Autor Tema: 0-ti do 9-ti kilometar Save  (Pročitano 3934 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
0-ti do 9-ti kilometar Save
« poslato: 19. Avgust. 2013. / 00:08:30 »
Prema vazecim znakovima od 0 do 9 km na reci Savi je zabranjeno prouzrokovati talase! U prevodu zabranjeno je glisiranje camcima sa jacim motorima.

Ovo je po meni diskutabilno jer pojedini camci, recimo tabanasi, ponton camci i gumenjaci prilikom glisiranja proizvode relativno male talase, manje od mog camca kada se krecem brzinom od 10 km/h ili sa 1600 do 1800 obrtaja.  dcfvb

Na tom delu reke Save se nalaze mnogobrojni splavovi, privatni kao i kafici, odvija se prevoz putnika do Ade jezera i ostrva i uopste je jako ziv saobracaj a pogotovo oko Ade Madjice gde je i sam tok reke suzen. Glisiranje na tom delu je veoma opasno, najmanje zbog talasa, koliko zbog mogucnosti sudara ili naletanja na drugo plovilo ili na osobe u vodi.

Predlozio bih nadleznima da se zabrana pravljenja talasa promeni u ogranicenje brzine!!! A mozda da se preispita da li bas od 0-tog km ili mozda kasnije (recimo od Gazele) da bude pocetak te zabrane.

Ovo pisem jer sam danas prolazeci tuda primetio veci broj krstasa koji tuda glisiraju. Nije mi to ni prvi put da ih vidim ali danas ih je bilo bas u velikom broju a naocigled policije koju nisam video da je nesto preduzela (izvinjavam se ako gresim). U jednom momentu je izmedju mog camca i jednog manjeg glisera, obojca smo isli kako kazu propisi, proleteo krstas tako da smo se nas dvojca samo zgledali i prekrstili!!! To se desilo izmedju Ade Madjice i blokova! uhzgvfcx

Molim sve vlasnike brzih camaca a pogotovo brzih i vecih, da postuju ove znake i da se uzdrze od jurcanja i dokazivanja na tom delu reke. Ja sam kupio brz camac da bih sto pre stigao do mog mesta na reci i tamo proveo sto duze vreme a ovaj potez me tera da ga prelazim skoro sat vremena na tamo i sat vremena u povratku. Shvatam da je vrlo frustrirajuce imate par stotina konja a ici brzinom puza i da gubite dragoceno vreme koje bi ste utrosili na kupanje ili skijanje ali ipak povedite racuna.  gfvcşxc

Sa druge strane dosta je i prituzbi vlasnika splavova i manjih camaca na talase koje takvi brodovi prave. Imam puno razumevanja i za njih, i ja se ljuljam kada pored mene prodje veci camac u punoj brzini, i ja pominjem i blizu i dalju rodbinu ali kako se to desava na delu gde nema nikakvih ogranicenja (iznad Ostruznickog mosta) sa tim se moram pomiriti, i ja pravim talase drugima, a i ko ne podnosi talase bolje da ne izlazi na bilo kakvu vodu ili camac! Tamo gde je to zabranjeno, praviti talase, tu imaju svo pravo da se bune i da zahtevaju kaznjavanje.  hchhj

Zeleo bih da ovaj post bude opomena da se pravila postuju, eventualno da se pojasne i preciziraju kao i da se nadgleda i kaznjava njihovo nepridrzavanje!  juhgfdertyh

Pozdrav

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: 0-ti do 9-ti kilometar Save
« Odgovor #1 poslato: 19. Avgust. 2013. / 01:44:13 »
Potpuno si u pravu. Ne treba da stoji znak zabrane pravljenja talasa vez znak ograničenja brzine. I to na 10 km na sat.
Policija više ne interveniše zbog brzine jer nemaju obrasce za kažnjavanje. Zakonodavac i nije predvideo da to radi policija. Oni mogu sa upozoravaju, da zaustavljaju zbog kontrole lica na brodu...
Inspekcija plovidbe ne radi svoj posao a na savest vlasnika čamaca ne treba računati. Glisiraju tuda i veliki i mali, gliseri i šiklje jurcaju po ceo dan. Kao i policija, žandarmerija, carina... svi kojima to snaga motora dozvoljava.

Van mreže Popaj

• NF clan
  • *
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Dužina: 6,5m
« Odgovor #2 poslato: 19. Avgust. 2013. / 09:15:38 »
Potpuno ste u pravu. To lako moze da se resi, ako neko hoce. I nadležnosti mogu da se regulišu. Pri registraciji vozila svi mi ostavimo dosta novca. Ja ne znam  gde taj novac završava. Sigurno da deo tog novca moze da reguliše bezbednost na vodi.
Moj vez je na Savi, ponekad je nemoguće sedeti na plovilu dok ste u marini.  kijuhzgtf

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
« Odgovor #3 poslato: 19. Avgust. 2013. / 09:20:20 »
A to se resava jednim ili dva skutera sa pandurima,kazna 100 eur I posle deset dana samo poneki pacijent bi se pecao samo ovde mozga nema pa svako radi sta hoce

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #4 poslato: 31. Avgust. 2015. / 01:53:25 »
Danas sam ponovo cuo informaciju da je policija zaustavljala camce na delu od dalekovoda so spica Ade Medjice zbog glisiranja! Tu sam informaciju cuo od jos nekih ljudi ali sam danas dobio iz prve ruke. Naime policija je zaustavila gliser koji je je poceo sa glisiranjem posle spica Ade Medjice u pravcu Ostruznickog mosta.

Meni, koliko je poznato da je glisiranje zabranjeno od 0 km do 7,2 km (ranije sam bio ubedjen da je 9 km) ili tacnije do gornjeg spica Ade Medjice -evo daljinara Save : http://www.plovput.rs/file/plan_obelezavanja/plan-obelezavanja-save-2013.pdf , i tu ima znakova da je zabranjeno pravljenje talasa, skijanje na vodi i glisiranje! Mada mi je malo nejasno da li i gde je tacno zabranjeno i sta.

Nemam zaista nikakv problem da se glisiranje zabrani bilo gde i na bilo kojoj duzini, i to cu postovati, ali me zanima da ako neko ume i moze da tacno protumaci sta kaze zakon i propisi kako bi znali da odgovorimo na nepotrebna izivljavanja nadleznih.

juhgfd

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #5 poslato: 01. Septembar. 2015. / 16:54:26 »
Po znacima koje je postavio Plovput od spica ade Medjice je dozvoljeno glisiranje. Nizvodno je zabranjeno kao i pravljenje talasa. Postoje tu tri dva znaka. Jedan je da je zabranjeno pravljenje talasa, drugi da je tu kraj zone za glisiranje i treći da je tu kraj zone za vučenje skijaša.
Izgleda da su gradske vlasti ovu zonu smanjile do devetog jer iznad medjice ima puno kupača i usidrenih čamaca.Godinama je pravilo da se glisira tek od dalekovoda koji je na 9. km.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #6 poslato: 02. Septembar. 2015. / 12:03:14 »
Hvala na pojašnjenju ali mi još nešto nije baš najjasnije, naime znak za zabranu pravljenja talasa se nalazi na 0,2 km; 0,7 km; 1,1 km i 7,4 km ! Šta to tačno znači, ne mislim pravljenje talasa nego njegovo važenje, odakle - dokle je zabranjeno pravljenje talasa?  dcfvb

Da li po ovim znacima znači da je dozvoljeno pravljenje talasa (glisiranje) od 0 km Save (Ušće) do ulaska na glavni tok Dunava (ispod Kalimegdana - Nebojšine kule)?  dcfvb

Evo kako je to naprimer rešeno (sa graničnim brzinama) za područje Berlina:

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #7 poslato: 02. Septembar. 2015. / 13:54:14 »
Znak zabranje pravljenja talasa i vucenja vode se stavlja kod objekata koji mogu da pretrpe stetu. To su obicno mesta za pretovar, sidrista, kupalista... I ti znaci ne znace da je zabranjeno glisiranje. Znak za zabraneno glisiranje je onaj na slici ispod.

A evo i ostalih... http://www.plovput.gov.rs/file/CEVNI-plakat.pdf

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #8 poslato: 02. Septembar. 2015. / 14:04:43 »
Po znacima glisiranje nije zabranjeno sve do 7,4 km. plovnog puta. Evo pronasao sam neki tekst...

"Za glisiranje čamcima na Savi i Dunavu određeni su sektori gde je to moguće, a to su pre svega na Dunavu ispod Pančevačkog mosta, nizvodno i iznad mosta Zemun - Borča, i na Savi iznad špica Ade Medjice, na mestima gde svojom vožnjom neće ometati druge učesnike u plovidbi i gde nema plovila na obalama reka, objašnjavaju u Ministarstvu saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture."

Znači, i na Dunavu mogu da naplaćuju kazne a one su od 5 do 80 000 dinara.

Evo interesantnog teksta u danasnjoj Politici : http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/CHuvari-reda-na-rekama.lt.html

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #9 poslato: 02. Septembar. 2015. / 21:16:10 »
"Za glisiranje čamcima na Savi i Dunavu određeni su sektori gde je to moguće, a to su pre svega na Dunavu ispod Pančevačkog mosta, nizvodno i iznad mosta Zemun - Borča, i na Savi iznad špica Ade Medjice, na mestima gde svojom vožnjom neće ometati druge učesnike u plovidbi i gde nema plovila na obalama reka, objašnjavaju u Ministarstvu saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture."

Da li neko mozda zna gde je ovo objavljeno ali ne u novinama nego kao zvanican dopis, propis, uredba ili zakon, ja ne mogu da nadjem? Ako gledamo planove obelezavanja, objavljene na web stranici Plovnog Puta, za Savu i Dunav, onda to tako nije oznaceno! A ako ne gresim Plovni Put je nadlezan za sve te oznake i pravila plovidbe.

E sad zanimljivo: prema pravilima plovidbe izdato od Savske komisije stoji sledece: da je na sektoru usca Save (od 0 km do 11 km kako je navedeno) zabranjeno kretanje plovilima i sastavima izuzev camaca i to sporije od 6 km/h i brze od 15 km/h i samo po plovnom putu, camci sporiji od 15 km/h moraju biti izvan plovnog puta a camci brzi od 15 km/h nesmeju prekoraciti brzinu od 25 km/h i to samo na plovnom putu!!! Uz sve to ne smeju se praviti talasi!!! Brzina se meri u odnosu na obalu!

Posle svega ovoga znam ko je zbunjen ali ko je lud e to neznam.

uhzgvfcx

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
« Odgovor #10 poslato: 03. Septembar. 2015. / 11:46:23 »
Nakon par dana intenzivnog pretraživanja došao sam do sledećih zaključaka:

- Priče o sektorima za glisiranje ne stoji jer se to ne pominje ni na jednom zvaničnom papiru (zakon, uredba, naredba, propis)

- Glisiranje je zabranjeno, znacima, a u skladu sa UREDBOM o uslovima za plovidbu i pravilima plovidbe na unutrašnjim vodama (član 76, stav 3) iz 2014 g., na Savi od 0 km do 7,4 km (gornji špic Ade Međice). Kao potvrdu toga pogledajte snimak (oko 1:40) ovde: http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/2009094/Vi%C5%A1e+reda+na+rekama.html

Prema uredbi plovidba se obavlja prema postavljenim znacima (član 72) a plan postavljanja znakova je dat uz uredbu i može se naći na sajtu www.plovput.rs ili drugim rečima što nije znakom regulisano - dozvoljeno je!

- Da kažemo da je na istom prostoru i zabranjeno pravljenje talasa (nisam siguran jer takav znak ne postoji od 1,1 km do 7,4 km)

- Glisiranje je na svim ostalim delovima (Dunav duž plovnog puta, od 0 km Save do spajanja sa Dunavskim plovnim putem - ispod Kalimegdana) dozvoljeno.

Doduše postoji član sličan kao i u drumskom saobraćaju "neprilagođena brzina uslovima na putu" po kojoj ste uvek krivi, a to su članovi 9 i 74 gde se kaže da i ako znakovi nedostaju dužni ste da uradite sve da izbegnete neposrednu opasnost! Recimo mali čamac pun ljudi a vi prođete pored njega i zbog velikih talasa koje ste napravili postoji opasnost da se taj čamac prevrne (ovo kao primer).

Molim sve da ovu temu ne shvate kao poziv na jurcanje svojim čamcima i ugrožavanje tuđih plovila i plovnih objekata i ljudi nego samo kao precizno definisanje šta se sme a šta ne u plovidbi na teritoriji Beograda. Svakako da ukoliko ima mnogo čamaca na vodi ipak treba odustati od glisiranja ili pravljenja velikih talasa jer zašto drugima zagorčavati život i dovoditi ih u opasnost.

Takođe molim sve koji smatraju da nisam u pravu sa ovim tumačenjima ili imaju drugačije mišljenje i potvrdu za to da to i napišu ovde kako bismo bili sigurni u ova tumačenja.

juhgfd

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika