Autor Tema: Provetravanje broda....  (Pročitano 2377 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Provetravanje broda....
« poslato: 11. Oktobar. 2013. / 01:06:32 »
Postoje mesta na brodu koja nikada ne provetravamo i gde se zbog toga skuplja vlaga koja vremenom poprima razne mirise, propada konstrukcija... Vlažan ustajao vazduh nikako nije dobar za brod kao ni za posadu.
Recimo, ja imam ventilatore za izvlačenje vazduha iz kupatila, kuhinje i motornog prostora. Ukupno 4 ventilatora. Ipak ostaje prostor koji svež vazduh primi samo kada podignem poklopce. To je prostor gde su rezervoari, prostor na dnu ispod poda u kuhinji prednjoj kabini, prednja kabina....
Bilo bi super razvući rebrasta tanka creva do svih tih mesta i povezati ih na samo jedan jači ventilator za izvlačenje vazduha. Tako bi se par sati dnevno, ili ceo dan kada je toplo izvlačio vazduh iz celog broda.
Video sam da postoji takav sistem ali pitanje je cene.... a i ne izgleda komplikovano napraviti takav sistem.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Marina: Marina Porto Carras
  • Osp: UMČ
Odg: Provetravanje broda....
« Odgovor #1 poslato: 11. Oktobar. 2013. / 07:53:40 »
Meni se odlicno pokazalo: plasticna kutija sa nekom vrstom soli za skupljanje vlage (ima da se kupi u svakoj boljoj samoposluzi (Vero, Merkator, ...). Ja sam moju kupio u Grckoj za 6,9 EUR i rezervna pakovanja soli po 2,80 EUR/kom. i u camcu i u podrumu se pokazalo odlicnim za skupljanje vlage iz vazduha. Normalno ne moze sve da pokupi ali je sasvim zadovoljavajuce. Kese sa solju se menjaju otprilike na mesec-dva zavisno od kolicine vlage.

Druga stvar za ventilaciju je ventilator za kola, cena oko 5EUR i dobro dodje da malo produva kabinu, doduse moja kabina je relativno mala i to joj je dovoljno ali vec za vece kabine bi morao veci ventilator ili vise njih.

Van mreže Zoran022

• NF clan
  • *
  • Dužina: 8,36
  • Osp: UMČ
Odg: Provetravanje broda....
« Odgovor #2 poslato: 13. Oktobar. 2013. / 20:26:42 »
Za ''budževine'' poput moje lađe, vrlo jednostavno se može uraditi provetravanje pomoću ventilatora za kućišta računara, promera 12cm. Može i sa većim promerom, ali su znatno skuplji od ovih 12 cm, a efekat nije proporcionalan razlici u ceni. Dakle, rade na 12v, smešno malo troše a ako se lepo rasporede, vrlo su delotvorni.
Ja kod mene imam napred u vrhu kabine gde je ''spavaća soba'' jedan koji uduvava svež vazduh u kabinu. Ta količina svežeg vazduha ne deluje impresivno na prvi pogled, ali veoma puno znači kako leti, tako i zimi. U WC-u imam isto jedan od 12 cm koji izduvava vazduh kako iz WC-a tako i iz kabine kroz luftere na vratima. Kod plinske peći imam isto jedan od 12 cm koji razduvava topao vazduh od peći po celoj kabini, a na ulaznim vratima imam jedan montažno-demontažnog tipa koji takođe izvlači vazduh iz kabine. Napomenuo bih ovde i postojanje luftera na svakim vratima, koji svakako veoma doprinose provetravanju i tih zatvorenih delova kabine.
Problem kod ovih ventilatora je što moraju biti neposredno uz otvor kroz koji uduvavaju ili izduvavaju vazduh. Nema efekta ako se montiraju u neke cevi i slično, daleko od otvora. Prednost je što troše jako malo struje, što su gotovo nečujni i što su vrlo jeftini. A i traju prilično dugo.
Kako god, i ako je prostor u kabini skučen, ovi ventilatorčići u velikoj meri rešavaju problem provetravanja. Jeftino i za male kabine delotvorno rešenje, vrlo lako izvodljivo.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika