Autor Tema: Naper uzvodno od Konjskog ostrva (Malog ratnog ostrva)  (Pročitano 161 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivankoni

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Larson 254 Cabrio
  • Dužina: 8m
  • Marina: Vidra
  • Osp: UMČ
Naper uzvodno od Konjskog ostrva (Malog ratnog ostrva)
« poslato: 09. Septembar. 2019. / 12:59:03 »
Juče sam plovio nizvodno rukavcem Dunava pored hotela Jugoslavija i u trenutku dok sam prelazio ispred uzvodnog kraja Konjskog ostrva udario sam Z-nogom u neku solidnu prepreku. Obzirom da je ceo taj rukavac dosta plitak vodio sam računa o dubini koja je momentalno sa 4 i nešto metara spala na 0,9m i nakon udarca se opet podigla na neka 4 metra. Oštećenje na Z-nozi nije veliko, ali je očigledno da je prepreka bila od kamena, jer rezultat udarca u panj ili na sprud ne bi bio tako vidljiv (niti bi tako zvučao). Odatle moja pretpostavka da se radi o nekom naperu (veštačkom kamenom nasipu za zaštitu obale). Čuo sam svojevremeno da uzvodno od Konjskog ostrva postoji naper, ali sam sve vreme mislio da se on proteže od vrha ostrva. Medjutim, ja sam plovio najmanje 40 do 50 m uzvodno od samog ostrva kad sam udario u prepreku.

Nadam se da će ovo biti korisno ostalim "kapetanima" sa foruma, a ako neko zna tačno opasnu zonu ove prepreke, bilo bi korisno da je podeli sa nama.

U prilogu poruke sam stavio približnu putanju kuda sam se kretao i približno mesto gde je došlo do udara u prepreku.

Na mreži Bakara

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Albin 25
  • Dužina: 8.3
  • Marina: Stari Slep
Odg: Naper uzvodno od Konjskog ostrva (Malog ratnog ostrva)
« Odgovor #1 poslato: 09. Septembar. 2019. / 14:15:48 »
Pozdrav Ivane, nadam se da nije neka velika steta...

Mislim da je negde davno ovu sliku postavio Moma Stosic, imam je medju fajlovima, mozda odgovara tome preko cega si presao.

Van mreže ivankoni

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Larson 254 Cabrio
  • Dužina: 8m
  • Marina: Vidra
« Odgovor #2 poslato: 09. Septembar. 2019. / 15:19:54 »
Zdravo Uroše, svaka čast za ovu skicu!
Hvala i g. Momi što je nacrtao, naravno. Da sam je imao ranije, ne bih pretpreo onaj stres od juče. Koliko sam uspeo da ustanovim, samo sam dnom Z-noge zagrebao po kamenu. Zvučalo je grozno, ali čamac nije usporio, mada sam već plovio dosta sporo. Propeleri nisu ništa dotaklli, to se vidi, a pogon funkcioniše OK.

Od ranije sam posmatrao druge čamce kako prolaze tuda, neki plove identičnom putanjom kojom sam ja prošao, neki idu uz obalu Velikog ratnog ostrva. Medjutim, uz VRO dubina je vrlo mala.

Zanima me kako ostali članovi foruma plove tim pravcem? Koliko znam, plovidba izmedju Konjskog ostrva i obale Dunava nije dozvoljena zbog Rečne flotile VS, da li ta zabrana važi i dalje?

Na mreži Bakara

• NF clan
  • *
« Odgovor #3 poslato: 09. Septembar. 2019. / 15:52:31 »
E dobro je da nemas ostecenja, svakog te situacije zabrinu.
Ne plovim cesto tim delom, ali kad plovim, od marine "4.jul"i do marine "Gabbiano" plovim desnom obalom, a onda se nizvodno vec polako prebacujem ka levoj. Jeste plice do velikog ratnog ostrva, ali je ocigledno bezbednije...Pratim da dubina na padne ispod 1.5m i miran sam. Vec uz samo Konjsko ostrvo ima dubine preko 10m  juhgfd

Sad gledam i na google maps, deluje mi da se vidi ovo sto je i skicirano na slici iznad:

Van mreže Misha

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Linssen 29.9ac
  • Dužina: 10
« Odgovor #4 poslato: 10. Septembar. 2019. / 15:50:32 »
Vodostaj Dunav 220 ili Sava 160 je rizican za plovidbu pored Hot.Jugoslavija.
Pored Ratnog ostrva je dugacak sprud, cak i prolaz kroz sredinu marine 4.juli za plovila sa gazom preko 1,2 m je otezan.
Mora se ici kao sto je crnom linijom obelezeno kod Konjskog ostrva, pa onda sto blize Hot.Jugoslavija i uzvodno sto blize slepu marine 4.juli, pa uzvodno blize slepu Iedrilicarskg kluba Zemun, sto dalje od spica Lida.
Kod marine Hrabro srce je potopljena velika cev od kanalizacije i nekoliko duzih sajli pa sidrenje biva rizicno bez orepine (plovka) na oborenom sidru.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #5 poslato: 12. Septembar. 2019. / 20:25:38 »
Često plovim tuda. Gaz 1,4m.
Čak i uz VR ostrvo je dubina pristojna.
Ucrtao sam kuda mi plovimo i nema problema.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #6 poslato: 12. Septembar. 2019. / 20:27:32 »
Naravno, uz Veliko ratno ostrvo je sprud koji počinje na oko 200 metara od gornjeg špica Malog ratnog ostrva.

Na mreži Bakara

• NF clan
  • *
« Odgovor #7 poslato: 12. Septembar. 2019. / 21:22:56 »
Često plovim tuda. Gaz 1,4m.
Čak i uz VR ostrvo je dubina pristojna.
Ucrtao sam kuda mi plovimo i nema problema.
rfcdvb
E ovako identicno i ja prolazim tim delom i sve je u redu. Gaz 0.7m

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika