Autor Tema: Sidrenje na bovi  (Pročitano 3410 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
  • Dužina: 8,5m
Sidrenje na bovi
« poslato: 08. Decembar. 2013. / 22:17:49 »
Ima ovde dosta njih koji mogu da pisu po ovoj temi pa neka se nadovezu ili isprave ...
Ono sto ja znam a nema tu mnogo mudrosti :
Adekvatno sidro po kilazi naspram lanca , bove i naravno velicine plovila u vecini slucajeva odredjuju marine na kojima se sidrite ali neko opste pravilo je sledece .
sidro bi trebalo da bude trokrako (zbog eventualnog namotavanja lanca oko samo jednog kraka koji strci a u vreme kosave ...) , sa sto duzim vratom i otezanjem na kraju vrata , zatim lanac bar 3 duzine od dubine mesta na kom se sidrite , na oba kraja lanca i ka sidru i ka bovi po vrtilica zbog lakseg skidanja grana ,balvana ...bova naravno naspram tezine lanca po mogucstvu sa visljom antenom radi lakseg prihvata .Za plasticne camce bi trebalo da ide ili gumena ili plasticna bova a metalna plovila mogu bilo sta samo dovoljno veliko zapreminski .
Za one koji koriste plasticne i gumene bove(bez centralne metalne veze  ) vez   plovila obavezno da ide do lanca odnosno vrtilice jer postoji  mogucnost da ista bova pukne i ode plovilo . Ako se za bovu vezujete kanapima bez karabina na suprotnom kraju (na plovilu ) bi trebali da imate neki skopac da se usled pomeranja plovila kanap ne tare o metal a ako se vezujete karabinom onda bi on trebao da ima sigurnosni prsten . Za ovakav vez nema predimenzionisanog kanapa i tu da sledi redovna kontrola istog jer to je jedina sigurnost .
Za one koji se sidre samo sa prednjim vezom , gledajte da usled kosave i okretanja oko svog sidra ne udarate u neko drugo plovilo (kopirajte one oko sebe ) a ako se sidrite sa zadnjim vezom nikada nemojte da ga drzite skroz nategnuto neka malo bude labav (zbog porasta vodostaja ) a cim se taj porast povecava -kontrola i popustanje odnosno ako je voda u opadanju -  dotezanje zadnjeg veza .

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
  • Brod tip: mali rečni remorker
  • Dužina: 13
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
Odg: Sidrenje na bovi
« Odgovor #1 poslato: 08. Decembar. 2013. / 23:52:46 »
Otprilike to, zadnje sidro ako postoji elegantno i konforno rešenje je da ne bude na drugoj bovi koja uvek usled struje pobebegne nizvodno već se vezuje za lanac prednjeg sidra, kanap ide od pramca ka krmi i krma se vezuje  i doteže kako prilika nalaže. Neki to na razne načine obeležavaju kada nisu na vezu, ja sam to rešio sa teškim konopom koji tone stim što sam ga dodatno otežao tegovima da budem siguran da ga niko uključujući i mene ne može zakačiti. Pored kanapa za svaki slučaj bio je i lanac direkt vezan za lanac kao zadnja sigurnost. Sa prevljenom skalametijom od sidra teškom oko 300 kg i ozbiljnim lancem i zadnjim vojnim  sidrom od oko 60kg mislim da bih tako preživeo i uragan.

Van mreže mossi

• NF tim
  • *
    • Varalica II
« Odgovor #2 poslato: 09. Decembar. 2013. / 08:58:45 »
Izvini ali koji je smisao krmene bove ako je vezana lancem na pramčano sidro/bovu?!
To na kraju ispadne da imaš sidrenje u jednohj tački, a samim tim ne kontam kako se štitiš od okretanja na jakom vetru.

Taj sistem sa dve bove je po meni zgodan za pomoćni čamac ili da vas ima dvojica na jednom sidru.

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #3 poslato: 09. Decembar. 2013. / 09:26:47 »
Konop je dugačak i kada dođeš i vežeš pramac za bovu ili lanac ispod bove, čakljom izvučeš konop koji predstavlja vezu sa zadnjim sidrom, onda izvučeš konop napolje i na zadnju bitvu zatežeš dok ne zategne zadnje sidro, isto kao da su dve bove ali manje cimanje

Van mreže broker975fx

• NF clan
  • *
    • David Veliki
« Odgovor #4 poslato: 09. Decembar. 2013. / 18:14:10 »
Izvini ali koji je smisao krmene bove ako je vezana lancem na pramčano sidro/bovu?!
To na kraju ispadne da imaš sidrenje u jednohj tački, a samim tim ne kontam kako se štitiš od okretanja na jakom vetru.

Taj sistem sa dve bove je po meni zgodan za pomoćni čamac ili da vas ima dvojica na jednom sidru.

Slika vredi više od svega, beli kanap duž broda vezan je za lanac prednjeg sidra, praktično se oslanja na bovu kada nisam na vezu. Kad sam na vezu sa zadnje bitve se vrši dotezanje sidra (vidi se na slici kako je kanap napet)

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika