Autor Tema: Aluminijum vs plastika  (Pročitano 16605 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoki novus

• NF clan
  • *
  • Navika ili lep gest "ulovio pa pustio-ne postoji"
    • NEMO
  • Brod tip: Carver
  • Dužina: 10m
  • Osp: UMČ
Odg: Aluminijum vs plastika
« Odgovor #15 poslato: 25. Decembar. 2013. / 23:07:55 »
Lepsi comander tri puta mada je bolji samo duplo..

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
  • Brod tip: nesto gvozdeno
  • Dužina: 8,5m
« Odgovor #16 poslato: 25. Decembar. 2013. / 23:13:20 »
Dule , jesi rekao da je ovo ozbiljan forum  tfrdx sta trazi ovaj djavo na ovom forumu  kjhgfdfeded

Van mreže mossi

• NF tim
  • *
    • Varalica II
« Odgovor #17 poslato: 25. Decembar. 2013. / 23:21:37 »
Pa o tome pričam, da dobar alu košta.
A koji je bolji... ?!
Pa nisu ni slični ni po izgledu ni po funkcionalnosti.
Meni bi od ta dva ili bolje rečeno, šta bih ja pravio kad bih pravio novi mali čamac.
Što lakši i brži čamac, najmanje 5.2-5.5m da leti sa 20hp.
Minimalistička varijanta gde sam u radiusu od 25-30km za malo jače od pola sata, da troši kao upaljač.
Tu je alu u maloj prednosti.

Od ona dva ako bi mi poklanjali jednog, verovatno bih uzeo komandera jer je lakši 140kg
pod PRETPOSTAVKOM da mu treba manja mašina.

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
« Odgovor #18 poslato: 25. Decembar. 2013. / 23:37:15 »
 nbvc cekaj bre hvatas me na foru  jer nemam sliku kopije alu camca u varijanti comandera ali zadnja informacija je da bi takav bio oko 1900 eura i takva dva alu camca (su na Nautickom klubu )sa motorima evinrude od 25 hp,   obrijala su comandera sa yamahom 25 i u startu i na duzinu , licno gledao prosle godine ... mnogo toga je  u raznim poredjenjima kod nas proveravano i svi koji su jednom presli na alu ne vracaju se na plastiku samo im rastu apetiti ... ja te razumem krenuo sam i ja sa pricom 25 hp i bas zbog tih brzo predjenih 20-30 kilometara sam stao na 80 hp ...ali to moras da probas - testiras jedno par dana pa ce ti biti jasno o kojoj ekonomicnosti pricam ...

Van mreže mossi

• NF tim
  • *
    • Varalica II
« Odgovor #19 poslato: 25. Decembar. 2013. / 23:46:34 »
Koja fora?!
Ti si sad ubacio neke alu koje nije pravio kemmpi i koji koštaju 1900e.
Ja živim u maloj provinciji i ne mogu da imam uvid šta se kod vas po klubovima dogadja.
Ali sasvim je jesno da komander nije tako dobar čamac, da je lep jeste.  uztgfdc

O ekonomičnosti 80hp vs 20hp ne bih večeras.  nbvc

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
« Odgovor #20 poslato: 26. Decembar. 2013. / 00:16:44 »
pa dodji brate mili jedan dan na prolece pa da vidis o cemu pricam ja znam da ti govoris iz pretezno licnog iskustva samo opet se vracamo na pocetak ako komander u toj klasi nije dobar camac  STA je to sto ti kazes da ima da biras za 2500 e. u plastici a da je dobro ili odlicno ...daj otkri i nama koji smo zeljni znanja i ne libimo se da isto podelimo sa drugima jer prica u prazno nije postena ...valjda ovakvi forumi bez obzira na razlike  u misljenju i sluze da se ucimo ... jhgf

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • MMSI: 912790007
« Odgovor #21 poslato: 26. Decembar. 2013. / 00:19:34 »
Nemam neko iskustvo po ovoj temi ali mogu reci samo ono sto sam video a to je:

Na Drinskoj regati 2008. god sam koristio vojni aluminijumski camac koji je spajan nitnama i ima duplo dno a bilo je i nekoliko plastikanera. Na nekoliko mesta je bio takav plicak da je bilo pametnije da smo izasli i preneli camac ali ko bi to radio. Lenjost kod svih ucesnika. Nas, aluminijumski, je na nekoliko mesta dobio probijeno dno a ni jedan plastikaner se nije "pocepao".
E sad, da je spajan varenjem, ne znam da li bilo bolje, no, nijedan proboj nije bio na sastavu vec svuda po koritu. Nekoliko rupa je bilo po zavrsetku regate.

Van mreže busa2

• NF prijatelj
  • *
    • Mantra
« Odgovor #22 poslato: 26. Decembar. 2013. / 00:26:04 »
jeste Zortere :
koliko je bio debeo fabricki lim tog glisera od pre xx godina
dali je imao anodu kao zastitu od galvanskih struja
izmeri koliko je sada debeo taj lim gde se probusio

pa sam si pratio temu i desavnja oko LSI-jevog camca ... pitajte kempija koliko je bio debeo taj lim sto mu je vario i dali bi vise ikome to radio ...

I jos jedna stvar ;
alu camac od 5,5 m ne moze da leti sa 20hp i da trosi malo osim ako ga pravis od 2mm lima i uzan 1m u tabanu a ja u to ne sedam (iz meni vec poznatih razloga ) i to nije dobar camac koliko god kostao ...

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #23 poslato: 26. Decembar. 2013. / 06:17:06 »
Sale, nisam siguran ali mislim da je bio 3mm.

Van mreže budens72

• NF clan
  • *
    • Carpe Diem
  • Dužina: 10,3m
  • Marina: Dunavac
« Odgovor #24 poslato: 26. Decembar. 2013. / 07:35:45 »
Komander po meni promašen čamac... ne znam da li ste ga vozili, ja jesam sa motorima 25-40 ks
To je neuspela kopija Trakera.... Aluminijum po meni najbolji materijal, pa onda poliester..... no ukusi su različiti... Aluminijum je  definitivno najskuplji materijal za izradu ako se radi kvalitetno....

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
« Odgovor #25 poslato: 26. Decembar. 2013. / 10:20:34 »
Za mene mu je jedina mana što se mnogo ugreje na Suncu, ako nije farban, a ako jeste, onda više nije tako lep.

Van mreže mossi

• NF tim
  • *
    • Varalica II
« Odgovor #26 poslato: 26. Decembar. 2013. / 16:01:02 »
Busa, jednom na leto ima da prebrojim odnos plastike i aluminijuma kod nas u marini Apatin.
Ali šacometrijski odnos je 60-40% u korist aluminijuma. Čelika i drveta praktično ni nema.
Zorteru pogledaj ponovo onaj maverickov snimak.  frdxs

2mm aluminijum 120 cm u tabanu 5.5m sa 20hp ide 36-42 km/h to je vrlo pristojna brzina.
Ali može i mnogo brže, ali uz male modifikacije.  kjhgffrd  kjhgffc

Kvalitetno fabrički ofarban aluminijum je vrh vrhova, ali farbanje košta 20% vrednosti čamca!  bghgy789

Evo ima jedan zanimljiv video o poliuretanima, možda bi trebalo otvoriti posebnu temu o primeni u nautici.

Dodajem još jedan link:

Van mreže mossi

• NF tim
  • *
    • Varalica II
« Odgovor #27 poslato: 26. Decembar. 2013. / 16:08:50 »
E da imam još jedno pitanje za Busu2: Ajde pitaj Kempija da li bi ponovo radio (materijal i ruke) čamac kao tvoj za 2800e?

Evo znam i odgovor. NIKAD!

Van mreže maverick

• Urednik
  • *
  • http://pecaros-os.com/index.php
    • maverick
  • Brod tip: tiger shark yamaha 25 4t
  • Dužina: 4.3
« Odgovor #28 poslato: 26. Decembar. 2013. / 20:33:44 »
Malo se tema zahuktala ali to je i dobro...svaki ciga svog konja hvali...moj drug mossi ocima svojim ne vidi  nbvc ali ajmo redom...busa kaze nema kvalitetnih plasticnih camaca...a kvalitetnih proizvodjaca aluminijskih ima....strpacu nas u isti kos pam cu reci slijedece....tko u srbiji i hr radi odlicne al camce...nemojte me zezati....jedan titel jos na vodi ima plasticnjake od debelo preko 30 godina...aluminijski camac s prostoa ex yu star bar upola toliko izgleda grbav kao ona moja stvar  cvbgfd
Dalje kad bi nasi, odnosno vasi plasticari placali kilogram plastike koliko je napisao busa...eh...propali bi svi momentalno....Odi pa pitaj Frencica koliko on placa plastiku....koliko odvajac...koliko gelcoT....
Alumijski camac za nas rekao bih obicne ljude ima puno vise prednosti u odnosu na al...lako se odrzava, lako se boja, lako se i zakrpa ako treba, bilo kakve preinake ne iziskuju placanje majstora koji ni sami ne znaju koliko  kosta sat rada....

Mada ukusi su razliciti, mogucnosti jos razlicitije.......

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY (u izgradnji)
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #29 poslato: 26. Decembar. 2013. / 20:39:30 »
Aluminijum ima samo jednu prednost. Manje se vidi kada prljavim čizmama udješ u čamac  lkjhgfvh

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika