10032_10020_2010018_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_9&btsid=534e5435-3452-4f87-8892-9baaa040fc81

I za njega imam sve preporuke. Druge ne mogu ni da hvalim ni kudim, jer ih nisam provao.
Sve bi to trebalo da radi.

Pri ulasku u kanale i dunavce posebno je korisno što može da se uključi i google earth, ako imate usb sa internetom za laptop, gde se još bolje na pravoj mapi vidi gde ste i šta ste... Takođe sam paralelno uspevao da koristim nroute i scgroute bez problema...

Ja sam na marini skoro svaki dan... Hajde recite kad vam odgovara (sreda, četvrtak) pa da se nađemo predveče oko 5-6 kod mene na marini.

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
« Odgovor #11 poslato: 01. April. 2016. / 21:40:35 »
Moze, bilio bi super cujemo se u sredu pa cemo se dogovoriti... gde ti je klub, jel je na ribarcu? i kako si nabavio scg route? kupio ili?

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika