Autor Tema: Koliko trosi vas camac?  (Pročitano 29220 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže maverick

• Urednik
  • *
  • http://pecaros-os.com/index.php
    • maverick
  • Brod tip: tiger shark yamaha 25 4t
  • Dužina: 4.3
Odg: Koliko trosi vas camac?
« Odgovor #60 poslato: 24. Jun. 2014. / 14:19:19 »
Što napisa Zoki nije da poredimo čamce i brodove ali napisacu ti kako sam ja to rijesio....glisiram na 3800 obrtaja i idem nekom odredjenom brzinom, motor mi se maximalno vrti na 5700 obrtaja...i tu isto trosim neku kolicinu goriva....
Potrosnju sam izracunao vozeci na nekoliko razlicitih obrtaja i mjereci brzinu gps-om....nakon odredjenog vremena sam vagao rezervar i preracunao potrosnju na tom rezimu rada....uglavnom dosao sam do izracuna da najbrze idem na 4100 obrtaja i idem brzinom od 33-34 km/h...u tom momentu dodjem relativno brzo s malom potrosnjom...meni je to sve bitno jer idem 40-50 km na pecanje u jednom smjeru.......

zankiki

• Gost
« Odgovor #61 poslato: 24. Jun. 2014. / 14:38:22 »
Kod tebe je zbog velike brzine mnogo manje izražena razlika izmedju uzvodne/nizvodne plovidbe...

Ja nisam merio rezervoar, nego sam punio par flaša po 1 litar, ubacim crevo u nju u toku vožnje i merim za koliko vremena je isprazni...

Van mreže sceka

• NF tim
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
« Odgovor #62 poslato: 30. Jun. 2018. / 19:43:23 »
Da malo osvezimo temu, evo jednog odlicnog sajta gde mozete pronaci potrosnju vaseg motora prema broju obrtaja:

http://www.boat-fuel-economy.com/hrvatski

Lepa stvar je sto mozete videti kako raste potrosnja promenom broja obrtaja i to uporediti sa dobitkom na brzini svog camaca i tako izabrati najoptimalniju voznju. Druga stvar je da ce vam to pomoci i sa otkrivanjem mogucih problema sa motorom (ukoliko uocite vecu potrosnju goriva).

juhgfd

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #63 poslato: 01. Jul. 2018. / 23:28:32 »
По овој формули Меркрузер 3.0 на 3500RPM  троши 24L/h, а на 4000RPM 28L/h, док је код Волво Пенте 3.0 на 3500RPM потрошња 26L/h, а на 4000RPM износи 33L/h.

Ово су редни, четвороцилиндрични мотори са директним убризгавањем. Мој мотор је карбураторски, 4 цилиндра, приближно исте снаге, али је запремина 2300ccm. Мајстор рече да ће у крузингу трошити 25L/h. Ако је тако, онда одлично. Кад видим потрошњу Меркрузера и Волва мало се смрзнем.

Мада ми није јасно како су израчунали потрошњу по часу, а нису навели који је чамац у питању, облик корита и његова маса. Претпостављам да би то требали бити битни подаци за израчунавање потрошње.

Van mreže sceka

• NF tim
    • GORO 3
« Odgovor #64 poslato: 02. Jul. 2018. / 13:06:46 »
@Zox, uticaj čamca (korita i težine) se uzima u obzir za svaki pojedinacni čamac i onda se prave dijagrami kao što je na slici dole. Za svoj čamac je najbolje da na određenom broju obrtaja upišeš brzinu i da sam probaš da napraviš ovakav dijagram iz koga ćeš videti koja je najoptimalnija kombinacija. Ovaj način nije baš idealan jer fali podatak o stvarnoj potrošnji u tom momentu ali kao orijentacija je dovoljno.

Van mreže Zox

• NF clan
  • *
« Odgovor #65 poslato: 02. Jul. 2018. / 14:25:25 »
Да ли је дијаграм са слике са неке Интернет странице где се могу убацити параметри (дужина, ширина, врста или назив пловила, и снага мотора) и израчунати потрошња?

Бејлајнер 175 са дијаграма је мањи чамац од мог. Мислим да је краћи за нешто испод једног метра, вероватно и ужи.

Van mreže sceka

• NF tim
    • GORO 3
« Odgovor #66 poslato: 02. Jul. 2018. / 22:12:53 »
Dijagram je sa sajta: http://www.boattest.com i to su izmereni podaci.

juhgfd

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika