Autor Tema: AIS prijemnik baziran na DVB-T USB  (Pročitano 2453 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
Odg: AIS prijemnik baziran na DVB-T USB
« Odgovor #30 poslato: 02. Februar. 2018. / 11:02:51 »
Ovde piše da pokriva 136-174 Mhz, rekli smo ranije da antena za AIS treba da bude dužine 46 (ili 92cm), kako onda ova radi kada je tako mala?
Da ne bude zabune, ovo pitam više teoretisanja radi, iskreno bih najradije stavio onu sa amazona što je Dule postavio od 92cm, jer kapiram da što je duža to bolja

Није правило -што је дужа, то је боља. Дужина антене израчунава се формулом на основу задате фреквенције.

Нпр:
16 канал=156.800kHz
λ=300/Freq
300/156.800kHz=1.913m
1,913m/4=0,478m

Антена за 16 канал требала би бити дужине 47,8cm

https://sh.wikipedia.org/wiki/Talasna_du%C5%BEina

zankiki

• Gost
« Odgovor #31 poslato: 02. Februar. 2018. / 11:20:26 »
Dobro, ali koliko sam shvatio (neka me neko ispravi ako grešim), ista ta antena može da bude i 95,6cm ?

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
« Odgovor #32 poslato: 02. Februar. 2018. / 12:04:31 »
Ajde samo radi lakseg objasnjenja, zvacemo sve snagom, iako kod antena ima veze i impedansa i snaga i sve to zajedno, ali neka bude da je snaga.

Antena se pravi za odredjeni propusni opseg (opseg izmedju neke dve frekvencije koje zelimo da pokrijemo). Nemoguce je da antena ima isto pojacanje u celom opsegu vec ima najjace pojacanje na samo jednoj frekvenciji, e sad tu ima vise mogucnosti gde postaviti tu frekvenciju i zasto, ali ovako laicki i najprostije objasnjenje je da se ona isprojektuje da najvece pojacanje ima na sredini tog opsega, a pojacanje opada od te tacke levo i desno tj ka krajnjim frekvencijama opsega).

Kako se onda odredjuje propusni opseg: Pretpostavimo da se svi signali koji stizu do antene, bez obzira na frekvenciju, salju istom snagom. Tada ako do antene dolazi signal sa frekvencijom na kojoj antena ima najjace pojacanje (u stvari najmanje slabljenje), onda ce na izlazu iz antene ka prijemniku taj signal biti najvece moguce snage. Ako dolazi signal iste snage do antene, ali na nekoj drugoj frekvenciji na kojoj antena ima vece slabljenje, na izlazu iz antene ka prijemniku ce taj signal biti manje snage iako je prosao istim putem. Krajnje granice propusnog opsega (krajnje frekvencije) se smatraju onima na kojima se na prijemniku dobija signal sa 70% snage u odnosu na onaj koji se dobija na frekvenciji na kojoj antena ima najmanje slabljenje. (70% ili -3dB)

Stvar je samo u tome, da na izlazu iz antene postoje i signali van propusnog opsega, ali je njihova snaga manja od tih 70%, a od karakteristike antene i udaljenosti frekvencije signala od te centralne frekvencije na kojoj antena ima najmanje slabljenje, zavisi koliko ce taj signal biti slabiji, ali on je svakako tu. Da li ce zadovoljiti kvalitet prijema, zavisi od puno stvari - snaga predajnika, da li izmedju predjanika i antene ima prepreka, visina antene predajnika, visina antene prijemnika, meteoroloska situacija, kvalitet prijemnika, ...

Evo i slika za lakse "varenje teksta", vrednosti frekvencije i impedanse su pausalne. Kriva ne mora uvek ni da izgleda bas tako, kazem ovo je samo skica.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #33 poslato: 02. Februar. 2018. / 17:09:33 »
Dobro, ali koliko sam shvatio (neka me neko ispravi ako grešim), ista ta antena može da bude i 95,6cm ?

Ja to već jednom objasni sa sve crtežima, al ajde...." Repetitio mater studiorum est - Ponavljanje je majka znanja"

Da, Kiki, može. I to je λ/2.

zankiki

• Gost
« Odgovor #34 poslato: 02. Februar. 2018. / 21:12:20 »
Bravo, to je odgovor koji sam tražio, mada se Nidža baš potrudio da me zbuni  uhzgvfcx

zankiki

• Gost
« Odgovor #35 poslato: 04. Februar. 2018. / 07:49:38 »
Da li je IKO uspeo da natera AISDECO2 da radi na xp-u?

Van mreže vuk

• NF clan
  • *
  • Brod tip: deplasman
  • Dužina: 15m
« Odgovor #36 poslato: 05. Februar. 2018. / 16:07:56 »
Nazalos Iko je umro, jhgfdfc
bilo jace od mene,
a i lepo je da se setimo naseg dragog prijatelja Ike. hbgvc

Van mreže vepar

• NF clan
  • *
    • Princeza
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: NERK Liman - Novi SAd
  • Osp: UMČ
« Odgovor #37 poslato: 05. Februar. 2018. / 19:19:14 »
Da li je IKO uspeo da natera AISDECO2 da radi na xp-u?

Kupi lepo Daisy i nakrivi  lkjhgfvh i uzivaj u AIS-u!  cvbgfd

P.s. mada je meni trebalo oko 10 sati da nateram Daisy da radi na windows 8... sa sve hakerskim forumima, brljanjem po biosu...

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
« Odgovor #38 poslato: 06. Februar. 2018. / 19:04:03 »
Iz kuce preko antene koja dobijena uz DVB-T (dakle ona malecka za TV signal), pored zatvorenog prozora na drugom spratu vidim 5 AIS objekata u OpenCPN. Kao sto rekoh, za prijemnu antenu moze se i najobicnija zica zakaciti (bez koaksijalnog kabla), a samo za  onoga ko ima i AIS predajnik mora da ima odgovarajucu VHF antenu.

zankiki

• Gost
« Odgovor #39 poslato: 06. Februar. 2018. / 22:49:08 »
Kupi lepo Daisy i nakrivi  lkjhgfvh i uzivaj u AIS-u!  cvbgfd

P.s. mada je meni trebalo oko 10 sati da nateram Daisy da radi na windows 8... sa sve hakerskim forumima, brljanjem po biosu...

Eee, pa nije u tome poenta  lkjhgfvh

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
« Odgovor #40 poslato: 07. Februar. 2018. / 08:00:59 »
Najdalji brod koji vidim na AIS-u je 2.5nm (4.63km), ali nemam vremena da sedim da vidim kad ce neki nestati i koji je zaista domet. U svakom slucaju i ovo je dovoljno za moje potrebe pa ne bih ulagao vreme u zamenu antene.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt

Van mreže Pera Garmin

• NF prijatelj
  • *
    • Medcomms Ltd
  • Osp: Offshore Skipper
« Odgovor #42 poslato: 16. Februar. 2018. / 10:21:26 »
Ja video, poručio, stiglo (na Maltu) iz Kine za par dana (mnogo brže nego bilo šta sa aliexpressa). Poigrao se malo, instalacija brza i jednostvana. Sad budžim GPS antenu da primim Inmarsat EGC: https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-decoding-inmarsat-std-c-egc-messages/
Petar Maksimović
peragarmin@gmail.com

...neverland...

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
« Odgovor #43 poslato: 16. Februar. 2018. / 12:05:48 »
Ja imam upravo taj dongl, on je malo precizniji, bolje se hladi, ima malo bolje delove unutra. Odstupanje je bas malo tako da mu skoro ni ne treba korekcija frek.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #44 poslato: 16. Februar. 2018. / 12:18:03 »
Sad budžim GPS antenu da primim Inmarsat EGC: https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-decoding-inmarsat-std-c-egc-messages/
Nautičari rešili da doakaju proizvodjčima nautičke opreme.  rfcdvb

GPS antenu ćeš upotrebiti umesto satelitske od 60 cm u prečniku i preko nje primati vesti?

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika