Autor Tema: Uradi sam - autopilot  (Pročitano 404 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Uradi sam - autopilot
« poslato: 16. Februar. 2018. / 12:23:16 »
Podstaknut temom o AIS uredjajima malo sam pogledao po netu.
Ko se malo razume u programiranje i elektroniku stvarno može da napravi sve.

Čitav serijal o izradi autopilota za 100 dolara.

zankiki

• Gost
Odg: Uradi sam - autopilot
« Odgovor #1 poslato: 17. Februar. 2018. / 12:21:50 »
Meni stiglo ovo sa ebay-a... Oba ispravna. Isprobana samo nakratko pre vađenja broda iz vode, rade, ali im je potrebno fino podešavanje (ima u menijima dosta podešavanja gain-a, kao i kalibracija kompasa - sa obzirom da su stigli iz amerike verovatno nije čudno što bez podešavanja ne rade baš najbolje). Ono u čemu mi se ogledalo to da im treba podešavanje je da je brod držao kurs, ali krivudavo, kao da je autopilot imao zakasnelu reakciju. Sam autopilot je bio namešten za 10 minuta priručno i neprecizno, samo da vidim da li radi, a proba je trajala isto toliko.

Otvorio sam ga i prelemio potrebne prekidače (3 komada, za levo desno, i on/off za autopilota - kada je autopilot isključen onda se može koristiti kao klasično daljinsko upravljanje), dok preostala 2 prekidača služe za podešavanje i kalibraciju i u toku plovidbe nisu potrebna. Žice sa prekidača nisam doveo na prekidače, nego na releje daljinskog upravljanja, tako da će se brodom moću upravljati, kao i menjati kurs sa pramca, krme, ili odakle već, preko daljinskog...

Brod je trenutno kod majstora (kompletno farbanja kao i još neke sitnice koje su mi pale na pamet), pa će on odraditi i duple komande. O duplim komandama ne bih sada, nego kad budu gotove, samo ću reći da u majstora imam full poverenje da će posle sve da radi kako treba. Ono najbitnije (da u sekundi može da se prebaci sa daljinskih na ručne komande) će naravno biti zadovoljeno...

O svemu ovome nisam hteo pisati (a i neću više) dok ne bude gotovo... Dule me iznenadio.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika