Autor Tema: Agregat na brodu  (Pročitano 16434 puta)

0 člana i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ljuba

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Samogradnja
  • Dužina: 10m
  • Marina: Gradska
  • Osp: UMČ
Odg: Agregat na brodu
« Odgovor #30 poslato: 06. Januar. 2016. / 13:56:17 »
Bolji je zato što je MPPT.

Van mreže mesechar

• NF clan
  • *
    • za sada bez dobrog imena
  • Brod tip: shetland  760
  • Dužina: 7,6
« Odgovor #31 poslato: 06. Januar. 2016. / 15:06:10 »
jel bre ljudi ...da ja pitam nesto ovde se vodi polemika  frizider na brodu cirka dvajes strana ...agregat isto ..sad mppt lptrm i ostale kvaake i kontroleri..na jelte brodu..a LJUBAV NA BRODU ha niko nista ...alo braco jel se koristi brod i za neki zlochin iz strasti ??

Van mreže zorter

• NF tim
  • *
    • Zorter
  • Brod tip: Kabinaš
  • Dužina: 8,5m
  • MMSI: 912790007
« Odgovor #32 poslato: 06. Januar. 2016. / 19:42:25 »
 nbvc nbvc nbvc
Pravo pitanje..... juhgfd
Al tesko da ces dobiti odgovor gfvcşxc

Van mreže Dule

• NF tim
  • *
    • DIVAS
  • Brod tip: TY
  • Dužina: 13,5 m
  • MMSI: 279212134
  • Osp: Skipper 100 bt
« Odgovor #33 poslato: 06. Januar. 2016. / 20:03:44 »
Ja sam mesechara stalno vidjao (skoro svakodnevno) da plovi. Uzvodno, nizvodno, pa tako u krug. Nisam primetio ništa što bi ukazivalo da se plovilo koristi i za neke druge svrhe osim za plovidbu i hladjenje piva. :)
Dakle, frižider je vrlo bitan detalj što dokazuje i neverovatna reakcija na oglas za prodaju istog. :)

Van mreže mesechar

• NF clan
  • *
    • za sada bez dobrog imena
  • Brod tip: shetland  760
  • Dužina: 7,6
« Odgovor #34 poslato: 06. Januar. 2016. / 20:47:48 »
Ja sam mesechara stalno vidjao (skoro svakodnevno) da plovi. Uzvodno, nizvodno, pa tako u krug. Nisam primetio ništa što bi ukazivalo da se plovilo koristi i za neke druge svrhe osim za plovidbu i hladjenje piva. :)
Dakle, frižider je vrlo bitan detalj što dokazuje i neverovatna reakcija na oglas za prodaju istog. :)

Ma ja sam ladan ko shpricer bre ..a i saputnicu krijem kad prolazim pored tebe :) nije mi zbog tebe nego se krijem od Novusa on ko snajper baba :) :)

zankiki

• Gost
« Odgovor #35 poslato: 08. Januar. 2016. / 15:22:34 »
jel bre ljudi ...da ja pitam nesto ovde se vodi polemika  frizider na brodu cirka dvajes strana ...agregat isto ..sad mppt lptrm i ostale kvaake i kontroleri..na jelte brodu..a LJUBAV NA BRODU ha niko nista ...alo braco jel se koristi brod i za neki zlochin iz strasti ??

Naravno da se vodi polemika o frižideru kad si nam onaj ćapio ispred nosa  jhgf

Van mreže Ljuba

• NF clan
  • *
  • Brod tip: Samogradnja
  • Dužina: 10m
  • Marina: Gradska
« Odgovor #36 poslato: 01. April. 2016. / 23:05:17 »
Mislim da je ova tema mesto za sledeće:
-Ovih dana prepravljam el. instalaciju na brodu, prvo to da sredim pa onda ugrađujem solar.
Elem, majstor koji mi to radi (a ja asistiram) pregledao je to što ima, dao je mišljenje da nije baš sjajno pre svega zbog kvaliteta ugrađenih kablova kao i načina povezivanja ali moći će to da dovede u kakav takav red pa jednoga dana ako se rešim, onda da se sve uradi sa pravim kablovima i ostalim materijalom.
A kablovi su:
EpN Y50 ili MGH/DIN 89159 Brodski kabal
Finožični provodnik jednostruki sa pl. izolacijom PF H07R-K
-ostalo da ne navodim (a ima dosta)

Ko od nas uopšte ima na brodu takve kablove?, verujem vrlo mali procenat jer svi radimo kako stignemo a struka kazuje nešto sasvim drugo.
Međutim, ono što sam morao da nabavim, na njegovo insistiranje je:
-Rastavni trafo 1500Va 1,5KW sa mekim startom, da bi se izvršilo galvansko razdvajanje od mreže EDB ako se koristi struja sa obale ili sa invertora preko akumulatora, ili agregata svejedno.
Dakle sve što daje 220V ide u njega a iz njega na potrošače koji traže 220V.
Sve to pre svega zbog bezbednosti posade, može naravno i bez ali recimo u neki marinama (verovatno onim skupim) ne primaju plovila bez toga.
Boli poprilično, oko 200e sa dvopolnim prekidačem (bira struju sa externog davaoca ili sa akumulatora/invertora).

Zorter će to bolje da objasni, uglavnom tu sam popustio jer odkud znam šta može da se desi.
Isto tako morao sa da nabavim automatski osigurač 150A za akumulatore, oko 35e.

NF servisi

Plovila članova foruma

Vodostaj

Video

NF linkovi

Dunav - marine i pristani

Sava - marine i pristani

Prijatelji foruma

Tehnonautika