Autor Tema: Održavanje tende...  (Pročitano 3521 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Održavanje tende...
« poslato: 04. Decembar. 2013. / 20:39:29 »
Da li neko zna kako treba održavati ringlice, drikere, rajfešlus ... na tendi? I da li se to uopšte održava kako bi duže trajalo?

Van mreže deda

• NF tim
  • *
  • Osp: UMČ
Odg: Održavanje tende...
« Odgovor #1 poslato: 04. Decembar. 2013. / 21:49:14 »
Za rajfeslus , stari trik....sapun! Sve ostalo malo VD i reseno !!

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #2 poslato: 04. Decembar. 2013. / 22:06:35 »
wd 40 zna da ostavi fleke. To sam probao.

Van mreže Ika

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Ika-design-zetovo vlasništvo
« Odgovor #3 poslato: 04. Decembar. 2013. / 22:52:24 »
Za ronilačka odela ,za rajfešluse se koristi silikonski sprej,ne vidim zbog čega ne bi i na tendama.To isto bi bilo dovoljno i za drikere.Raspitaj se kod Ratka,trebalo bi da zna gde može da se nađe silikonski sprej.

Van mreže sceka

• NF tim
  • *
    • GORO 3
  • Brod tip: Glastron GS249
  • Dužina: 7,6 m
  • Osp: UMČ
« Odgovor #4 poslato: 04. Decembar. 2013. / 23:19:33 »
Ja sam ove godine morao da zamenin tendu (camper canvas). Bila je skoro skroz dotrajala i pocela je da se cepa. Inace je bila Sunbrella-ina.

Ono sto se meni cini je da za takve (kao sto je bila moja) tende, da neko specijalno odrzavanje joj nece znacajno produziti vek. Metalni driker i kopce, ako su kvalitetni traju dugo, kod mene posle 8 godina je jedva par komada pocela da hvata rdja, rajfeslusi kao plastika nije nigde pukao, najveci problem a koga ne mozete da zastitite su konci kojima je tenda spojena i koji nemimnovno trule i propadaju. Oni su i napravili probleme na rajfeslusima koji su zbog toga postali neupotrebljivi. Sledeci problem je providna plastika koja neminovno sa vremenom menja prozracnost i boju (zuti) i svakako sam materijal, pogotovo krovni deo koga ovdasnje svrake i galebovi dotuku (sta li jedu majku im ...). Sledece sto propadne su komarnici (mreze protiv insekata) one satrule bez obzira na odrzavanje. Jos da napomenem da sam ja moju tendu stalno skidao i namestao (sem bimini top-a) i da je to jos jedan razlog brzeg propadanja.

Daleko od toga da kazem da tende ne treba odrzavati ali imam utisak da sa odrzavanjem ne treba preterivati jer joj se na taj nacin vek malo produzava.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #5 poslato: 04. Decembar. 2013. / 23:28:50 »
Moja tenda ima 7 godina. Nikada je ne skidam. Samo kada je toplo urolam stranice. Providna plastika se zamutila ali trajaće još par godina. Najveći problem su zelene alge u šavovima koje moraju ručno da se skidaju četkom. Ove godine su počeli i rajfešlusi da se teže otvaraju i zatvaraju. Probao sam sapun ali on traje jedno otvaranje pa maži ponovo.
Silikon nisam probao a imam silikonski sprej.

Našao sam nešto na netu, nije skupo. Oko 500 din.
Evo njihove reklame:
Postoji proizvod proizvodjača Losso koji mogu da održavaju drikere i rajfešluse. EZ Snap mazivo. To je providan premaz koji štiti, ne ispire se niti se rastapa natoploti. Odstranjuje vodu i podmazuje a ne ostavlja lepljive tragove. Rajfešlus će dugo raditi bez problema lako se zatvarajući i otvarajući. Korisno je njim premazati i šarke.
 Koristimo ga na početku i na kraju sezone pa će tenda dugo imati ispravne rajfešluse i drikere.

Bezbedan je, nema rastvarače, silikon ili teflon.

Na mreži Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
« Odgovor #6 poslato: 04. Decembar. 2013. / 23:29:36 »
Možda bi Busa mogao da nabavi nešto za tu upotrebu?

Van mreže Misha D

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Linssen 29.9ac
  • Dužina: 10
« Odgovor #7 poslato: 05. Decembar. 2013. / 10:01:03 »
Majstori koriste glicerin za rajfešlus jer je najjeftiniji ali ostavlja fleke. shgfasy
Silicon spray mi se pokazao najbolji i traje dugo, ali i on moze da ostavi manje fleke.
Za fleke od algi i budji kolega je doneo neki preparat iz Nemacke sa kojim se hvali, provericu pa javljam.
Diskusija je zavrsena tek kada se dokaze da sam ja u pravu

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
  • Dužina: 8,5m
« Odgovor #8 poslato: 05. Decembar. 2013. / 15:18:33 »
Miso ; ima Saratoga ( Italy ) sprej za impregnaciju satora i cerada na bazi silikona i tvrde da ne ostavlja fleke (nisam imao prituzbi ) pakovanje u spreju 400ml i cena 800 din a  taj za rajsfesluse je teflonski i hoce da ostavi fleke ...
Najbolji je Yachticon ( Nemacki ) ali nemam mogucnost uvoza za sada .
pazi samo sta je to za alge i budj jer to mora da sadrzi i neke agresivnije supstance i zna da trajno izbeli tendu ...imam nesto tako u radnji ali sigurno  nije za tende vec za korita ...

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika