Autor Tema: Solarni panel - dobri vilenjak  (Pročitano 4821 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
  • Brod tip: salveta
Solarni panel - dobri vilenjak
« poslato: 04. Maj. 2013. / 13:38:21 »
Pred 1. maj, na brzinu kupih solarni monokristalni panel od 60 w. Naravno kupio sam i kontroler od 10 A, što je dovoljno za 2 panela od 60 w (ako zatreba).

Panel je postavljen na brod i prilikom prve vožnje me oduševio.

Naime, tokom vožnje, Veca je uključila invertor i isprobavala da li radi televizor. Osim toga radio je  jedan frižider na 12 v a stalno je bio uključen i radio.

E kad dođosmo na Male Vode, mi se odmah zapričasmo sa društvom koje je već bilo na obali i stalno se povećavalo desantom sa Dunava. Nakon 3-4 sata, slučajno prođem pored broda i čujem da pišti alarm invertora.

Znao sam šta to znači ...  zhgfvcdxs

Pogasim sve, i probam da startujem motor. Neće ni da čuje. Samo ono zimsko, "tak" i kraj.

Na kontroleru piše da je akumulator napunjen samo na 25% kapaciteta. 

Iznerviran jako, ostavih sve sa namerom da to rešavam sutra. 

Odem na obalu i posle jedno 3 sata kontroler mi je pokazivao da je akumulator 50 % pun.

Probam da startujem motor. Upalio bez problema! Uveče sam bez problema startovao motor. Kontroler je tada pokazivao da je akumulator 75% pun.

Ono što me je oduševilo je to što brod nije bio na direktnom suncu. Panel je bio u šarenoj hladovini i opet je radio dovoljno da ispravi moje brljotine i omogući mi normalnu plovidbu. Pravi, dobri vilenjak...  gfvcşxc

Van mreže maverick

• Urednik
  • *
  • http://pecaros-os.com/index.php
    • maverick
  • Brod tip: tiger shark yamaha 25 4t
  • Dužina: 4.3
Odg: Solarni panel - dobri vilenjak
« Odgovor #1 poslato: 04. Maj. 2013. / 13:39:51 »
Kolike su dimenzije panela  dfghjhg

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
« Odgovor #2 poslato: 04. Maj. 2013. / 13:40:44 »
Kako to, obično biva kad se nešto radi na vrat-na nos, i meni je zafalio onaj čuveni nautički metar dužine. Ovog puta dužine kabla koji ide od akumulatora do kontrolera. Kontroler je trebao da stoji levo od kontrolne table na slici a nužda me je naterala da ga postavim ispod table.

Izgleda šašavo, ali završilo je posao.

Za desetak dana kupiće Arsa druge žice (ako nađe različitih boja), pa će sve uraditi kako treba.  jhgf

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
« Odgovor #3 poslato: 04. Maj. 2013. / 13:48:10 »
Kolike su dimenzije panela  dfghjhg

Mav, dimenzije su 830x540x30 mm.

Težina panela je 5,5 kg a jačina (optimalna) je 3,4 A.

Meni se taman uklopio na kabini. Da je širi morao bih da svašta nešto radim. Ovako, što se mene tiče ...  rfcdvb

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #4 poslato: 04. Maj. 2013. / 16:09:26 »
Trebalo bi i da si naucio nesto.
Startni akumulator uvek mora biti razdvojen od akumulatora za potrosace. Jedna sklopka izmedju njih ce biti sasvim dovoljna da motor uvek bude spreman za iznenadne pokrete.

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
« Odgovor #5 poslato: 04. Maj. 2013. / 18:20:20 »
Čovek se uči dok je živ!  kijuhzgtf

Što je najgore, video si da kod mene postoji mogućnost "čuvanja" startnog akumulatora, ali sam je ja prenebregnuo i uključio oba smatrajući da se tako u vožnji oba ravnomerno pune. Uz to je bio uključen invertor koji je i sam po sebi potrošač,,,

Najbolje se pamte lekcije naučene na svojoj koži.  Ovde je bilo sreće ali, proverićemo sve za sledeći put.

Na žalost, čovek nije uvek u situaciji da reši sve probleme, ali je važno da zna da postoje i treba da se adekvatno pripremi i za te nezgodne situacije.

Ipak, mislim da treba ploviti ...

Brod i ja se tek upoznajemo. Mnogo sam naučio uz njega. Radio sam stvari za koje sam mislio da mi nikad u životu neće trebati...

Ko zna ima neki prst sudbine koji zna zašto je sve ovo dobro..   jhgf

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
« Odgovor #6 poslato: 23. Decembar. 2013. / 20:11:35 »
I opet se panel pokazao na delu!!!  zgfcx

Nedelju dana nisam svraćao na brod zbog nekih obaveza.

Danas odem na lađicu i vidim da nisam isključio struju  kada sam zadnji put dolazio. Ništa značajno od potrošača nije bilo uklčjučeno (osim radija). Ipak, bilo je i ledenih noći pa tada može da dođe do izvesnog samopražnjenja akumulatora.

Sa zebnjom dam kontakt i na moje iznenađenje napon uredno stoji na 12 V.

Nisam mogao da verujem. Startujem motor a on upali iz prve.  juhgfd

Pustim motor da radi, zahvalim bogu i svetom Nikoli, popijem jedno piće pa odem da prebrišem i poljubim onaj solarni panel koga je, čak i Veca zavolela letos na brodu.

Dakle. Svima koji su u mogućnosti da postave jedan ili više solarnih panela, a do sada ih nisu ugradili, toplo preporučujem da to urade.  jhgf

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #7 poslato: 23. Decembar. 2013. / 20:15:28 »
I ja imam baš dobra iskustva. Arso, nemoj da isključuješ struju sa broda. Kaljužne pumpe moraju uvek da budu aktivne i spremne za eventualni prodor vode.

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
« Odgovor #8 poslato: 25. Decembar. 2013. / 00:19:12 »
I ja imam baš dobra iskustva. Arso, nemoj da isključuješ struju sa broda. Kaljužne pumpe moraju uvek da budu aktivne i spremne za eventualni prodor vode.

Hvala na savetu.  Razmotriću tu varijantu. Jedino me plaši da neki glodar ne utrči i počne da gricka kablove pa napravi neki spoj i izazove... pu, pu, daleko bilo. jhgfdfc

Van mreže sale.m 79

• NF clan
  • *
    • Gasa
  • Brod tip: Ratomir Apic
  • Dužina: 10,10
  • Osp: UMČ
« Odgovor #9 poslato: 25. Decembar. 2013. / 07:38:02 »
Za to sluze osiguraci

NF servisi

Plovila članova foruma