Autor Tema: Voda koju koristite u plovidbi  (Pročitano 1124 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Misha

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Linssen 29.9ac
  • Dužina: 10
  • Osp: UMČ
Voda koju koristite u plovidbi
« poslato: 31. Oktobar. 2017. / 12:24:24 »
Višednevne plovidbe, pogotovu u letnjem periodu, zahtevaju i rezerve pitke, flaširane vode (mada mnogi i ne piju vodu nego tečnost unose u drugim oblicima). :031:
Korićenje vode za piće iz rezervoara plovila nosi određene rizike.
Bakterijska infekcija daleko od naseljenih mesta nije naivna pogotovu ukoliko samo jedan član posade zna da upravlja plovilom.
Čak i umivanje može biti rizično jer dolazi do infekcija očiju.
Rezervoari na plovilima se nikada ili vrlo retko kompletno čiste, najčešće se ubacuju granule hlora (vrlo opasan gas nastaje isparavanjem te vode prilikom tuširanja u manjim kabinama plovila), često se koriste razni i sumnjivi izvori "pitke vode" iz privatnih bunara na obali (prodavnice nisu uvek blizu i mnogi nemaju pomoćne čamce da odu u dodatno snabdevanje).
Pogotovu je lošeg kvaliteta voda u Banatu jer se koriste bunari koji se praktično  pune iz obližnjih reka ili kanala, pomoću podzemnih voda.
Najbezbednije je koristiti kupovnu vodu u bidonima od 5-6lit, mada cene znaju da variraju od 150-350 din za jedan bidon.
Inače, pored odlično dizajnirane i za nautičare praktičnog oblika flaša vode VODA (mnogo manje prostrora u mini frižiderima zauzima ta četvrtasta abalaža) pojavila se i lepo oblikovana negazirana voda sa dodatkom Magnezijuma (bitan mineral koji opušta mišiće nas izmučenih i često preumornih nautičara).

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: Voda koju koristite u plovidbi
« Odgovor #1 poslato: 31. Oktobar. 2017. / 12:45:15 »
Mnogo vode trošim baš iz tog razloga. Da ne dodje do zagadjenja rezervoara. Bar dva puta mesečno ih ispraznim i napunim svežom vodom. Jednom godišnje hlorom vršim dezinfekciju. Ali posle tretmana isperem rezervoare tako što ih napunim do vrha i ispraznim do kraja. Hlor se posle toga ne oseća.
Zadnji rezervoari su prohrom prednji plastični.
Za piće isključivo flaširanu vodu. Bilo koju, sve je to isto.
Ono što je važno to je unos vitamina i minerala. Uvek imam vitamin C u tabletama i svaki dan po jedna čuva imunitet. Reklamama za vodu ne verujem.
Za zaštitu rezervoara od bakterija postoje specijalne lampe. Imao sam ih na petri. Čini mi se UV lampe zaštićene od prodora vode su bile ubačene u rezervoare. Daš kontakt lampa se upali i uništi sve mikroorganizme u vodi ako ih ima.

Van mreže Zoran

• NF clan
  • *
    • Jelena
  • Brod tip: replika Linssen
  • Dužina: 11,2
  • Marina: Nautički klub "Tikvara" Bačka Palanka
« Odgovor #2 poslato: 13. Mart. 2018. / 15:01:43 »
Duži boravak na vodi, a posebno za vreme regata nameće potrebu za dosta tehničke vode. Ja sam na brodu koristio rezervoare cca 500 l vode, presostatska pumpa 10 lit u minuti , bojler, tuš kabina, sudoper i tuš na palubi. U velikoj većini mesta gde smo pristajali nema priključka za vodu, tako da smo kanisterima dosipali vodu u rezervoare. Pre dve godine sam "izbacio" rezervoare za vodu i direktno iz Dunava doveo vodu do vodovodne instalacije na brodu. Ugradio sam presostatsku pumpu kapaciteta 17 lit u minuti koja sa usisa na dnu korita gura vodu u sistem. U nekim temama su opisivali slična rešenja. Posle pumpe sam montirao "t" račvu i odveo vodu za pranje palube na jedan krak, a na drugi sam montirao ekspanzionu posudu od 2lit i trostruki sistem filtriranja vode "Izvorko"  ( 1. filter 50 mikrona, 2. končani filter i 3. filter sa aktivnim ugljem ). Sve je "marine" program osim zamene originalnog presostata "tlačnom sklopkom" snage 1-5 atm jer zbog povećanog pritiska u sistemu originalni presostat ne može dugo da izdrži. Evo već dve sezone koristim bez problema.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #3 poslato: 13. Mart. 2018. / 22:30:58 »
Tako prečišćena voda iz Dunava je dobra za upotrebu kao ona iz rezervoara?

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika