Autor Tema: Kućni frižider na brodu  (Pročitano 65906 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marko

• NF clan
  • *
    • princess
  • Brod tip: Mikroplus 502
  • Dužina: 5 m
Odg: Kućni frižider na brodu
« Odgovor #15 poslato: 26. Jun. 2014. / 06:03:24 »
i na kraju zorter ne zaboravimo frizider 90 evra u metrou
Mozda nije ovde mesto,ali Imam jedno pitanje:kako doci do kartice za Metro?Hvala

zankiki

• Gost
« Odgovor #16 poslato: 26. Jun. 2014. / 08:40:35 »
Ok, teoretišem malo, imam plinski frižider koji radi odlično, nego pravim kalkulaciju, za možda/nekad/jednom

Na ovim inverterima od 500W piše da mogu da izdrže 1000W u peak-u, mada, pošto je to kineskih 1000W treba verovatno uzeti jači, za svaki slučaj.

U tom slučaju uzmemo recimo 1500W / 3000W peak - 130E
http://www.aliexpress.com/item/1500W-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-12V-220V-1-5KW-3000W-Peak-Solar-Inverter/1933715108.html

Solarni panel imam jedan od 100W, ali mislim da bi ipak za frižider koji kažete da vuče 90W trebalo bar 200W, ako treba i još ponešto da radi. Ima li neko od vas iskustva sa potrošnjom frižidera, u realnom radu na brodu. Znamo da troši oko 90W dok radi motor, ali koliko motor radi sati dnevno? Ja nemam predstavu... 4-5-6 ili 18-19-20? Vrlo bitan podatak za izračunavanje kolike su solarne ploče potrebne?

Kontroler imam 30A tako da tu nema šta da diram... Akumulatore takodje...

Kao što sam rekao, plinski frižider koji imam hladi više nego odlično, ali sa klasičnim imamo bolji izbor veličina, pa ga je lakše uklopiti u brod... Samo razmišljam naglas malo unapred. Investicija bi mi bila još jedna solarna ploča (100E), inverter (150E), frižider (???)

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
  • Osp: UMČ
« Odgovor #17 poslato: 26. Jun. 2014. / 13:47:11 »
Zankiki, koliko ce frizider cesto da se ukljucuje zavisi od toga koliko ces cesto da ga otvaras i koliko ce dugo vrata biti otvirena. Rekoh u predhodnim postovima da moj kolega koji ima frizider od 130L, ima solarne panele od 240W i akumulatore od 190Ah, ali na kontroleru pise da je svega cetvrtinu iskoristio iako ne gasi frizider od maja do septembra. Za vreme cele sezone. Koristi on i usisivac..... i jos mnogo toga.

zankiki

• Gost
« Odgovor #18 poslato: 26. Jun. 2014. / 15:22:57 »
Upravo takav info mi je i trebao. Hvala!

zankiki

• Gost
« Odgovor #19 poslato: 12. Novembar. 2015. / 08:07:46 »
Kad probaš da živiš na brodu po 15-20 dana, onda vidiš kako neke male stvari znače...

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #20 poslato: 12. Novembar. 2015. / 21:42:36 »
Probao vise puta i nista mi nije nedostajalo. Cak ni hleb, jer vrlo brzo napravim sveze, vruce tortilje. Naravno bez rerne, na tiganju. Vazno je da uvek imam brasna na brodu. Rerna mi ne treba. bghgy789 Meni treba frizider, ali jos nemam dovoljno panela i akumulatora. Polako, bice i to.

zankiki

• Gost
« Odgovor #21 poslato: 13. Novembar. 2015. / 08:27:38 »
Pa stavi plinski. Ja imam 2 komada i zadovoljni smo. Ne hladi baš kao kompresorski kad je napolju 40, ali hrana bude hladna. Taj sa hranom ne otvaramo često, par puta na dan, dok onaj drugi služi za pivo i lubenice  bghgy789

Naravno zagledam i kompresorske, ali kad ga bude stavljao staviću pravu stvar. Zagledao sam kompresorske sa kvalitetnim (dunfos ili tako nešto) kompresorom na 12V (pa ne treba ni inverter), ali su im cene nažalost oko 600-700e pa se za sada ne zalećem previše u tom pravcu.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #22 poslato: 13. Novembar. 2015. / 18:17:59 »
Razmisljao sam o plinskom ali mi ne odgovara sto mnogo greje a moja kabina nije nesto prostrana pa bi leti mnogo podiglo temperaturu u kabini. A da ti pravo kazem nekako su mi skupi za ono kako izgledaju. Nisam nasao nista ozbiljno. Uglavnom mnogo zardjali i izlupani. Gledao sam i kucne amonijacne pa da izvadim grejac i ubacim plamenik ali odvod gasova i toplote ne mogu da izvedem da to lici na nesto dobro. Najpre cu potraziti one rashladne vitrine sto ima u hotelima. Nisu veliki, kompresorski su, motor je oko 60W a dobro hlade. Doduse, nemaju komoru za zaledjavanje ali meni u sustini ona i ne treba.

zankiki

• Gost
« Odgovor #23 poslato: 16. Novembar. 2015. / 09:13:40 »
Meni je 60W previše potrošnje da bi radio danima samo sa solarnim pločama.
A što se toplote tiče odvede se sa auspuha crevom kroz trup broda.

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #24 poslato: 16. Novembar. 2015. / 21:08:30 »
Kiki, sa 100 W panelom i 100 Ah akumulatora frizider moze nesmetano da radi 24 sata. Naravno, ako su veci akumulatori to onda moze podneti i dva, tri dana oblacna, bez sunca.
Plinski (amonijacni) ipak trose puno plina (jedna boca max nedelju dana), tako da ipak preferiram solare i akumulatore.
Ali, ajde da ne off-ujemo ovu temu. O friziderima vec postoji tema pa cemo tamo nastaviti razgovor o mogucnoscu frizidera na manjem kabinasu koji su najcesci na nasim vodama.

zankiki

• Gost
« Odgovor #25 poslato: 17. Novembar. 2015. / 15:55:51 »
Prebaci odmah i tvoj i moj post da tamo nastavimo.

Meni 2 frižidera + svaki dan kuvanje boca drži oko 20 dana neprekidnog rada, tako da to nije uopšte velika potrošnja. Punjenje boce je negde oko 1000-1500 dinara.

Što se tiče panela, ako uzmemo da je potrošnja frižidera oko 60W, i neka leti kad je 40 stepeni radi 15 sati dnevno (ovo sam lupio, tu bi nam trebao podatak nekog ko ima kompresorski frižider na brodu) to je dnevna potrošnja 75A. Solarna ploča kad je sunce tačno iznad nje može da puni  sa oko 8A, ali uzmi da veći deo dana nema maksimalni učinak, i može da puni sa prosečnih 5-6A. To je opet na ceo dan oko 75A, prilično nategnuto. I to u slučaju da je ploča nova, čista, nema oblaka... Ako je oblačan dan, ode sve dodjavola.

Ipak mislim da je za opušteno korišćenje frižidera neophodna 200W solarna i 200Ah u akumulatorima. Ili namenski frižider kompresorski na 12V (iz marine programa), koji troši nešto manje struje nego regularni... I tu mi fali podatak koliko troše takvi namenski frižideri.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #26 poslato: 17. Novembar. 2015. / 21:36:00 »
Zoki,

pitao si o potrošnji kompresorskih frižidera, pa umesto odgovora pogledaj stranu sa tehničkim podacima modela kojeg ja imam.
Posle možemo o detaljima, ako te interesuje.  frdxs

13 Technical data

All CR series refrigerators have the following characteristics:

Dimensions: fig.h, page 10 to fig.l, page 12
Supply voltage 12 Vg/24 Vg (see type plate on refrigerator)
Connection to AC supply via rectifier
(accessories for CR-140 and US models are integrated in the device):
– 110 – 240 V~: MPS-35 rectifier
Refrigerator main compartment temperature range: +10 °C to 0 °C
Freezer compartment temperature range: 0 °C to –18 °C
Relative humidity: maximum 90 %
Constant inclination: max. 30°
Max. pressure: ND 11 bar/HP 25 bar
Propellant: C5H10
Climatic class: T
Test/certificates:

CR-65
Capacity:  64 l
Freezer compartment: 7.2 l
Rated current: 5.7 A at 12 Vg
2.8 A at 24 Vg
5.7 A at 12 Vg
Average power consumption: 45 W
Weight:  20 kg
Refrigerant R134a: 53 g

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #27 poslato: 17. Novembar. 2015. / 22:54:21 »
@milivoj
Koliko vidim to je pravi za brod.

@zankiki
Kiki, sve je tačno što si rekao, ali ja ne bih da isključujem frižider kad pođem kući, jer kad nisam duže na vodi ja ipak idem svaki dan (i leti i zimi) bar na par sati, a nekako mi je nesigurno da ostavim bilo kakav plamen kad nisam prisutan, pa zato nisam za amonijačni frižider. Sada imam onaj mali rashladni na 12V što ne ledi već rashladi za 10-ak stepeni u odnosu na spoljnu temperaturu. To nije ništa u poređenju na pravim frižiderom ali prija kad popiješ piće hladnije nego što je spoljna temperatura. On nije rentabilan. Troši mnogo struje za ono što pruža. Ovaj što Milivoj ima bi bio pravi za moje potrebe ali pre nego što nabavim tako nešto moram da se opskrbim sa dovoljno panela i akumulatora. Trenutno imam panel od 20W i akumulator od 74 Ah. Od kako sam nabavio ovaj, iako mali, panel ja više nemam problema sa strujom za moje trenutne potrebe (radio, svetla, povremeno usisivač, bušilica.....). Verujem da bi još 100W panela i još jedan akumulator od 74Ah bilo dovoljno i za ovakav frižider. E sad, da li bi pokrilo i nekoliko dana bez Sunca (oblačno vreme dopunjava akumulatore ali mnogo slabije nego sunčani dani), to je već problem. Ali lako je posle dodavati još i panela i akumulatora. Znači, za početak je dovoljno duplirati akumulatore i pojačati panele pa tek onda nabavka frižidera. Još uvek opremam ladju, malo po malo.

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #28 poslato: 18. Novembar. 2015. / 00:12:36 »
@zorter,
imam isto mišljenje kao i ti o plinskom frižideru, plamičak, grejanje i sve ono što ide uz njih. Imao sam Elektroluxov od 50 l i prodao ga. Najbolje je radio kad sam u marini imao 220V, a i ja bio najmirniji. (a inače  i koncepcija mog broda je takva da u kokpitu imam malo mesta za bocu, a držanje u kabini nije dolazilo u obzir). Kod njih je inače problem što im treba desetak sati da od + 35 napolju, ohlade piće i hranu na željenu temperaturu. Kad je radio u kontinuitetu, bilo je OK. Isto tako i kad sam plovio, prebacio sam ga na 12V, i to je bilo zadovoljavajuće. Ali na kraju se svodi na bocu, i to je bio problem, bar meni.
Ovi kompresorski traže solidan panel i akumulator, i to odmah da ti kažem, isključivo AGM, verujem  da znaš i zbog čega. I naravno loša strana je i to, ako se zavučem u neki lad da pecam (dobro mesto), to se odmah oseti za par dana. Zato je mali agregat poželjan, da možeš da dopunjavaš po potrebi.
Ima tu dosta toga da se priča, ali ostavimo nešto i za duge zimske dane koji su pred nama.  kijuhzgtf

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #29 poslato: 18. Novembar. 2015. / 05:35:50 »
Da, bas tako. Potpuno se slazem s tobom. rfcdvb

NF servisi