Autor Tema: Poziv udruženja gradjana "Moja ladja"  (Pročitano 1573 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
  • Dužina: 20ft
Odg: Poziv udruženja gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #1 poslato: 17. Mart. 2018. / 15:15:25 »
Као дете возио сам бицикл, а као младић мопед без кациге и штитника.  У детињству свако лето проводио сам са оцем на броду. Пловили смо Дунавом, Тисом и понекад каналима. Нисам никада обукао спасилачки прслук, а нисам ни знао да такво што и постоји. Излазио сам из капетанове кабине, пролазио уским пролазом са стране према прамцу држећи се за рукохват, шетао уском ивицом барже  и тако небројено пута док се састав кретало реком...

Возим на ауто гас 20 г., а знам старије који  возе од `70-тих прошлог века. У време кад је атест важио НЕОГРАНИЧЕНО, а преглед је био пука формалност. Никада нисам био угрожен, нити сам икога угрозио употребом плина, а тада, раније, већина аутомобила није имала атестиран уређај.

Данас у обавези сам вршити реатест на сваких 5 g., имати кацигу на мотору, мопеду, а ускоро и на бициклу, јер тако је у западној европи. Ту су и рефектујући прслуци и друге ђаконије. У обавези сам користити појас у аутомобилу, имати прслуке на чамцу. Ускоро ћу бити у обавези носити их на рекама и морима на +40C.

Ако се овакав тренд настави бићу пун којекакве "сигурносне" опреме коју ћу морати поседовати и користити било да се крећем друмом или водом.

Знате шта?

Сад после толико година осећам да сам превише угрожен бригом за моју безбедност!

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #2 poslato: 17. Mart. 2018. / 16:40:02 »
Zox,

sve to što si naveo odnosi se na neka druga vremena, i drugačije uslove života na reci i na putevima. Neuporedivo manje saobraćaja, i neuporedivo više discipline i odgovornosti svih učesnika, i na reci i na putevima. U kakvim danas uslovima se krećemo, ne treba puno objašnjvati, to je haos. A svaki haos treba urediti.
Za pojaseve u kolima ne želim da komentarišem, ali za pojaseve na reci ću ti samo navesti (podsetiti) kakva je stvarnost kod nas. Ti sigurno to ne vidiš na Dunavu kod tebe, jer je frekvencija saobraćaja na reci mala, ali ono što se dešava u Beogradu i Novom Sadu je u najmanju ruku zabrinjavajuće.
Svaki leto gledam na reci male ribarske čamce, tipa Dunas i slične, natrpane sa 4 - 5 dečice od pet do deset godina i ponosnog čamčiju koji po Dunavu jurca, a da niko od njih nema pojas! Da li je to tebi normalno? I svake godine imamo primere utapanja (nažalost), a koja su se mogla sprečiti da je posada, ali i upravljač čamca imao pojas.

O ovoj temi je nepotrebna rasprava, jer to je nešto što je u interesu svih nas koji plovimo po ovim našim rekama i kanalima.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #3 poslato: 18. Mart. 2018. / 13:23:04 »
Treba da brinemo o svojoj bezbednosti više nego država. Najnoviji primer sa brodom Sveti Nikola je svima upozorenje da pojasevi nisu ukras i da nisu bez razloga obavezni.
I sam ga retko nosim ali mislim da ću promeniti naviku.

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
  • Brod tip: Passat 735
  • Dužina: 8m
  • Osp: UMČ
« Odgovor #4 poslato: 18. Mart. 2018. / 14:28:55 »
Ja sigurno neću. Ne pada mi na pamet da nosim sve vreme na brodu prsluk, ili da time maltretiram moju posadu...

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
« Odgovor #5 poslato: 18. Mart. 2018. / 17:41:54 »
Tragedija ali za svaku je potrebno uglavnom vise nesrecnih okolnosti, da u tom miksu okolnosti barem jedna stvar nedostajala do ovoga nebi ni doslo ili barem ne sa ovim ishodom. Prvo ako je tacno da je motor crkao na sred dunava, tebalo je da veslaju i da se sa njega sklone ako vec nisu imali pomocni motor. Drugo ako je motor crkao bas u trenutku kada su sekli put velikom brodu pa nije bilo vremena za veslanje, opet nisu smeli uopste da pokusavaju da mu seku put. Svako bi trebalo iz ovog da izvuce pouku za sebe.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #6 poslato: 18. Mart. 2018. / 23:51:54 »
Nesreće će se uvek dešavati.
Ja sam postavio link ali moje mišljenje o udruženjima je oduvek isto. Još od 2009. god. kada se prvi put spominjalo.

Malo mi je bez veze što je "povod" za ovo tragedija. Kao da se čekao neki povod da bi se dao legitimet nečemu što je po meni besmisleno.
Svi smo položili za UMČ i kursevi nam nisu potrebni. Kao ni predavanja onih koji imaju mnogo manje iskustva.
Na podizanju svesti svi radimo preko foruma, utičemo na to da ljudi sagledaju šta ih može snaći i šta treba preduzeti da do nesreće ne dodje. To je jedini pravi način.
Uvek ima pokušaja da se pojedinac ili grupa postavi ispred svih. U početku je to, navodno, neki viši interes a na kraju se završi članarinama, pokušajima da se zauzme neki prostor...
Udruženja nautičara i klubova ima koliko hoćeš. Na adi i oko nje bar 5.
Ovo sad mi liči kao pokušaj da se osnuje neki savez pa da se i ti klubovi i udruženja stave pod jednu kapu.
To neće ići jer ni jedno udruženje neće pristupiti.Posluju na čisto ekonomskim principima.
Na kraju... savezi i udruženja sportskih ribolovaca su dobar primer.
Potpuno nekorisni korisnicima a članarina obavezna.

Kad ploviš rekom ili morem ti si samo učesnik u saobraćaju. Moraš da se pridržavaš propisa a ako to ne radiš prekršio si zakon i za to snosiš posledice. Ako te uhvate u prekršaju, naravno. Ni jedna grupa gradjana to ne može i neće promeniti.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
« Odgovor #7 poslato: 19. Mart. 2018. / 20:36:58 »
Potpuno se slažem s tobom.
U osnivanju sam bio čvrsto za udruženje ali kako je vreme odmicalo dešavale su se razne stvari koje su me ubedile da je to promašaj. Desilo se upravo to što si opisao.
Bez obzira na povod pokretanja aktivaranja grupe gradjana "Moja ladja", jedno su želje a drugo je stvarnost.

Tvoj poslednji pasus govori sve.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
  • Dužina: 20ft
« Odgovor #8 poslato: 20. Mart. 2018. / 00:39:36 »
Када су 1976 године Којадиновићи испловили са намером да оплове свет и тако се задржали на мору 31 годину све до 2007 године када су завршили своје путешествије упловивши у Бокакоторски залив Којадиновићима није требао прслук, односно Срба је самостално процењивао да ли им је потребан или не.  На снимку се види да их не користе, а  на отвореном су мору и поприличним ветром и таласима.

Али није поента прслук...  Прича је дубља. Призивамо пооштравање закона, а то кошта. Сем што кошта, ограничава слободу појединца и ту наутика губи свој елементарни филозофски смисао где се индивидуа поистовећује са ликом Одисеја.  И тако даље...

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
« Odgovor #9 poslato: 20. Mart. 2018. / 08:15:44 »
Zorteru, da li bi bio ljubazan da podeliš sa nama koje su to stvari koje su te uverile da je udruženje promašaj?

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #10 poslato: 22. Mart. 2018. / 14:20:22 »
Šta god i gde god smo nešto pokušali da uvedemo u red svi su nas smatrali bogatim brodovlasnicima i iskazivali zavist i mržnju. I sada bi to isto bilo za svaku aktivnost koju bi pokrenuli. Bilo je mnogo ideja oko uređivanja pitanja svih voda u Srbiji. Kako reka, tako jezera, bara, ribnjaka......ali.......mnogo muke, angažovanja, uzalud.
I sad sam uveren da bi samo po nama i našim džepovima a sve ostalo (splavovi, restorani na vodi, vikendice duž obala......) bi bilo pošteđeno jer takvi odlučuju o tome (da ne pominjem ko, bio je u mnogim novinama).

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
« Odgovor #11 poslato: 22. Mart. 2018. / 15:21:37 »
Ok, taj deo shvatam, ali po meni je ipak jedini siguran promašaj ništa ni ne pokušati.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #12 poslato: 22. Mart. 2018. / 19:03:48 »
Kiki,
rekoh ti. Pokušavali smo 2009-e, 2010-te.
Čini mi se da ni sada nije "bolje vreme".

Ja sam na Savi u Šapcu. Mi ovde nemamo ni kapetaniju, ni marine, ni rečnu policiju, ali imamo klub nautičara. Kad god smo pokušavali (na opštinskom nivou), da pokrenemo izgradnju marine, koja je uzgred predizborno obećanje pred svake izbore, uvek smo bili "popreko" gledani. Bojim se čak da bi, ako bi vršili veći pritisak, bili okrenuti protiv nas samo da dokažu kako tražimo više nego što nam pripada. Svi smo bogati vlasnici "luksuznih" jahti a ako vidiš koji je moj čamac, sve će ti biti jasno. Čamaca sa kabinom ovde ima stotinak, uglavnom su to mali rečni čamci bez kabine sa 4-om, ali...."čamce imaju samo bogataši"....

Mislim i verujem da bi pokretanje uređenja bilo čega u neuređenoj državi samo bilo loše po nas, udruženje, nautiku, turizam......

Išlo bi se čak do preispitivanja legalnosti udruženja. Za tri godine pokušavanja osnivanja udruženja građana "Moja ladja" nismo uspeli čak ni statut da napravimo a do pitanja žiro računa, knjigovođe, zakonske registracije udruženja......nismo ni stigli.
Žao mi je što nema više tih starih postova da se uveriš šta smo sve pokušavali a dokle smo stigli.

Zato......neka, ne bih da prolazim kroz isto.
Već viđeno.

Van mreže zankiki

• NF clan
  • *
    • Marissa
« Odgovor #13 poslato: 23. Mart. 2018. / 09:19:28 »
Ne znam da li si upoznat, ali udruženje postoji.

https://www.udruzenjenauticara.org/

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #14 poslato: 23. Mart. 2018. / 09:31:09 »
Ja sam upoznat i tu vidim samo još jedan sajt na kome se objavljuju vesti.
Upoznat sam da je i članarina 1500 dinara.
To je ono o čemu sam pričao kada sam uporedio sa udruženjem sportskih ribolovaca.
Neko će dobiti radno mesto i titulu a nautičari šarenu lažu.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika