Autor Tema: Međunarodna dozvola za upravljača plovilom za rekreaciju  (Pročitano 30623 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
Odg: Međunarodna dozvola za upravljača plovilom za rekreaciju
« Odgovor #15 poslato: 30. Januar. 2017. / 18:11:59 »
Још једна информација за оне који лето планирају провести у Црној Гори, а долазе са пловилом. У ЦГ се плаћа тарифа тј. вињета за пловило у зависности од његове дужине.

На страници    http://vinjete.kapetanija.com/    можете се информисати, али и купити жељену вињету.

Ко планира лето провести у Хрватској и тамо се плаћају вињете за пловило која су дужа од 5 метара и имају лежајеве.
Можете се информисати на овој страници   http://www.nautour.info/osnovneinf.php

На овој страници   http://www.mojagrcka.com/putarine-grcke-cene-za-2016/   се можете информисати о ценама  путарина кроз Србију, Македонију и Грчку.

Van mreže neptun

• NF clan
  • *
    • neptun22
  • Brod tip: jedrilica
  • Dužina: 7m
  • Osp: UMČ
« Odgovor #16 poslato: 30. Januar. 2017. / 19:09:20 »
U gr. ne treba nista do 7,1m, preko te duzine treba ici u kapetaniju i prijaviti se.vinjete su naplacivali,pa izgleda prekinuli ,pa sad opet izgleda napalcuju.
Mada ja imam utisak da niko ne bi pravio problem i da se i ne prijavis nigde.
To sa tim dozvolama,registracijama i slicno,a da iza tih papira ne stoji nista.ono polaganje kod nas ne sluzi nicemu.ne pitaju cak ni dal znas da plivas..to samo ima kod nas u cg i hrvatskoj.
Mislim da je najbolje sam sebi izraditi plovidbenu, dozvolu za upravljanje i to lepo ostampati,pa u plastiku.plovilo sam sebi registrujes na duzi period i to ce da prodje.na prikolici plovilo ne mora da bude registrovano.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #17 poslato: 30. Januar. 2017. / 19:16:14 »
U gr. ne treba nista do 7,1m, preko te duzine treba ici u kapetaniju i prijaviti se.vinjete su naplacivali,pa izgleda prekinuli ,pa sad opet izgleda napalcuju.
Mada ja imam utisak da niko ne bi pravio problem i da se i ne prijavis nigde.
To sa tim dozvolama,registracijama i slicno,a da iza tih papira ne stoji nista.ono polaganje kod nas ne sluzi nicemu.ne pitaju cak ni dal znas da plivas..to samo ima kod nas u cg i hrvatskoj.
Mislim da je najbolje sam sebi izraditi plovidbenu, dozvolu za upravljanje i to lepo ostampati,pa u plastiku.plovilo sam sebi registrujes na duzi period i to ce da prodje.na prikolici plovilo ne mora da bude registrovano.

Ако сам добро разумео то значи да се рецимо ја са  мојим пловилом од 4,5m  не пријављујем у  капетанији у Грчкој?   
Или се пријављујем, али не плаћам вињету?

Van mreže neptun

• NF clan
  • *
    • neptun22
« Odgovor #18 poslato: 30. Januar. 2017. / 22:56:19 »
Ne treba nikom da se prijavljujes,sigurno.meni nista nisu trazili,a drugar koji je isao da pita dal ipak treba.rekli da ne treba nista.i on i ja imamo jedrilice od 7 m.
Jedino ako imate jaci motor,valjda od 20 ks potrebno je osiguranje.mada i tu progledaju kroz prste.nije neka strogoca dole.
I zavisi gde se ide.na sitoniji sam video policiju samo jednom, a to je bilo zbog neke nesrece na vodi, dok juznije gde je razvijeniji nauticki turizam ipak ima neke kontrole.zato ja i vilim grcku. Postoji neka sloboda i niko te ne maltretira za gluposti,ako ne pravis probleme.u hr,a sad izgleda i u cg. je pocelo da bude maltretiranje.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #19 poslato: 30. Januar. 2017. / 23:11:56 »
Što se zakona tiče on je prepisan zbog EU.

Evo jednog dobrog linka za one koji bi da polažu u Hrvatskoj.

http://dobarzivot.net/vise/nautika/kompletan-vodic-voditelj-brodice-od-a-do-z/

Van mreže neptun

• NF clan
  • *
    • neptun22
« Odgovor #20 poslato: 30. Januar. 2017. / 23:36:08 »
U hr.isao sam na iznajmljenom vecem brodu iz crne gore.gde god smo stali,a to nije bas neka divljina,pojavi se neko sa nekim zahtevima.obicno koncesionar uvale.naplacuje sidrenje,a kad se vezes za bovu to se podrazumeva, pa vinjeta na granicnom prelazu u cavtatu,izgubis pola dana oko toga.jeste lepo i ja volim jadran,al je guzva i otimacina,sve je podredjeno brodu u carteru,na kome je 5-10 ljudi.
U crnoj gori smo uradili izlazne papire u zelenici predvece,sa namerom da prenocimo na rosam,pa da ujutru idemo u hr.al oni carinici to provalili i naterali nas da izadjemo iz cg.pa smo plovili 25 milja po mraku do cavtata.imam ja raznog maltretiranja da opisem na jadranu,pa zato me nece tamo skoro videti da plovim.
U grckoj udjes u gradsku luku,bilo kog mesta,pristanes prespavas,cesto i vodu sipas,niko te ni ne pipne.ja se uvek raspitam dal mogu tu da budem,nikad me nisu oterali,niti ista naplatili.placa se samo u uredjenim marinama.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #21 poslato: 31. Januar. 2017. / 03:09:07 »
U hr.isao sam na iznajmljenom vecem brodu iz crne gore.gde god smo stali,a to nije bas neka divljina,pojavi se neko sa nekim zahtevima.obicno koncesionar uvale.naplacuje sidrenje,a kad se vezes za bovu to se podrazumeva, pa vinjeta na granicnom prelazu u cavtatu,izgubis pola dana oko toga.jeste lepo i ja volim jadran,al je guzva i otimacina,sve je podredjeno brodu u carteru,na kome je 5-10 ljudi.
U crnoj gori smo uradili izlazne papire u zelenici predvece,sa namerom da prenocimo na rosam,pa da ujutru idemo u hr.al oni carinici to provalili i naterali nas da izadjemo iz cg.pa smo plovili 25 milja po mraku do cavtata.imam ja raznog maltretiranja da opisem na jadranu,pa zato me nece tamo skoro videti da plovim.
U grckoj udjes u gradsku luku,bilo kog mesta,pristanes prespavas,cesto i vodu sipas,niko te ni ne pipne.ja se uvek raspitam dal mogu tu da budem,nikad me nisu oterali,niti ista naplatili.placa se samo u uredjenim marinama.

Супер је та Грчка!
Био сам неколико пута, али никад нисам вукао чамац. Требао сам прошле године,
али све је некако било с брда- с дола па сам у последњем тренутку одустао.
Понајвише што сам готово у последњем тренутку купио ову садашњу приколицу,
а прошла није била за такав пут и имао сам проблем око њене регистрације
(као и већина других "срећника"), па онда нисам имао сву потребну опрему
(а, немам је још увек у потпуности 100%)...   :))  Нисам имао ни помоћни мотор,
мада собзиром да главни има 25 радних сати није ми ни потребан, али... за сваки случај ... не волим да веслам.  :))

Ако Бог да ове године ће то бити први пут, а направићу и једну репортажу о томе  и
поделити то искуство овде са свима на форуму. Биће обиље слика и информација. Колико сам
до сада калкулисао биће то острво Евија. Тамо сам био 2 пута и планирам још једном
након чега мењам локацију (али у границама Грчке).
Мислио сам да ћу због ових наших нових дозвола имати можда проблем, али колико видим
сви имају позитивно искуство што се тиче наутике у Грчкој и то ме заиста радује. 

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #22 poslato: 31. Januar. 2017. / 09:56:24 »
Što se zakona tiče on je prepisan zbog EU.

Evo jednog dobrog linka za one koji bi da polažu u Hrvatskoj.

http://dobarzivot.net/vise/nautika/kompletan-vodic-voditelj-brodice-od-a-do-z/

Читам ту страницу и закључујем исто оно што си рекао у вези дозволе за водитеља чамца и водитеља бродице... И они имају папазјанију од закона... Но, ипак су уређенији од нас, а лиценце признате у ЕУ и већини света. Ми му дођемо као нека последња рупа на свирали.

Van mreže neptun

• NF clan
  • *
    • neptun22
« Odgovor #23 poslato: 31. Januar. 2017. / 16:15:07 »
I ja ovo procitoh.u hr isto haoticno koliko vidim.mada sam ja tamo uvek pratio situaciju i cinilo mi se da se to uvodi u red. Meni deluje da dozvolu koju imate koristite kao i do sad i da verovatno nece biti problema.ja moju staru menjati necu, a ako vucem jedrilicu u hr videcu vec.ja sam nekoliko sezona nosio gumenjak sa malim motorom u hrvatsku i plovio,niko me nije dirao,a i ja sam smatrao da imam sve sto je potrebno.to je bilo pre 4-5 godina,kad su odnosi sa hrvatskom bili dosta bolji, pa sam krenuo da kampujem i da nosim camac tamo, bio mi je plan i jedrilicu kad nabavim da vucem tamo,al sad nesto ne znam..grcka mi sad sve vise ok, jedino je problem sto je mnogo daleko.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #24 poslato: 31. Januar. 2017. / 17:14:39 »
I ja ovo procitoh.u hr isto haoticno koliko vidim.mada sam ja tamo uvek pratio situaciju i cinilo mi se da se to uvodi u red. Meni deluje da dozvolu koju imate koristite kao i do sad i da verovatno nece biti problema.ja moju staru menjati necu, a ako vucem jedrilicu u hr videcu vec.ja sam nekoliko sezona nosio gumenjak sa malim motorom u hrvatsku i plovio,niko me nije dirao,a i ja sam smatrao da imam sve sto je potrebno.to je bilo pre 4-5 godina,kad su odnosi sa hrvatskom bili dosta bolji, pa sam krenuo da kampujem i da nosim camac tamo, bio mi je plan i jedrilicu kad nabavim da vucem tamo,al sad nesto ne znam..grcka mi sad sve vise ok, jedino je problem sto je mnogo daleko.

Летовао сам спочетка `80-их до  `90 упоредо Македонија, Охридско језеро и на далматинском приморју
и био сам у глобалу задовољан далмацијом, мада сам би дете. Дошле су  `90 и ту сам паузирао читаву деценију. 
У новом миленијуму сам у два наврата био у Црној Гори, Бокакоторски залив, Херцег Нови, Бјела, Баошићи... 
Лепо је било ,  само вода није тако чиста...

Међутим, до сада три пута Грчка и то је оно што су моје жеље. Пријатно  становништво, топла клима, топло море,
бистро до лудила, рибе у изобиљу, повољне цене, много острва које убија монотонију као на пример у Црној Гори
ако се изузме Бокакоторски залив. Јесте мало даље, али нешто  најближе што ми одговара. Уосталом, имам возачког
стажа 25г. и 1300000км до сада. Прошле год. сам направио паузу за ручак и још цирка 4 паузе за тоалет и то је то.
Ове године ће бити приколица, а то значи знатно успорење... Видећемо.... Вукао сам до сада мању приколицу
једно 40 пута за Немачку. Није био глисер, али је исто до 750кг.  Најдужа тура вожње (2 возача) без прекида 4300км, па
ћу ваљда и ових 1250 изгурати. Крстарећа брзина 120км/х, мада сам једном приликом возио са приколицом низ бечко брдо 190км/х
и тада је овај мој возач хтео да станем и да изађе напоље. Након тога је престао радити за мене, а ево пре годину дана се опет вратио,
али ја више не возим, јер имам сад 2 возача и ту бригу сам препустио њима.   :)   

Грчка је прелепа земља и има прегршт острва и ако би неко желео све обићи и сваке године летовати на другом месту, не знам кад би све то
стигао проћи...   Грци су културни и тихи, једину буку производимо ми срби кад тамо одемо, онда је на плажама лудница!  :))
Како је овде хладно, сиво и монотоно, а онда и посао око фирме.... буквално одбројавам дане до августа, мадаааа можда буди и јули.  :)

Иначе, контактирао сам капетанију у Црној Гори, а све око полагања за УМЧ категорија Б и чекам одговор.
Чим стигне прикачићу га овде па ко је вољан тамо полагати имаће информације из прве руке.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #25 poslato: 01. Februar. 2017. / 11:49:33 »
Стигао ми је и одговор из капетаније наше братске Црне Горе у вези полагања за УМЧ кат. Б.
Могу рећи да је особље веома пријатно, сусретљиво и спремно одговорити на сва ваша питања.

За оне који нису прочитали све поруке само да нагласим да од ступања новог закона 2014 сви који су од тада
па на овамо полагали немају могућност пловити обалним морем, јер Србија нема више ту лиценцу, значи само унутрашње воде.
У обавези су сви по новом закону извадити нову дозволу за УМЧ која је на српском ћириличном писму и важи само на територији Србије,
а уколико планирате пловити у иностранству у обавези сте такође извадити међународну дозволу za upravljača plovilom za rekreaciju чију
фотографију можете видети у мом првом коментару.
Међународна дозвола је слична као нова возачка дозвола за аутомобил, израђена је од пластике, заштићена је холограмом,
написана је на српском ћириличном и енглеском писму.

Одговор црногорске капетаније је следећи:

- "Polaganja za Voditelj čamca do 12 metara se održavaju svakog četvrtka u 10:00 sati.Kao prvo morate izvaditi ljekarsko uvjerenje u Crnoj Gori sa naznakom za Voditelja čamca.To ljekarsko košta 35 evra.Što se tiče troškova za polaganje ispita I dobijanja dozvole za Voditelja čamca košta sve ukupno još 35 evra.Pripreme nijesu obavezne ali na ispit se mora doći spreman,znači upotreba nautičke karte,pravila o izbjegavanju sudara na moru,poznavanje rada motora,prva pomoć.Ukoliko smatrate da vam trebaju pripreme možete se javiti u Trening centru Tivat koji  pored ostalih pomorskih obuka vrši I ovu za Voditelja čamca. Cijena obuke je 50 evra.

Ukoliko vam piše na dozvoli da možete upravljati brodicom samo rijekama,onda je ne možete koristiti kod nas.
Morate sve polagati ukoliko želite našu dozvolu.
Polaže se samo teoretski dio kao što sam I juče napisao.Praktični dio nažalost za sada ne sprovodimo

Pozdrav"

Ето ко хоће може плагати у Хрватској или Црној Гори и имаће могућност пловидбе сем на рекама и
језерима и обалним морем или да оде на море са овом нашом дозволом порине чамац и гледа у њега са  gadVbv  у руци
и ужива у заласку сунца.   cvbgfd

Van mreže Dusko.K

• NF clan
  • *
« Odgovor #26 poslato: 17. Maj. 2020. / 11:19:05 »
Pozdrav svima. Do prosle godine sam ziveo u Srbiji, a od tada u sam u Nemackoj. Imam Srbijansku dozvolu za upravljanje plovilima, kategorije B. Posto su te dozvole medjunarodne, mislio sam da se mogu koristiti i ovde u Nemackoj. Pre par dana sam poceo da se raspitujem oko toga, i dobio informaciju da se dozvola iz Srbije moze koristiti u Nemackoj, ali samo turisticki, a od momenta prijave prebivalista u Nemackoj, prestaje vazenje dozvole. No, raspitivacu se i dalje, jer ovde, kao i svuda uostalom, se mogu dobiti razlicite informacije . . . uglavnom, hteo sam ovde postaviti pitanje zna li neko nesto vise o tome, sta se oko toga kaze u nasem zakonu za vazenje nasih dozvola u inostranstvu . . . hvala unapred . . .

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika