Autor Tema: Navigacija na rekama  (Pročitano 72882 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Navigacija na rekama
« poslato: 27. Jul. 2013. / 13:18:35 »
Dok plovite morem ili velikim jezerima navigacija je zasnovana na geografskoj sirini i duzini cilja, vasoj poziciji i kursu. Odredjivanje pozicije i kursa je cesto komplikovano i treba imati odredjena znanja a i uredjaje. O tome smo malo pisali.
Na reci je to potpuno druga stvar. Vidite obale ili obalu i oznake. Navigacija je zasnovana na kilometarskim oznakama plovnog puta. Uvek znate svoju poziciju ako pratite te oznake.
U osnovna sredstva navigacije na reci zato ubrajam dvogled, dobru mapu ili atlas reke, dubinomer i jak reflektor ako se plovi nocu.
Radi boljeg snalazenja i uproscavanja postupka dobro je koristiti elektronsku kartu na nekom GPS uredjaju koji ima i dubinomer.
Dalje mozemo dodati radar koji vec spada u uredjaje iz oblasti sigurnosti kao AIS prijemnik ili primopredajnik.
Sve to olaksava plovidbu pri smanjenoj vidljivosti.

Kakvu opremu ili uredjaje koristite na svom brodu za dnevnu navigaciju a kakve za navigaciju u uslovima smanjene vidljivosti?

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
  • Dužina: 8,36
  • Osp: UMČ
Odg: Navigacija na rekama
« Odgovor #1 poslato: 28. Jul. 2013. / 09:03:30 »
Za dnevnu navigaciju koristim dvogled i mape. Ponekad koristim i laptop sa instaliranim programima za navigaciju u kompletu sa eksternim GPS prijemnikom. Mape koje koristim su odštampane upravo iz tih programa i ručno unešeno na njima sve ono što smatram bitnim za mene. Tu je i neki stari HTC na kome je instaliran Garmin i koji sasvim korektno odradjuje posao nalaženja sopstvene pozicije kako danju tako i noću.
Noću i u uslovima slabe vidljivosti se oslanjam na programe OpenCPN i Garmin instalirane na laptopu, već spomenuti mobilni telefon HTC sa Garminom, baterijsku lampu i mape.
U nekoliko slučajeva, posebno u jednom slučaju plovidbe prošle jeseni po velikoj magli, ti uređaji su mi zlata vredeli. Da mi je tada pri ruci bio i radar, ko bi mi bio ravan  tfrdx

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #2 poslato: 19. Septembar. 2013. / 23:41:59 »
Slažem se sa Zoranom. ENC karte Plovputa su jedino sigurne. Sa ili bez GPS uredjaja njihove mape na monitoru daju pravu sliku. Vidite bove, kilometarske oznake, prepreke, prolaze, sidrišta...
Još nisam probao da uz pomoć eksternim GPS uredjajem i SeeMyENC programom. Nisam siguran da će to raditi ali vredi pokušati.
Pitanje za Zorana22... OpenCPN učitava Enc karte plovputa ili ne?

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
« Odgovor #3 poslato: 20. Septembar. 2013. / 20:54:55 »
OpenCPN učitava karte Plovputa ali samo Dunav, jer su ENC karte Save i Tise u drugom formatu i njih ne učitava. I jako lepo radi sa eksternim GPS prijemnikom.
SeeMyENC učitava sve ENC karte, ali ne može se uvezati sa eksternim GPS prijemnikom

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #4 poslato: 20. Septembar. 2013. / 23:23:25 »
Pa i to je dovoljno. Mislim da su ENC karte najbolje jer su profesionalne i strogo namenske.
Nije loša ni Perina katra za Garmin. Ono što meni smeta kod njih je to što je to karta koja pokazuje i sve ostalo. Napravljena je za automobil pa imena ulica, blokova ili kafana smetaju jer zauzmu pola površine ekrana. Ako ih isključite isključili ste i kilometarske oznake i sve korisne stvari.
Ali ta smetnja je toliko mala u odnosu na sve ono što ta karta pruža tako da je zanemarljivo.

Još jedno pitanje... da li Open CPN podržava i AIS?

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
« Odgovor #5 poslato: 21. Septembar. 2013. / 08:50:40 »
Pogotovo je dobra ova karta Dunava najnovijeg izdanja, sa sajta Plovputa. Obogaćena je i dopunjena sadržajima bitnim za plovni put i obeležavanje istog. Uz jedno štampano izdanje tih istih karata na kojima se mogu ručno unositi značajni elementi i oznake, predstavlja vrlo solidnu osnovu za bezbednu plovidbu i u samom priobalju. I, naravno, u sprezi sa eksternim GPS prijemnikom omogućava plovidbu čak i u lošijim uslovima kao što su noć i magla.

Još u ranijim verzijama je imao podršku za AIS uz odgovarajući plugin

http://opencpn.org/ocpn/ pa pod Features piše i za AIS.

Najnovija verzija, koliko vidim, podržava i povezivanje računara sa radarskom antenom. Ali, u to se baš ne razumem pa ne bih da lupam. Ja ga koristim na laptopu sa eksternim GPS prijemnikom samo za navigaciju, i vrlo sam zadovoljan kako funkcioniše.

Meni se kod Garmina dopada to što jako liči na topografske karte. Valjda profesionalna deformacija  tfrdx Stoga na štampanim ENC kartama ručno unosim detalje kao što su imena naselja u priobalju, označavam razne objekte bez značaja za plovidbu i tako to ... Polako plovim pa zvrndam okolo i beležim koješta  tfrdx

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
« Odgovor #6 poslato: 21. Septembar. 2013. / 09:35:23 »
Moze i AIS prijemnik da se prikljuci preko USB

http://opencpn.org/ocpn/node/176

kao i radar

http://www.radargadgets.com/buyais.htm

Ovo je program samo za PC, a koliko vidim najvise za Linux operativni sistem. Uz USB dodatke ima sve sto je potrebno.

Cak i vremensku kontrolu sa brzinom vetra

http://opencpn.org/ocpn/node/239

Steta sto nije uradjen i za Android verziju.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 21. Septembar. 2013. / 15:23:37 »
Koliko sam video moze radar i preko mrezne kartice a AIS preko COM porta.
Sto je dobro jer ne moramo dokupljivati razne prikljucke.
E sad kod radara mi nije jasno ima neko prespajanje pete zice... bar tako pise u uputsvu.
A preko com porta moze i GPS uredjaj. Garminov. Vidim da podrzava NMEA 0183 i 2000.

U svakom slucaju lepo bi bilo povezati sve na racunar. Pre svega zbog lakseg upravljanja samim softverom gde je dovoljan samo mis a tu je i mnogo veci ekran.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #8 poslato: 04. Oktobar. 2013. / 11:49:37 »
Ja sam uspeo da povežem na laptop AIS prijemnik i eksterni GPS. I radi na mapama Dunava koje sam ubacio. A imam mape od Madjarske pa do ušća u Crno more. Ais se odlično preklapa na karti i daje tačne položaje brodova kao što je tačno upisan i položaj mog broda što zavisi od kvaliteta GPS prijemnika. Radi i na garminovoj karti u programu NRoute. I to savršeno. I AIS i eksterni GPS. Samo se mora ubaciti programčić koji simulira garminov uredjaj.
Radar nisam ni probao ali hoću ovih dana. Nije problem da ubodem mrežni kabl ali mislim da tu pinovi bas ne idu tim redom i da treba nešto prevezati. Ako neko zna šta i kako neka to postavi.
Kad i radar proradi na laptopu onda ostaje još dubinomer i to je to. Verovatno može da se poveže sa Garminovim uredjajima koji imaju sondu preko 0183 mreže. Ali nisam siguran. Gps signal može ali nisam siguran da mogu i podaci sa sonde.

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
« Odgovor #9 poslato: 08. Oktobar. 2013. / 17:58:12 »
Nisam uspeo da nđem adekvatnu temu u kojoj bih mogao ovo da napišem, pa ako ipak postoji molim da neko ko bolje vidi stavi tamo gde treba. Ako uopšte nekom treba  tfrdx

Naime, za one koji koriste Garmin navigaciju, posebno za one koji tu aplikaciju koriste na svom lap topu, a hoće da malo promene izgled svog objekta na vodi, tu je :

http://www8.garmin.com/vehicles/bundles/allvehicles.html

gde možete pronaći zanimljive ''Vehicle''  :) Meni se dopao ovaj ''skipper'' : http://www8.garmin.com/vehicles/product.html?vName=boat

Snimite ga negde na disk, raspakujete u RAR-u a zatim kopirate u folder:  Garmin/Vehicle  Zatim u podešavanjima aplikacije nađete ''Vehicle'' i čekirate ovaj ''Skipper'' Na vešem ploteru ili displeju će biti prikazan ovaj brodić kao vaša pozicija. Nije neophodno, ali je simpatično  :)

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
« Odgovor #10 poslato: 08. Oktobar. 2013. / 18:38:48 »
Moram da Vas malo kritikujem. Koliko vidim svi se bavite programima za navigaciju vezanim za laptop racunare. Mislim da gresite jer je za te namene mnogo bolje (i jeftinije) koristiti tablete.

Prvo su manji, postoje za njih posebni nosaci za montazu kako za camce tako i za kola, predvidjeni su za rad na baterije a i lakse ih je prikljuciti na akumulator, cena im je drasticno pala pa ih vec ima za oko 100EUR, imaju vec sada dosta dobar izbor programa, imaju USB port, postoje cak i nepromocive navlake za njih, ...

Mana im je da nema jos uvek svih programa a ni mogucnosti da se svi uredjaji povezu na USB port. Ali vec sada imaju dosta prednosti i po meni su prikladniji za brod od klasicnih racunara.

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
« Odgovor #11 poslato: 08. Oktobar. 2013. / 19:40:49 »
Iskreno, mislim da nema mesta kritici. Nemam ništa protiv tablet spravica, ali one imaju jedan bitan nedostatak ... imaju android. Možda grešim, ali mislim da nema nijedan sa nekom Windozom ili Linuxom. I ne može se nakačiti baš ništa na njih, kao što je Dule svašta korisnog povezao na svoj lap top. I ne radi na njima ni Garmin ni OpenCPN. Ali daleko od toga da su već, a pogotovo za koju godinu, veoma primenljivi u ovoj oblasti ukoliko korisnik nije posebno zahtevan, tj da odredi sopstvenu poziciju. A to može i sa, malte ne, bilo kojim mobilnim telefonom.
A postoje i mali, lagani i praktični netbook-ovi, 10'' do 12'' , koji su, po meni, sjajna rešenja. Ako mi preostane nešto od đžeparca kojeg inače nemam, kupiću jedan pod obavezno  tfrdx

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
« Odgovor #12 poslato: 08. Oktobar. 2013. / 19:45:12 »
Zorane, bas zbog takvih misljenja zapoceo sam novu temu: http://www.nautickiforum.com/Forum/index.php?topic=606.msg3103;topicseen#new pa cu tamo probati da pokazem da su za potrebe nautike tableti barem jednako dobri kao PC racunari (trudicu se). A rec kritika shvati vrlo uslovno. :)

Inace postoje tableti sa Win8 operativnim sistemom na kojima radi OpenCPN, bar sam tako procitao po forumima, jer ja nemam takav tablet!

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #13 poslato: 09. Oktobar. 2013. / 22:16:36 »
Danas sam bio na Alibabi. Čovek koristi NRoute. Garminov i eksterni GPS. Sve je to meni poznato. Ali on ima instalirano više mapa koje učitava. Jedna od njih je ista SCGRoute ali ima sve bove i oznake, znakove... Sve kao na enc mapama. Nije enc jer ih NRoute ne učitava. Ono što sam video je da se zove waterway. Da li je nekom to poznato. Njemu je instalirao neki momak a za instalaciju je platio. Verujem da ta karta postoji na netu i da je besplatna. Ne mogu da je nadjem.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #14 poslato: 09. Oktobar. 2013. / 23:30:37 »
Dakle, rešenje sam našao.
Kako za one koji korist GPS uredjaje na brodovima tako i za NRoute na računarima.
Sledi uputstvo.
A evo kako na Garminovim programima i ploterima izgleda Pančevački most.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika