Autor Tema: GPS Sidro (spot lock)  (Pročitano 187 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
GPS Sidro (spot lock)
« poslato: 04. Septembar. 2018. / 13:20:29 »
Ove godine sam imao priliku da gledam par čamaca kako koriste ovaj uređaj i moram priznati da sam bio impresioniran. Naime jedan dan je u uvalu gde sam bio ušao jedan lep brodić (oko 30 ft) i čovek ga zaustavi relativno blizu mene, vidim ne spušta sidro na šta me je već počela nervoza da hvata ali sa pramca mu se podiže elektro-motor i gle on ga drži u mestu (pramac čamca) na istoj tačci a sam čamac se vrti kao i svi ostali prema vetru! Motor se sam okrece i skorro je potpuno bezšuman!

Kasnije sam se malo raspitivao i rekli su mi da ovu napravu uglavnom koriste pecaroši i ribari kada izađu na otvoreno more (ili u veću dubinu) da bi im čamac bio stalno u jednom mestu. Ono što sam još saznao je da relativno malo troši bateriju (opet u zavisnosti od vetra, talasa i struja) a da radi posao odlično (u ovo sam se i sam uverio). E velika mana je cena uređaja (od 700e do preko 3,000e u zavisnosti od snage motora).

Evo i par snimaka koje sam našao na Youtube (uglavnom od Minnkote ali ima i drugih proizvođača):

A evo i slike čamca koji je stao pored mene (izvinite na lošem kvalitetu slike - sa telefona):

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: GPS Sidro (spot lock)
« Odgovor #1 poslato: 06. Septembar. 2018. / 00:52:00 »
Samo je bilo pitanje vremena od kad je Volvo penta izbacila Pod drive a sa njim i sistem za dinamicno pozicioniranje, pre 4 - 5 godina. Taj sistem je bio namenjen jahtama a sad, vidimo, postoji i za mala plovila po pristupacnoj ceni.
Odlicna stvar za vece dubine i ako se nadjete na terenu gde nije preporucljivo spustati klasicno sidro.

Postoji i Zeus skyhook sistem koji  drzi plovilo u mestu i po jakom vetru.
Na snimku imamo jednu takvu situaciju.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
Odg: GPS Sidro (spot lock)
« Odgovor #2 poslato: 06. Septembar. 2018. / 09:13:52 »
Zanimljivo pitanje je koliko traju baterije (akumulatori) prilikom rada ovog uređaja. Malo sam pretraživao i evo jednog iskustva kojeg sam pronašao, možda može da vam da neki približan odgovor:

Imam Rhodan GPS trolling motor, 80 # potiska, sa 72 inča osovinom. Namešteno je na mom čamcu: 22 stopa Tortuga Panga. Ovog Marta sam bio u ribolovu na moru tokom našeg godišnjeg turnira u oko 45 stopa vode ... offshore. Vetar tog dana je bio SZ brzine 15 do povremeno 18 čvora, talasi sa krestom od 2 do 3 stope, bliski zajedno, sa povremenim od 4 stope. Da budem iskren bio sam siguran da moj trolling motor neće raditi u tim uslovima pa sam spremio moje sidro, kad sam rekao barem ću ga probati.

Tako sam stigao na mesto i uključio ga ... i uhvatio sledećih 8 sati koristeći samo trolling motor kao sidro.

Da budem iskren vetar se smirio na samo 2 čvora s povremenih 3 posle ručka. Držao me je čvrsto na mestu i nikada nije odskočio za više od 5 stopa.

Dobra stvar je da kad sam proverio stanje baterije sledeći dan dalje sam imao 60% na mojoj 24 volt instalaciji. I to je par baterija grupe 27.

Bio sam zadivljen. To je iskustvo u stvarnom svetu .............

STEVE

Da malo pomognem: 1 čvor = 1,85 km/h; 1 stopa = 0,305 m; Baterije grupe 27 su ove: https://www.mastervolt.com/products/agm-12v/agm-12-70-group-27/

A ovo je slika tog čamca:

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika