Autor Tema: Brodski wc  (Pročitano 34918 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Brodski wc
« poslato: 22. Jun. 2013. / 19:38:14 »
Ako bi se pravila anketa sto se komfora na brodu tice mislim da bi wc odneo 50% glasova. Kada je u pitanju brod sa solo muskom posadom problem je manje izrazen ali ako je posada mesovita...
Nasao sam jedan crtez gde se vidi kako bi trebalo da izgleda instalacija dobro odradjenog brodskog wc-a. I koje komponente treba da sadrzi.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
Odg: Brodski wc
« Odgovor #1 poslato: 22. Jun. 2013. / 19:40:06 »
Ovo je tek uvod u pricu. Bilo bi korisno da prica ne bude monolog

Van mreže djbtea

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Fjord gliser
  • Dužina: 6,10
  • Osp: UMČ
« Odgovor #2 poslato: 23. Jun. 2013. / 00:30:26 »
Zoki i ja bi rekao da ovde nesto ne stima,pitam se zasto bi ako sam dobro video koristio irezervoar sa cistom vodom zajedno povezan i sistem tehnicke vode,baska sto je usis i ispust  u istom nivou. wesdfvg jhgf

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #3 poslato: 23. Jun. 2013. / 08:26:38 »
Sve je tu u redu. Nedostaje filter za odušak i pumpa za praznjenje rezervoara direktno u vodu. Ovo je stari crtež i predvidjeno je pražnjenje rezervoara u marini gde se to radi vakum pumpama.
Kada brod plovi izbacivanje je iza isusa i usisava se samo čista voda. U marini ili kada brod stoji ionako ne sme da se koristi direktno izbacivanje u reku ili more nego u rezervoar.
Tako da niste u pravu  lkjhgfvh

Evo i modernihe šeme instalacije kada je kompletan wc ispod vodene linije

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #4 poslato: 23. Jun. 2013. / 08:38:38 »
Problem su dva T ventila pa moze da dodje do zbrke. Nekako mi prvi sistem deluje manje komplikovan za rukovanje.

A evo šeme kada je fekalni rezervoar iznad vodene linije. Manje komplikacija i nije potrebna pumpa za izbacivanje sadržaja u more ili reku (tamo gde je to dozvoljeno) dok je brod u plovidbi.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #5 poslato: 23. Jun. 2013. / 08:46:50 »
Zoki i ja bi rekao da ovde nesto ne stima,pitam se zasto bi ako sam dobro video koristio irezervoar sa cistom vodom zajedno povezan i sistem tehnicke vode,baska sto je usis i ispust  u istom nivou. wesdfvg jhgf
To nije rezervoar za čistu vodu već fekalni rezervoar koji danas imaju svi brodovi. Dobro sad... skoro svi.  lkjhgfvh  . Nije lepo koristiti wc sa direktnim ispustanjem u marinama, na sidrištima, na mestima gde se ljudi kupaju oko svojih brodića. Naročito ako ste uzvodno. Zamisli da se brckaš sa porodicom pored čamca a neko u to vreme koristi wc i sve u vodu deset metara uzvodno od vas....

Van mreže sale.m 79

• NF clan
  • *
    • Gasa
  • Brod tip: Ratomir Apic
  • Dužina: 10,10
  • Osp: UMČ
« Odgovor #6 poslato: 23. Jun. 2013. / 09:03:33 »
Zoki kad je usis za wc u pitanju zasto mislis da je potrebno da ne bude u istom nivou i ako ne koristis crni tank.
Ajd pojasni tvoj komentar.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 23. Jun. 2013. / 09:05:59 »
Ovo je instalacija koju treba primeniti ako je wc ispod vodene linije a želite da izbegnete skupu macerator pumpu. Fekalni rezervoar treba da postavite iznad vodene linije. Ako ga postavljate ispod vodene linije onda je macerator pumpa obavezna za praznjenje rezervoara.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #8 poslato: 23. Jun. 2013. / 09:10:44 »
Kod nas Macerator pumpa košta preko 15 000 dinara a potrebno je i održavanje, troši stuju pa treba napraviti sistem da se ona izbegne. Ja nisam mogao i znam kakvi problemi nastaju. Za tri godine sam je 2 puta skidao i rasturao radi čišćenja. Nimalo prijatan posao. A proletos sam je menjao... pregoreo motor. Moraću nešto da smislim kako bi rezervoar bio iznad vodene linije. Inače, wc je kod mene pola metra ispod vodene linije.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #9 poslato: 23. Jun. 2013. / 09:15:57 »
Ali i tu moze da nastane problem. Naime, kada imate macerator pumpu izlaz iz rezervoara je odozgo. Samo mora da se postavi cev do dna. Ako je sistem za praznjenje bez pumpe izlaz iz rezervoara je na dnu. To je potencijalno mesto za curenje...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
Anti sifon
« Odgovor #10 poslato: 23. Jun. 2013. / 13:08:27 »
Jedan mali dodatak na instalaciji, uglavnom zanemarivan, igra veliku ulogu sto se bezbednosti a i udobnosti boravka na brodu tice.
To anti sifon. Pravilno postavljen specice da se gasovi i tecnost vraca u solju iz fekalnog rezervoara. Sprecava i prodor vode ako se brod valja, pukne crevo ispod vodene linije, otkaze nepovratni venti....
Anti sifon manjeg precnika treba staviti i na dovod vode za ispiranje solje.
Evo seme postavljanja anti sifona

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #11 poslato: 23. Jun. 2013. / 13:29:28 »
Kao sto se vidi anti sifon (odzracni ventil) na vrhu ima ventil koji tecnost propusta samo u jednom pravcu (nepovratni ventil) Ugradnjom anti sifona izbegli smo potrebu za dodatnim nepovretnim ventilom, smestanjem istog iznad vodene linije obezbedili sve uredjaje ispod nje a ispred anti sifona. Ako i otkaze nepovratni ventil ili radimo nesto na instalacijama dovoljno je da odvijemo cep na vrhu... uci ce vazduh i prekinuti "sistem spojenih sudova" . Voda nece moci da prodire u brod.
Ja nemam anti sifon ali imam dva nepovratna ventila (sl. 2 i 3). Jedan od 38mm na odvodnom crevu i jedan na dovodu vode za ispiranje. Priznajem da je to manje efikasan sistem i imam nameru da nabavim anti sifon.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #12 poslato: 23. Jun. 2013. / 13:36:14 »
Koliko sam ja video kod nasih trgovaca nema anti sifona.
Pozeljno je, povremeno, u solju sipati mirisna sredstva namenjena bas za tu upotrebu. Busa moze da preporuci neka i da postavi cene.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #13 poslato: 23. Jun. 2013. / 15:06:48 »
Ako zanemarimo to sto svako moze da busi svoj brod gde hoce i da postavlja ispust gde mu je najzgodnije kako ne bi morao da kupuje creva i ostalu opremu, otvor za ispustanje otpada je na krmenoj dasci. Tako je kod skoro svih proizvodjaca brodova koji ugradjuju wc. Usis se stavlja na dno camca sto blize kobilici kako bi uvek imao vodu a ne na bok gde pri talasima ostaje bez vode sto je opasno za impelerske pumpe koje uglavnom i vuku vodu za ispiranje. Nema to veze sa pozicijom ispusta.
A sto se plovnosti fekalija tice  tfrdx ... plutaju su one i u slatkoj i u slanoj vodi. Samo se u slatkoj brze rastvaraju.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #14 poslato: 23. Jun. 2013. / 18:39:12 »
Pa normalno je da na reci nema nista kad voda odnese  tfrdx
E da, tecnosti ne razlazu mirise vec bioloski otpad. Rastope ga.
Ne pricamo o ladjama koje ja koristim. Pricamo o svim ladjama.
Kako bi nastavak ove teme trebao da bude o hemijskom wc-u predlazem da se raspises. Tu tematiku poznajes mnogo bolje od mene.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika