Autor Tema: Problem kod dizanja sidra  (Pročitano 3517 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Problem kod dizanja sidra
« poslato: 05. Avgust. 2013. / 18:17:33 »
Nisam imao problem kod dizanja sidra dok sam koristio Danforth sidro. Uvek se smeštalo u ležište bez problema. Zatim sam stavio Bruce sidro.. retko se dešavalo da do uvodnika dodje u nepravilnom položaju za uvlačenje.
Sada sam stavio kopiju Delta sidra. Odlično drži ali čini mi se balans nije baš najbolje uradjen. Naime, uvek, ali baš uvek se okrene tako da lopatica dodje gode kada vrtilica udje u vodjicu. I onda zna se... rukavice, malo spusti sidro, ručno okreni i uvuci lanac do kraja. Sidro je 20 kg i nije igračka.
Sreća je da su mi komande vitla kod istog pa mi to ne predstavlja nikakav problem osim ako nije u pitanju neka nezgodna situacija kada moram da sidro dižem iz kabine.

Da se to ne dešava svaki put ne bi me brinulo. Ovako....
Da li tu postoji neki lek?

Van mreže zoki novus

• NF clan
  • *
  • Navika ili lep gest "ulovio pa pustio-ne postoji"
    • NEMO
  • Brod tip: Carver
  • Dužina: 10m
  • Osp: UMČ
Odg: Problem kod dizanja sidra
« Odgovor #1 poslato: 05. Avgust. 2013. / 20:05:23 »
Pa izgleda da su ti prodali neko sidro izuzetno sumljivog kvaliteta...

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #2 poslato: 05. Avgust. 2013. / 20:59:58 »
Kvalitet je dobar i dobro radi svoj posao. Ni jednom nije mrdnulo za razliku od dva predhodna.
Ali kopija je uvek kopija. Mislim da je problem u otvoru na vratu sidra. Tačnije, u njenom položaju.  Ali to je kod camaca tako... nikada nista nije potaman. Ne može sve iz fotelje.

Van mreže Svaba

• NF clan
  • *
    • Orinda
  • Brod tip: Heck cruiser 8.35
« Odgovor #3 poslato: 05. Avgust. 2013. / 22:17:40 »
Koristim Delta sidro i takvih problema nije bilo dok je leziste za sidro stajalo horizontalno. Posle prepravki na camcu prednji kraj lezista sidra sam ukopao u palubu kako bi sidro bilo ispod spiruna. Od tada je sidro mozda 2-3 puta upalo u leziste kako treba. Sada su mi komande vitla kod samog vitla, izvlacim ga do vrtilice, sacekam da se malo smiri i tek onda ga uvucem u leziste.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
« Odgovor #4 poslato: 06. Avgust. 2013. / 19:06:36 »
Isti problem imam i ja. Sve je originalno i sidro Delta i vrtilica kupljena u SVB lanac (30m) je neko italijansko ali u 70 do 80% slučajeva se okrene pogrešno a komande su mi kod volana i onda počnem da se neprilično izražavam a i zbog stalnog spustanja i dizanja sidra mi ispadne i automatski osigurač.  kjhgfdfeded

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #5 poslato: 12. Avgust. 2013. / 19:43:59 »
Mislim da vrtilicu treba dovesti na prednji valjak. Ali samo njen prednji deo. Tako da polovina sa sidrom ostane da visi. Sidro bi tada trebalo da se okrene kako treba. Ali to je igranka pa je lakse izaci na pramac i okrenuti sidro.

Koji jos problemi nastaju kod dizanja sidra?

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #6 poslato: 24. Januar. 2018. / 13:48:50 »
Problem oko uvrtanja sidra još uvek imam ali mislim da imam i rešenje pa me zanima vaše mišljenje. Naime trenutno imam vrtilicu (spoj sidra i lanca) kao na slici 1 a imam nameru da je zamenim sa vrtilicom na slici 2. Šta vi mislite da li će ovo pomoći?

Van mreže milivoj

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Akvarius
  • Dužina: 9,70
« Odgovor #7 poslato: 24. Januar. 2018. / 14:19:31 »
Meni osigurač uvek izbaci kada  komandu podizanja sidra držim uključenu, a sidro je već došlo u svoj nulti položaj. Ustvari, mislim da tako i treba radi zaštite od preopterećenja.  Kada gledam i postepeno dižem (pri samom kraju), problema nema.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #8 poslato: 15. April. 2018. / 09:01:04 »
Za ovu sezonu je nabavljena nova vrtilica! Izgleda mocno i ekstremno kvalitetno je napravljena (teska je 850g)! Jos nije montirana i probana pa obecavam da cu nakon montaze i probe letos javiti kakvi su utisci.

Za cenu me ne pitajte jer sam je dobio na poklon ali evo cene koju sam pronasao u Italiji: https://www.abmnautica.com/Modello?modello=raddrizza_ancora_professionale_in_acciaio_inox_douglas_marine_3037&lingua=en

Evo linka od proizvodjaca: http://www.douglasmarine.com/mooring/professional-anchor-trimmer/?lang=en

Slika moje vrtilice:

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika