Forum > Sam svoj majstor

Nosac pomocnog camca

(1/1)

Dule:
Pomoćni čamac je neophodan a opet je problem njegov smeštaj, podizanje ili vuča.
Uobičajeno je videti nosače koji pomoću koturača podižu pomoćni čamac iz vode.
Ali ima i drugih, meni se čini, mnogo praktičnijih sistema gde nosači ne smetaju kada nisu u funkciju.

Recimo kao ovaj na donjim slikama.
Lako ga je napraviti, odličan je za gumene čamce a ja bih predložio i da se stavi par stepenika pa da to budu i merdevine za izlazak iz vode.

sceka:
Jos jednu varijantu nosaca mozete videti i ovde: http://www.nautickiforum.com/Forum/index.php?topic=33.0

Postoji i ovo ali meni ne deluje bas sigurno, tj. neznam da li ostecuje sam camac: http://www.svb24.com/en/holder-for-inflatable-boats-easy-lift-davit.html

sceka:
Imam utisak da je prvi nosac (iz Duletovog posta) za vece camce i za one koji pomocni motor drze na camcu daleko najbolje resenje. Kao malu manu mu vidim da se u slucaju kise sam camac puni vodom pa ga je potrebno prazniti. I jos jedna potencijalna mana je da sa povecanjem tezine camca raste i potreba za nekim vincem ili slicnom napravom da bi se camac podigao iz vode, tezina camca + motora je minimum 60kg plus camac se dize paralelno iz vode. (Vidi ciku na slici sto je zapeo!!!)

Nosac koga ja imam je ipak za manje camce, motor mora da se skine pre dizanja camca (velika mana) i potrebno je malo podesavanja vezivanja podignutog camca kako bi sigurno stajao (da ne ide ni napred ni nazad). Lepa stvar kada pada kisa, ne zadrzava se u camcu.

Treci tip, koji se lepi na camac, ja licno bi koristio za najmanje camce, mana mu je da je skup, a prednosti su laka montaza, i lako rukovanje (mada se sa sva tri nosaca lako rukuje). Ono sto ne znam za ovaj tip je kada se camac podigne on se ipak nasloni u te dve tacke i lezi celom tezinom na njima (zulja se tu), strah me je da vremenom ne dodje do ostecenja na tim mestima.

Dule:
Evo jos jednog prakticnog sa vincem. Prednost je sto se sam nosac spusta do camca, tu veze i onda sve zajedno podize na zeljenu visinu.
Bolje od fiksnih nosaca zato sto camac ne "visi" na konopcima i ne vezuje se da se ne bi klatio.

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju