Autor Tema: Bezbednost na vodi  (Pročitano 2116 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
Bezbednost na vodi
« poslato: 22. April. 2013. / 09:25:00 »
Kako su dnevni krstaši dobro opremljeni za dnevni boravak na vodi tako da mnogi od nas vole da se negde usidre malo dalje od obale i da ulazite u vodu i izlazite iz nje u camac, pored obaveze da se sklonite sa plovnog puta, obavezno pustite kotur za spasavanje vezan sa plivajucim kanapom barem 10m iza vas (nizvodno). Nemojte dozvoljavati nikome da se udaljava od kotura i kanapa a ni u kom slucaju da se spusti nizvodno od njih. OBAVEZNO imajte rezervu plutajuceg kanapa tako da ste u mogucnosti da brzo otpustite i pustite kotur nizvodno! Ta rezerva treba da bude bar par desetina metara, jer ne zaboravite da ako reka tece brzinom od 1,5 km/h to vam je oko 0,5 m/s i ako Vam je potrebno vreme reakcije par desetina sekundi (a verujte da jeste jer dok shvatite sta se desava prodje vreme) coveka odnese reka jedno 10m!

Ovo vam govorim iz licnog veoma neprijatnog iskustva na Savi kada mi se desilo da mi coveka ponese reka da prodje pored kotura i da tek onda shvati da nemoze da do njega dopliva, dok je on reagovao pa dok sam ja shvatio situaciju na camcu i produzio konopac on je vec otisao dalje od 20m koliko sam ja imao duzine konopca i srecom te smo bili relativno blizu obale i on se nije  uspanicio pa je uspeo da izadje na obalu. Napominjem da nisam mogao da pokrenem camac jer je bio usidren i za tu opreciju bi mi trebalo dosta vremena jer imam lanac i elektricno vitlo.

Zato ako imate decu a i za odrasle isto vazi nabavite ili napravite nesto ovako: http://www.svb24.com/index.php?sid=517b5fa835dc15cd9a432152e7120cce&cl=details&cnid=12147&anid=124 na kraj vezite kotur, pustite ga jedno 10m nizvodno i provizorno zakacite da ako Vam se desi situacija kao meni danas mozete brzo da otkacite i pustite kotur kako bi ga plivac uhvatio. I osnovno ne dozvolite nikome da se udaljava od kanapa i kotura jer je voda isto mokra i iste temperature na 1m i na 10m od camca i nemaju potebe da se udaljavaju!

A ako skacete u vodu da bi ste pomogli coveku u nevolji nemojte to uraditi a da niste barem u ruci poneli pojaseve za spasavanje za sebe i za coveka u nevolji! Ja sam to uradio i tek kad sam doplivao do njega shvatio sam kakvu sam glupost uradio!!!

Izvinjavam se svima koji ovo vec znaju ali mozda ima neki novi nauticar medju nama pa nije zgoreg da ovo procita!

Van mreže sale.m 79

• NF clan
  • *
    • Gasa
  • Brod tip: Ratomir Apic
  • Dužina: 10,10
  • Osp: UMČ
Odg: Bezbednost na vodi
« Odgovor #1 poslato: 22. April. 2013. / 10:46:52 »
Ima i onih koji znaju,ali u trenutku ne misle na pravi nacin.
I nikad nije na odmet posetiti ih.

Van mreže arsa

• NF clan
  • *
  • Brod tip: salveta
« Odgovor #2 poslato: 05. Maj. 2013. / 12:08:26 »
Svako je iskustvo dragoceno kada se podeli sa ljudima.

Nekom će se sigurno upaliti sijalica.  jhgf

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #3 poslato: 08. Februar. 2014. / 00:41:28 »
Ako je obruč vezan a čoveka u vodi i ona ga odnese nizvodno od pojasa jedino ispravno je odvezati konopac i pustiti da i obruč pluta za njim istom brzinom. Snaći će se za toliko da dohvati obruč. Ako puštate konopac to usporava obruč... kad već dohvati obruč lako je podići sidro i otploviti do njega. Još bolje ako postoji nešto rezervno a da pluta... pojas, kanta, drugi obruč...
Ja uvek imam 2 obruča koja su vezana za konopce različitih dužina a onaj bliži je krajnja granica do koje smeju da se udaljavaju. Jedan veći je na nosaču. U slučaju nužde on je za bacanje prema plivaču.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika