Autor Tema: Brodski wc  (Pročitano 34916 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
  • Dužina: 8,5m
Odg: Brodski wc
« Odgovor #30 poslato: 07. Mart. 2015. / 23:57:00 »
a koja je to cena ? cisto znatizelja ? ... jer stvarno sam dva puta proveravao te cene i trazio mail-om dodatni upit i odgovor je uvek isti ali bez dodatnih objasnjenja ... mada i mi trgovci znamo kada nabavljamo robu u seriji i kada nam se desavaju ovakvi rasponi da napravimo u maloprodaji blaze razlike pa da na jeftinijim artiklima imamo vecu marzu a na skupljim minimalnu u cilju logicnog reciprociteta ...

Van mreže mesechar

• NF clan
  • *
    • za sada bez dobrog imena
  • Brod tip: shetland  760
  • Dužina: 7,6
« Odgovor #31 poslato: 08. Mart. 2015. / 00:45:14 »
kod mene na camcu ove lushe nema ...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #32 poslato: 08. Mart. 2015. / 00:53:50 »
Pa ako ti je wc iznad vodene linije 30-ak cm i nije neophodna.

dugamm

• Gost
« Odgovor #33 poslato: 17. Mart. 2015. / 07:42:51 »
Pumpa za brodski WC - nova , kupljena u Gros inoxu - 80 EUR

Van mreže boka bay

• NF clan
  • *
    • Boka Bay
  • Brod tip: Four Vinns / Vista 238
  • Dužina: 7,50 m
« Odgovor #34 poslato: 03. Decembar. 2015. / 05:58:00 »
 Pozdrav svim forumasima  wesdfvg / dozvolite mi da pocnem sa pitanjima:
U Visti 238 , koju sam ja kupio, postoji hemijski taolet, koji zelim ukloniti  i ugraditi
 "manueln WC" .
Kao sto vidite na slikama , ves postoje izvedene cjevi za vodu , ali one nisu nikada koriscene !
Takodje , pretpostavljam  da se mora ukloniti pod WC-a da bi se doslo do dna broda I DA SU OTVORI SA STRANE FABRICKI?

Da li neko od forumasa ima Vistu 238 i iskustvo sa ugradnjom manuelnog Wc-a umesto Hemijskog?
Pazljivo sam procitao postove , koje ste postavili , ali rekoh , da neko nema ili je imao slicnu situaciju sa four  vins Vistom 238?
Srdacan pozdrav  lkjhgfvh

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #35 poslato: 03. Decembar. 2015. / 21:30:09 »
Zašto bi skidao pod?
Ne treba ništa da prepravljaš već da vratiš u fabričko stanje jer je neko već prepravljao odnosno uklonio manualnu wc šolju iz nekog razloga. Dovoljno je da nabaviš šolju, pregledaš da li je instalacija u redu (verovatno jeste) i da sve prikačiš. Pre toga proveriti kuda ide crevo za tehničku vodu kojom se ispira šolja i da li postoji ventil. Isto tako proveri da li odvodno crevo vodi do crnog tanka ili direktno kroz korito.
Ceo zahvat možeš da obaviš sam za jedan dan.

"Otvori" su odušak za crni tank i priključak za pražnjenje istog u marini. Pošto postoje postoji i crni tank. On bi trebao da ima i pumpu za direktno pražnjenje jer ovde nema marine koja ima uredjaj za pražnjenje.

Van mreže boka bay

• NF clan
  • *
    • Boka Bay
« Odgovor #36 poslato: 07. Decembar. 2015. / 20:09:26 »
Pozdrav Dule,
Bio si potpuno u pravu! Da , uspeo sam da nadjem prvog vlasnika i rekao mi je da brod nikada nije imao manuelni WC , ali da je on kupio brod sa ovim cevima koje su verovatno bile predvidjene za ugradnju manuelnog ili elektricnog WC-a!
Interesuje me posto brod neme ni crni , ni sivi tank  vec je crevo za izbacivanje "onoga " spojeno na ovaj izlaz sa metalnim poklopcem...zar to nije previse visoko???
Mislim...da li manuelna pumpa moze izbaciti " to" kroz skoro  1,5 mt dugacko i skoro metar visine (prema nagore) crevo , bez problema???
Zasto je na izlasku gde se zavrsav " debelo crevo" metalni poklopac ?
Pitanje br. 2
posto na brodu imam rezervoar vode 150 lt, da li moram busiti brod, ili mogu uzimati vodu za ispiranje solje iz tanka sa vodom ?
Hvala vam unapred na odgovorima  / Znam da su pitanja "pionirska " ali  , ne bih da napravim neku gresku !
Pozdrav svima!

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #37 poslato: 07. Decembar. 2015. / 21:23:46 »
Nema problema, tu smo da pomognemo.
Otvor koji imaš je za pražnjenje crnog tanka uz pomoć vakum pumpe što se radi samo u marinama koje imaju pumpe.
Ako ne želiš crni tank onda moraš sa wc šolje crevo izvesti kroz korito i to što bliže vodenoj liniji. Preporuka je da to bude otvor kroz krmeno zrcalo. Desetak cm iznad vodene linije. Pumpa nije problem, napravljena je da funkcioniše i na većim plovilima.
Što se vode za ispiranje tiče ona može biti i iz tanka ali moraš je uzimati pre pumpe koja snabdeva vodom potrošače. Znači izmedju rezervoara i pumpe za vodu staviš T račvu i dovedeš vodu (bez pritiska) do pumpe na wc šolji. Po meni je lakše napraviti još jedan otvor na koritu i uzimati tehničku vodu ali sve je stvar ličnog izbora.
Ako ne nameravaš da ugradjuješ crni tank onda ta creva slobodno skini. Samo ti smetaju a neće imati nikakvu funciju.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #38 poslato: 07. Decembar. 2015. / 21:37:19 »
Evo našao sam fabričko uputstvo za tvoj čamac. Imaš sve. Od motora do el. instalacije, vode i instalacije za wc. Trebalo bi da uradiš kako treba. Ipak proveri oko crnog tanka. Možda i postoji... :) Na 97, 98... 120 strani je sve o instalaciji za elektro i manualni wc.

Samo klikni na donji link i kad se otvori stranica naučićeš sve o svom brodu.

http://www.nautickiforum.com/biblioteka/278vista.pdf

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #39 poslato: 07. Decembar. 2015. / 22:38:35 »
Ja ne bih nikad uzimao vodu iz tanka za pice bez obzira gde bi bila T racva. Bakterije ne biraju putanju. Ako postoji fizicki spoj postoji i mogucnost zaraze. Voda direktno iz reke je bolje resenje. Kao i izbacivanje nus produkata ljudskog organizma. Jos uvek nema pristupnih mesta za praznjenje crnog tanka. Sta bi onda sa sadrzajem? nisu nasi camci veliki putnicki prodovi sa stotine putnika. Pa gde zavrsava sva gradska kanalizacija. Sve se brzo razlaze a i cime bi se hranili razni vodeni organizmi. I oni imaju svoj izmet koji zavrsava u vodi. Ni vozovi nemaju crne tankove vec sve prosipaju niz prugu.

Van mreže boka bay

• NF clan
  • *
    • Boka Bay
« Odgovor #40 poslato: 08. Decembar. 2015. / 04:33:41 »
Hvala veliko Dule!
Znaci posto ne mogu koristiti otvor za praznjenje crnog tanka u marinama kao otvor za praznjenje fekalija  mogu  skinuti creva sa obadva otvora i ostaviti ih tako. Samo  ukrasa radi, ne treba te otvore plasticar da    zatvara?
Pitanje br 2.
Da li u BG  ima da se kupe otvori za usis morske vode i za izbacivanje fekalija ( See inlet/ outlet)/ Cuo sam i procitao da su najbolji od bronze?  Gledao sam na Ebay i kostaju obadva oko 300 €...sa shipingom!
Kazu da ne valjaju ventili od prohroma , jer ih vremenom , odnosno brze osteti morska voda (zardjaju).
Gde mi preporucujete da kupim komplet WC solju sa MANUELNOM PUMPOM u BG?
Ima ih polovnih u "Njuskalu" skoro nekoriscenih za oko 100 €, znaci Wc skoljka zajedno sa Jabsco manuelnom pumpom!
Vase preporuke...treba mi jos dosta stvari za brod (FRIZIDER, ELEKTRICNO VITLO ZA SIDRO, SLAVINE ZA CESME i rado bih to kupio u BG , jer je dosta povoljnije!
Hvala unapred  na informacijama!

Van mreže mesechar

• NF clan
  • *
« Odgovor #41 poslato: 08. Decembar. 2015. / 11:04:04 »
Pozdrav evo da se i ja umesam ...moj bayliner je dosao iz amerike inije imao direktno izbacivanje fekalija nego manualni vc je bio povezan sa crnim tankom i macerator pumpom i imao isti metalni prikljucak za vakumsko isisavanje feklija. Posto je to neprimenljivo u nasim uslovima a i malo mi je gadno da mi se mulja osamdeset litara tog sadrzaja ispod palube ja sam otkacio sve i manuelni vc povezao u korito ..nije nikakvo sveto pismo samo moras izvaditi brod. svu opremu za prikljucenje mozes kupiti ili kod naseg druga buse koji ujedno ima jeftine manuelne toalete (sa manuelnom pumpom ) kao i sav fiting imas i dobar izbor u firmi Gros Inox u N.Sadu. Treba ti inlet ulaz kroz korito imas mesingani ili mesingani pa hromirani pola cola pa ventil kuglicni za zatvaranje i na kraju jelkica adapter za crevo.I za izlaz isto ti treba inlet prikljucak ventil i jelkica to je nekifi 38 za crevo za izbacivanje sadrzaja sholje i to je to . vidi u manualu gde se busi korito po fabrici ..cela prica sa crevima te nece preci 250 ewra sve..plus rad naravno ako nisi za samostalno delanje.

zankiki

• Gost
« Odgovor #42 poslato: 08. Decembar. 2015. / 14:16:15 »
Dule, što je bolje da bude izlaz 10cm iznad vodene linije? Kod mene je to fabrički odrađeno kroz korito broda, sa donje strane, i ulaz tehničke vode i izlaz za fekalije?

Van mreže mesechar

• NF clan
  • *
« Odgovor #43 poslato: 08. Decembar. 2015. / 15:11:10 »
Dule, što je bolje da bude izlaz 10cm iznad vodene linije? Kod mene je to fabrički odrađeno kroz korito broda, sa donje strane, i ulaz tehničke vode i izlaz za fekalije?

mislim da se otvori stavljaju sto blize kobilici tj u najdubljoj zoni korita da ne bi ledili i da se manje vidi istakanje ..fekalija

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #44 poslato: 08. Decembar. 2015. / 19:08:41 »
Prvi razlog zašto iznad vodene linije je taj što je čovek naveo da ne bi da buši korito.
Drugi je lično iskustvo. Pumpa za pražnjenje crnog tanka je preopterećena. To se dešavalo na Nemu. Kad se tank prazni u plovidbi nema problema. Ali u mestu... e tu nastaju problemi i crkavaju pumpe. Naravno, tank se i prazni u plovidbi ali pošto se ne želi crni tank pretpostavljam da se problem prenosi na pumpu za ispiranje šolje. Ukoliko se odluči za crni tank tada otvor treba da bude tamo gde je fabrika i predvidela. Gde je tačno vidi se u uputstvu koje sam postavio.

Boka bay, otvore nemoj zatvarati jer si ipak na moru i mislim da ćeš morati da ugradiš i crni tank. To će sve poskupeti za oko 70 evra za rezervoar i isto toliko za pumpu ali bar nećeš imati problema sa zakonom i nećeš morati da isplovljavaš svaki put kada bi da koristiš wc. 

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika