Autor Tema: OpenCPN i njegova upotreba na reci  (Pročitano 5079 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
Odg: OpenCPN i njegova upotreba na reci
« Odgovor #75 poslato: 01. Februar. 2018. / 16:30:23 »
@Zankiki
Dobar si nasao tablet polovan, bas i ja gledao te modele, za sada samo pausalno do duse.
A uglavnom jeste problem sa brojem USB portova, do duse kod novih se nadje tu i tamo neki da ima jedan mali i jedan veliki USB prikljucak, ali jos ih nema na oglasima. Idealna kombinacija bi bila ako se pojavi i neki od tih tableta sa GPS-om u sebi i jednim USB portom za taj DVB-T2 za AIS. Ima jedan Tesla sa Windows-om i GPS-om, ali nema USB port, ali nemam pojma kakvi su ti Tesla uredjaji.

Obrati paznju da jedan USB port moze da daje do 500mA (ako sam dobro zapamtio), pa ako treba da napajas i HUB i GPS i DVB-T2, proveri koliko sve zajedno vuce struje, inace ce ti se resetovati uredjaji na portu...ako to jeste vise od 500mA, onda HUB treba da ibude sa sopstvenim napajanjem i resen problem (nije idealno, ali radi).

Za antenu za AIS, ako imas bilo kakvu vertikalnu stereo ili TV antenu (kao fm antena za kola npr, najjednostavnije i lako dostupno), radice sigurno posao, to je od prilike ta talasna duzina, a kao sto si video radi i sa zicom, a zica je tipicna kucna antena za FM (88-108Mhz). AIS je na oko 162Mhz, to je veoma blizu. Kod one za antene za kola treba samo da se zameni konektor.

Van mreže Misha

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Linssen 29.9ac
  • Dužina: 10
  • Osp: UMČ
« Odgovor #76 poslato: 19. Mart. 2018. / 20:23:06 »
Open CPN u nekim delovima Dunava lepo daje, bojama, i dubine van plovnog puta (Belegiš...), ali negde ih i nema (Male vode, rukavac iza Smederevske ade, desni deo Stojkove ade, Gajski rukavac, rukavac kod Žilove ade...).

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #77 poslato: 20. Mart. 2018. / 13:59:24 »
Sve nabrojano je van plovnog puta i glavnog toka. Tu nisu merili dubine jer ne utiče na plovidbu. Ipak su ovo karte plovputa.

Van mreže Misha

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Linssen 29.9ac
  • Dužina: 10
  • Osp: UMČ
« Odgovor #78 poslato: 21. Mart. 2018. / 08:59:36 »
Znam, ali sam se ponadao da će i tu sve snimiti i objaviti kao kod Belegiša gde je sve detaljno snimljeno i to baš dobro jer sam više puta pomoćnim čamcem prošao sve plićake.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #79 poslato: 21. Mart. 2018. / 23:37:12 »
Dule ,

samo delimično si u pravu, jer sam na puno lokacija imao dubinre - plićake , a daleko od plovnog puta. Navešću samo jedan od prošle godine, pozicija između dva ostrva kod karlovačke ade.

A sa druge strane, deo između novog Žeželjevog mosta, i mosta Duga, uopšte nije pokriven.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #80 poslato: 22. Mart. 2018. / 12:47:35 »
Naravno da nije pokriven ceo tok Dunava kroz Srbiju. Ima dosta deonica koje nisu skenirane. I ja sam našao neke deonice. Ako pratiš plovput oni često izbace po neku dopunu. Znači da se karte polako dopunjuju ili ažuriraju.
Važno je da rade i da će uskoro ceo tok biti skeniran a zatim redovno kontrolisan i vršene ispravke. Na to ih obavezuju ugovori koje su potpisali.
Samo da ne uskrate besplatno korišćenje.

zankiki

• Gost
« Odgovor #81 poslato: 22. April. 2018. / 21:55:20 »
Što se tiče AIS-a, danas sam instalirao antenu koja mi je stigla sa aliexpresa i koju sam platio 3€. Uspeo sam da naletim na antenu od tačno 47cm.
Sa ulaza u Rakovački dunavac sam video brod koji je bio između Šarana i ulaska u DTD (negde oko oficirca).

To je vazdužnom linijom oko 8km, sa tim što nije po reci nego pravac kroz grad i zgrade!

Više nego odlično i dovoljno, više ne diram ništa!

Sve to naravno preko dongle-a za gledanje tv-a koja mi je do nedavno hvatala prašinu u nekoj fioci...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #82 poslato: 24. April. 2018. / 20:18:33 »
Ako radi ne pipaj. Važno je da možeš da pratiš šta se dešava oko plovila. Domet ne zavisi samo od tvoje antene već i od antena na brodovima.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika