Autor Tema: Polaganje ispita za voditelja camca u Luckoj kapetaniji Bar  (Pročitano 439 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: Polaganje ispita za voditelja camca u Luckoj kapetaniji Bar
« Odgovor #15 poslato: 13. Septembar. 2018. / 12:26:41 »
Rekli su mu (u slobodnom prevodu) da treba staru dozvolu da zameni za novu medjunarodnu koja je na latinici i dvojeznicna je.
Nismo bas toliko neobavesteni

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #16 poslato: 13. Septembar. 2018. / 13:43:47 »
Гиле је навео да је показао међународну дозволу за УМЧ и да су тражили превод на грчки језик.

Моја маленкост је навела лично искуство са обалском стражом када сам им показао дозволу за УМЧ (домаћу, ћириличну). Рекли су да је потребан превод на грчки или енглески.

Из овог сам хтео рећи да грци не праве проблем ако имате ћириличну, само је потребан превод.
Уосталом, међународна се појавила 2014 год., ако се не варам. До тада се користила домаћа, мада је била двојезична (српски, енглески).

Van mreže Gile

• NF clan
  • *
  • Osp: UMČ
« Odgovor #17 poslato: 13. Septembar. 2018. / 19:56:19 »
Razgovor je tekao na engleskom jeziku nakon sto me je Grkinja nakon pozdravnih reci na grckom upitala da li znam grcki jezik (samo frazeologija).
Pokazao sam im nasu medjunarodnu dozvolu UMC u nameri da vidim njihovu reakciju na I i M i da li ce eventualno insistirati na C oznaci.
Nakon sto je pogledala dozvolu nije je uopste komentarisala vec je navela da po grckom zakonu dokumenta moraju biti prevedena na grcki jezik i navela da se to moze uraditi u ambasadi i konzulatu. Konsultovala se sa kolegom koji je bio slab sa engleskim i njihov razgovor na grckom jeziku nisam razumeo. Naveli su mi sta je neophodno da imam na camcu. 
Obzirom da za snagu  motora do 30KS ne treba dozvola u Grckoj (sto su mi naglasili) a ja planiram da imam motor jaci od toga onda mi treba i dozvola pa sam zato odlucio da polazem u Crnoj Gori kako bih deo problema resio.

Za marinu su naveli da postoji javni deo koji koriste Grci koji se bave ribolovom i privatna marina gde se placa vez. Domacin kod kojeg sam odseo Manos ima camac u javnom delu.
Manos mi je preporucio da je bolje da camac drzim u privatnoj marini (nisam diskutovao za razloge jer je slobodnih vezova bilo malo u javnom delu). Grci obicno dovezu camac na rampu, obave ribolov i ponovo na prikolicu, pa kuci. Vikendom bude parkirano u blizini rampe po nekoliko vozila sa prikolicama.
U privatnoj marini cene zavise od duzine camca i za camac oko 5m je 10 evra dnevno sa tim da ako platis za 19 dana imas vez za ceo mesec!

U prilogu slike:

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #18 poslato: 14. Septembar. 2018. / 13:25:01 »
Mogu samo da zakljucim da Crna Gora izdaje dozvole za UMC na tri jezika. Crnogorski, grcki i engleski.  tfrdx

Zasto ste polagali u Crnoj Gori?
Lakse je ponovo polagati i njihovu dozvolu prevoditi na grcki nego prevesti nasu dozvolu bez polaganja?
Grcki zakon o obaveznom prevodjenju ne vazi za Crnu Goru?

Moram da naglasim: NASA MEDJUNARODNA DOZVOLA ZA UMC VAZI, BEZ PREVODA, U SVIM ZEMLJAMA EU.

To sto je neka sluzbenica rekla da sva dokumenta moraju da se prevode... onda mora i saobracajna, vozacka, licna karta, pasos ...
Svi znamo da nije tako.
TO MOZE DA VAZI SAMO ZA PLOVIDBENU DOZVOLU KOJA JESTE NA CIRILICI I NIJE DVOJEZNICNA.
Sa njom imate problem i u Hrvatskoj.

U prilogu bi bilo dobro da postavite zakon ili pravilnik po kom nasa dozvola za UMC bez prevoda ne vazi u Grckoj.
Ja ga nisam nasao osim "rekla - kazala" komentara.

Nikako necu da ulazim u polemiku o onim I, C i M kategorijama. Tacno je da kod nas polaganjem ne sticete i C kategoriju.
To opravdava polaganje u nekoj zemlji koja ima more ali mnogi od nas imaju i C u svojim dozvolama i ne treba siriti dezinformaciju o overenim prevodima.

Van mreže Gile

• NF clan
  • *
« Odgovor #19 poslato: 14. Septembar. 2018. / 14:15:38 »
Iz svega gore navedenog znaci da je pozeljno imati prevedenu plovidbenu dozvolu na engleskom jeziku koja bi bila validna u stranim zemljama kao i nasu medjunarodnu UMC koja ima I,C,M.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #20 poslato: 14. Septembar. 2018. / 18:06:09 »
Јок Гиле. Наша међународна дозвола за УМЧ се не преводи. Двојезична је (српски, енглески).

Van mreže Gile

• NF clan
  • *
« Odgovor #21 poslato: 14. Septembar. 2018. / 18:46:36 »
@Zox
Lose srocena recenica. Mislio sam da se prevodi samo plovidbena.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #22 poslato: 14. Septembar. 2018. / 23:18:23 »
Tako je. Mislim da i nju uskoro moraju da menjaju. Mog prijatelja su ismevali u Hrvatskoj.
Kazu... kakva ste to zemlja, plovidbena na ćirilici a podaci popunjeni pisaćom mašinom na latinici.
To je opravdano sa naše tačke gledišta. Ćirilične pisaće mašine se ne proizvode, obrasci službenih dokumenata moraju biti na ćirilici a plovila uglavnom ne prelaze granice pa nema problema osim pojedinačnih slučajeva. Ako neko i zaplovi van granica to je uglavnom Grčka ili Crna Gora a tu se gleda kroz prste.

Van mreže Gile

• NF clan
  • *
« Odgovor #23 poslato: 19. Septembar. 2018. / 20:53:35 »
Dozvola je dvojezicna, bez ogranicenja trajanja.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika