Autor Tema: Hidraulične komande  (Pročitano 8619 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
Odg: Hidraulične komande
« Odgovor #15 poslato: 23. Decembar. 2015. / 00:00:06 »
Moje lično mišljenje je da Mezija ne treba da menja u samom sistemu ništa, u stvari skoro ništa. Odnos koji ima mu daje mogućnost da brzo reaguje što je na reci važno. A i veličina plovila dozvoljava ovaj odnos. Kako plovi rekom gde tok vode često menja kurs plovilu i korekcije su česte brzo reagovanje kormila je važno a i manje je gimnastike.
Ono što bi trebao da uradi je možda servo uredjaj koji bi mu mnogo olakšao upravljanje ili (što sam i ja uradio) veći prečnik kormila.
Ono što svakako ne treba zanemariti kod ovakvog odnosa je grejanje ulja. Velika pumpa gura veću količinu ulja kroz uska creva a ulje se zbog toga greje. Svakako treba proveriti da li se ulje greje.

Na ovom filmu se lepo vidi kako pravilno odzračiti sistem. Evo malog saveta kako da utvrdite da li u sistemu ima vazduha.
Kormilo do kraja u desno. Skroz do kraja. Zatim do kraja u levo. Naglo pustite kormilo i ako se ono malo vrati to je siguran znak da u sistemu postoji vazduh.

Van mreže Nidza

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Bora 3
  • Dužina: 9m
Odg: Hidraulične komande
« Odgovor #16 poslato: 23. Decembar. 2015. / 10:09:58 »
  Moram da napomenem, nikome ne bih eksplicitno rekao da nesto menja - suvise je velika odgovornost, a i cene opreme su znacajne. U najboljem slucaju, mogu da dam savet u okviru granica moga znanja.

Kad je u pitanju Mezija, samo sam pokusao da ukazem na primarni uzrok velikog otpora. Svako mora za sebe da odluci i razmisli sta mu odgovara, sta zeli od sistema i na koji nacin ce to da postigne. Dule je isto tako samo predlozio neke od mogucih opcija koje mogu da uticu na smanjivanje otpora. Mezija je i pored svega preporucio svima svoj sistem kao pouzdan, sto znaci da je zadovoljan svojim izborom, a to je ono sto nema cenu u samogradnji.

I imam jos jednu ispravku uz svoj opis snimka, na samom klipu su ventili za odzracivanje, a ne bypass ventili. Taj sistem nema bypass ventil.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika